YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TB3 SİHA ANADOLU’dan İlk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından açıklanan Türk Savunma Sanayii 2022 Hedeflerine göre Baykar Teknoloji tarafından geliştirme çalışmaları devam eden, kısa pistli gemilerden kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA 2022 yılı içerisinde ilk uçuşunu yapacak. Bayraktar TB3’ün ilk olarak ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nde kullanılması planlanıyor.
Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA Bayraktar TB3 ilk olarak Baykar Teknoloji Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından yerli İHA motoru PD-170 ile ilgili bir paylaşımda bahse konu motorun TB3 SİHA’ya entegre edileceği bilgisi ile duyurulmuştu. Teknik özellikleri TEKNOFEST 2021’de açıklanan Bayraktar TB3, Bayraktar TB2’ye kıyasla kısa pistlerden kalkış kabiliyetinin yanında daha yüksek faydalı yük kapasitesine (150 kg’ye karşı 280 kg) ve taşıma esnasında alandan tasarruf için katlanabilir kanatlara sahip olacak.
Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA 4 Ağustos 2021’de Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü’nün (GTÜ HUK) düzenlediği canlı yayına konuk olan Baykar Teknoloji Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Biz böyle bir uçak geliştirme fikriyle yola çıktığımızda dünyada ihtiyacın olduğunu gördük. Dünya içinde bir yenilik diyebilirim, çünkü daha çok helikopter platformları çalışıldı. Şu anda geliştirilme faaliyetleri devam ediyor ve büyük bir kuvvet çarpanı olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuşan Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA’nın çok basit vinç ve kurtarma ağlarıyla kalkıp inebilecek bir sisteme sahip olacağını belirterek “Hatta kurtarma ağlarına ihtiyaç duymadan inebilecek.” açıklamalarında bulunmuştu.
Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA 2022’de gökyüzü ile buluşması beklenen Bayraktar TB3’ün TCG Anadolu amfibi hücum gemisinde 30 ila 40 adet konuşlandırılması bekleniyor. Bayraktar TB3 SİHA sistemleri Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş-kalkış yapabilecek. Ayrıca Anadolu’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.
Temel Uçuş Performans Kriterleri
  • 14 Metre Kanat Açıklığı
  • 8.35 Metre Uzunluk
  • 2.6 Metre Yükseklik
  • 1450 Kilogram Kalkış Ağırlığı
  • 125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız
  • 280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi
  • 24+ Saat Havada Kalış Süresi
Gelişmiş Özellikler
  • Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti
  • Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme
  • Otomatik İniş ve Kalkış
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst