YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

T-70 Kara Şahin Helikopteri ASELSAN ve TUSAŞ’a ödül getirdi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48

Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında göreve başlamaya hazırlanan T-70 Kara Şahin Helikopteri ödüle değer bulundu.​

ASELSAN’ın iz bırakan projelerinin ödüllendirildiği İz Bırakanlar Ödüllerinde "Kalite-Sistem" kategorisinde birincilik ödülü alan Genel Maksat Helikopteri Programı, bu kez de merkezi ABD’de bulunan Vertical Flight Society (VFS) tarafından verilen "Leonardo International Fellowship Award” ödülünün 2022 yılı kazananı oldu. 1943’te American Helicopter Society (AHS) olarak kurulan ve helikopter teknolojileri alanında dünyanın en eski kuruluşu olan VFS, "Leonardo International Fellowship Award" ödüllerini 1989’dan bu yana veriyor. Uluslararası iş birliklerine sunulan ödülün 2022 yılındaki sahibi, ASELSAN, Sikorsky ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) iş birliği ile yürütülen T-70 Genel Maksat Helikopteri Programı olarak belirlendi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Türkiye'deki 6 farklı kullanıcının ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan program kapsamında, Sikorsky firmasının S-70i Black Hawk helikopteri lisans altında üretim yapılacak.
T-70 Kara Şahin Helikopteri
T-70 Kara Şahin Helikopteri

Kara Şahin ASELSAN'la uçacak

S-70i Black Hawk helikopterine ASELSAN tarafından geliştirilen Görev Yönetim Sistemi (IMAS) entegre edildiğinde, nihai konfigürasyondaki helikopter T-70 Kara Şahin olarak anılıyor. Sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen ASELSAN Görev Yönetim Sistemi, sayısal kokpit göstergeleri üzerinden helikopter üzerindeki tüm aviyonik sistemlerin yönetimini ve helikopterin sayısal harita desteği ile uçmasını sağlıyor. Helikopterin seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemleri yine ASELSAN tarafından geliştirildi. ASELSAN Görev Yönetim Sistemi, sadece Türkiye’de üretilecek T-70 helikopterinde değil, aynı zamanda Sikorsky tarafından üçüncü ülkelere satılacak S-70i helikopterinde de kullanılacak ve 20 yıl boyunca dünya genelinde satılacak S-70i Black Hawk helikopterlerinin önemli kısmı ASELSAN’ın aviyonik çözümlerini içerecek. İlk uçuşu Eylül 2021'de gerçekleşen helikopterin teslimatlarına yıl sonunda başlanması hedefleniyor. %95 Yüksek yerlilik oranına sahip olacak Program kapsamında, ASELSAN, Sikorsky ve TUSAŞ arasındaki stratejik iş birliği ile dünyanın en modern aviyonik mimarilerinden birine sahip yeni nesil bir helikopter üretiliyor. T-70 helikopterlerinin yüzde 95'e varan yerlilikle üretilmesi hedefleniyor. ASELSAN'ın yanı sıra TUSAŞ, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; TEI, T-700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.
T-70 Kara Şahin Helikopteri
T-70 Kara Şahin Helikopteri

T-70​

Program kapsamında, TAI ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, Aselsan, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilecek olan 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, 6 farklı kullanıcıya teslim edilecektir. Proje kapsamında, ana yüklenici TAI, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecektir. Türk Genel Maksat Helikopteri Programı ile ülkemizin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askeri ve sivil alanlarda yurtiçi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol alacaktır.

MOTOR

109 adet Helikopter için 218 adet platform üstü, minimum 18 adet de yedek motor olmak üzere toplamda 236 adet TEI üretimi, General Electric Aviation’ ın T700-GE-701D turbo şaft motoruna özdeş konfigürasyonlu T700-TEI-701D turbo şaft motoru kullanılacaktır. GMHP Sözleşmesi, SSM yetkilileri nezdinde TUSAŞ, ve TEI arasında 21 Şubat 2014 tarihi itibarıyla Ankara’da imzalanmıştır. Programda TUSAŞ Ana Yüklenici, TEI ise lisanslı motor üretiminden sorumlu alt yüklenici olacaktır. EI, program kapsamında; GE Aviation lisansı altında 236 adet T700-TEI-701D turboşaft motorunun Motor Montaj ve Test (AIT) dahil %50’sinden fazlasına denk gelen alt parçalarla beraber 60’ın üzerinde değişik parçasının üretilmesi, montajı, nihai testi, konfigürasyon yönetimi ve Lojistik Destek hizmetlerinden sorumlu olacaktır. İlk defa olarak, motorun ömrü boyunca çevrimi yüksek yanma odası gibi sıcak bölge parçaları TEI tarafından Türkiye’de üretilecektir. Satış sonrası destek kapsamında, Türk nihai kullanıcıların envanterinde olan T700 motor ailesinin Depo Seviyesi Bakımını yerli üretim parçaları ile yapma imkânına ve Türkiye dışında tanımlanmış geniş bir coğrafya için rekabet edebilir Depo Seviyesi Bakım faaliyeti yapma hakkına sahiptir. Bu program ile TEI, rekabetçi bir fiyatla tüm paydaşlarına optimal fayda sağlamayı hedeflemektedir. TEI’ nin GMHP programı kapsamındaki faaliyetleri ilk T700-TEI-701D motorunun motorun tesliminden, teslim edilecek en son T70 helikopterinin asgari 30 yıllık ömrü boyunca devam edecektir.
kara-sahin-motoru
kara-sahin-motoru T700-TEI-701D Motoru T700 motor ailesinin en son nesil üyesi olan T700-TEI-701D motoru, önden tahrikli; entegre hava girişi parçacık ayıklayıcılı; tek parçalı (single spool) beş kademe eksenel (axial) – tek kademe merkezkaç (centirfugal) kompresör, merkezi akışlı dairesel (thru-flow annular) yanma odası, iki kademeli eksenel akış gaz üretici türbinden ve serbest iki kademeli eksenel akış güç türbininden meydana gelen bir turbo şaft motordur. 2000 şaft beygir (shp) gücündeki, T700-TEI-701D motoru mevcut T700-GE-701C model motora göre %5 daha fazla güç ve motorun sıcak kesim komponentlerinde 2 kat daha fazla dayanıklılık sunmaktadır.

PERFORMANS:

Azami Seyir Hızı*296 km/sa160 kt
Yer Tesirinde Askı Tavanı (HIGE) **4,572 m15,000 ſt
Yer Tesiri Dışında Askı Tavanı (HOGE) **3,353 m11,000 ſt
Servis Tavanı**6,096 m20,000 ſt
General Electric T700 Motor Ailesi Hakkında Sınıfının lideri olarak, T700 motor ailesi dünya çapında askeri döner kanatlı hava araçlarına güç vermektedir. Sağlamlık, emniyet ve olumsuz çevre koşulları altında asgari seviyede bakım gerektirmek T700 askeri motor ailesi tasarımının temelidir. Kullanıma sunulmasından beri, T700 motor ailesi 50’den fazla ülkede, 125’den fazla müşterinin, 20’den farklı modelde döner ve sabit kanatlı hava aracı platformuna güç vererek, 60 milyon’ dan fazla motor uçuş saati gerçekleşmiştir. T70’E ÇOKLU GÖREV T70 helikopteri 2.14 metre kabin genişliğine, 1.37 metre de kabin yüksekliğine sahip. 15 tam donanımlı askeri, 200 kilometre yarı çapındaki harekât alanına sahip olan T70, iki adet GIAT 20mm çapında top ile iki adet 7.62 çapında 6 namlulu M134 Minigun ile silahlandırılabilecek. Askeri amaçların dışında yangın söndürme faaliyetlerinde de kullanılabilecek olan helikopter, 2.700 kg ağırlığında su taşıyabilecek. Önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretilecek T70’ler Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. “T70 Genel Maksat Helikopter Programı ile ülkemizin envanterinde bulunan 140 helikoptere ilave olarak 109 helikopter bize özgü üretilecek” diyen TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Kemal Yıllıkçı, konuşmasına şöyle devam etti: “Lisans sahibi Sikorsky, bu konfigürasyondan 109 helikopterin üçüncü ülkelere satışına yönelik yaklaşık bir buçuk milyar dolarlık ihracat taahhüdünde bulunmuştur. Teknik performansların ötesinde, donanım ve yazılım olarak da bize ait olduğu için hiçbir şekilde karıştırılamaz ve müdahale edilemez. Helikopterimiz çok güvenli operasyonlar gerçekleştirecek.
T-70 Kara Şahin Helikopteri ASELSAN ve TUSAŞ'a ödül getirdi
T-70 Kara Şahin Helikopteri ASELSAN ve TUSAŞ'a ödül getirdi ROLLER:
  • Kargo
  • Arama Kurtarma
  • Yangınla Mücadele
  • Hava Ambulansı
  • Kıyı Güvenliği

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Azami Kalkış Ağırlığı9,979 kg22,000 lbs
Azami Kalkış Ağırlığı (Harici Yük Dahil)10,659 kg23,500 lbs
Azami Harici Yük4,082 kg9,000 lbs
Kabin Genişliği2.14 m7.0 ft
Kabin Yüksekliği1.37 m4.5 ft
Kabin Alanı8.18 m288 ft2
Kabin Hacmi11.22 m3396 ft3
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst