YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Suudi Arabistan Kabe’ye benzer yapı inşa ediyor!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Projenin duyurulmasının ardından, birçok sosyal medya kullanıcısı mega yapının Kabe'ye benzediğini söyleyerek tepki gösterdi. Almustakillah TV Başkanı ve Londra Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Yazar Dr. Muhammad al-Hachimi al-Hamidi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Muhamed bin Salman Riyad'da kendi Kabe'sini mi inşa ediyor?" ifadelerini kullandı. "Özellikle kapitalizme adanmış yeni bir Kabe inşa etmek biraz abartılı" dedi. Akademisyen Esad Ebu Halil de, "Veliaht Prens kendi Kabe'sini inşa ediyor" sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Suudi Arabistan Kabe'ye benzer yapı inşa ediyor!
Suudi Arabistan Kabe'ye benzer yapı inşa ediyor! Suudi Arabistan'ın yeni projesi Müslümanların büyük tepkisini çekti. Ilımlı İslamcı Veliaht Prens Muhammed bin Selman yaptığı açıklamada, Murabba isimli projesini duyurarak başkent Riyad'a 'Mukaab' isimli küp bir bina grubu kuracaklarını bildirdi.

ARABİSTAN'IN 2030 VİZYONU​

Söz konusu proje için 'Murabba Geliştirme Şirketi' isimli bir firma kurulduğunu açıklayan bin Selman'ın başkente kuracağı Mukaab isimli binanın hem şekil hem de isim olarak Kabe'ye benzerlik göstermesi, kutsal topraklarda yeni bir plan mı yapılıyor sorusunu akıllara getirdi.

KABE'YE BENZEMESİ İLE BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ​

Müslüman toplumun büyük tepki gösterdiği Mukaab projesi tasarımsal açıdan aynı Kabe'ye benzerken adını 'küp' kelimesinden alarak isim olarak ta Kabe'ye oldukça benziyor.

İÇİNE 20 EMPIRE STATE BİNASI SIĞABİLİYOR​

Geçtiğimiz günlerde açıklanan projeyi yürütmek için kurulan 'New Murabba Development Company' isimli şirkete Muhammed bin Selman'ın başkanlık edeceği belirtildi.
KABE'YE BENZEMESİ İLE BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ
KABE'YE BENZEMESİ İLE BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ Suudi Arabistan'ın Kamu Yatırım Fonu'na göre, Riyad'ın merkezinde inşa edilecek ve 2030 yılında bitirilmesi planlanan 400 metre yüksekliğindeki mega yapı, 20 Empire State Binası'nı kapsayacak büyüklükte olacak. Söz konusu projenin içerisi otel odaları, perakende satış alanı ve turistik mekanlarla dolu olacak olan Mukaab’ın tam ortasında yine devasa sarmal bir kule bulunacak. Mukaab'ın içinin teknoloji yardımı sayesinde birçok farklı coğrafyadan iklimi yaşatabileceği belirtilirken içinde 80'den fazla eğlence ve kültür mekanı, müze, tiyatro ve hatta üniversite olacağı belirtildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst