YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

STM’nin yerli radar cihazı (DAR) deprem bölgesinde can kurtardı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

STM'nin yerli radar cihazı (DAR) NEDİR ?​

Duvar Arkası Radar (DAR), Ultra Geniş Bant (UGB) sinyaller vasıtasıyla, görsel erişim imkanının olmadığı, kapalı mekânlarda bulunan sabit ve hareketli hedef unsurlara ait konum bilgilerini iki boyutlu olarak elde etmek için kullanılan bir radar sistemidir. DAR; rehine kurtarma, terörle mücadele ve iç güvenlik operasyonları gibi askeri senaryoların yanı sıra, yangın, çeşitli afetler sonrası kurtarma operasyonları gibi sivil amaçlar için de kullanılabilmektedir. Türk savunma sanayisinin önde gelen mühendislik şirketlerinden STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından üretilen Duvar Arkası Radar (DAR) cihazı, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında etkin rol üstleniyor. Cihazla enkaz altında canlının olup olmadığını tespit edilerek, kişinin göçük altındaki konumu arama kurtarma ekiplerine bildiriliyor. Ekipler, DAR'ın verdiği koordinatlarla 20'den fazla depremzedeye ulaşarak sağ çıkarılmasını sağladı.
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) deprem bölgesinde can kurtardı
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) deprem bölgesinde can kurtardı Türk savunma sanayisinin önde gelen mühendislik şirketlerinden STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından üretilen Duvar Arkası Radar (DAR) cihazı, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında etkin rol üstleniyor. STM tarafından yerli imkanlarla üretilen DAR, depremin en fazla etkilediği illerden Hatay'daki enkazlarda can kurtarmaya yardımcı oluyor. Cihazla enkaz altında canlının olup olmadığını tespit edilerek, kişinin göçük altındaki konumu arama kurtarma ekiplerine bildiriliyor. Ekipler DAR'ın verdiği koordinatlarla 20'den fazla depremzedeye ulaşarak sağ çıkarılmasını sağladı.

DAR İLK KEZ HATAY'DA KULLANILDI​

Savunma Teknoloji Mühendislik AŞ (STM) lider teknikeri Yusuf Hayırlı, firma tarafından görevlendirildikleri deprem bölgesinde faaliyetlerde bulunduklarını söyledi. Hayırlı, savunma sanayisi için tasarlanan DAR cihazını bu alanın dışında ilk kez deprem bölgesinde denediklerini belirterek, 20'den fazla kişinin canlı kurtarılmasına katkı sağladıklarını vurguladı. Yön ve metraj tavsiyesinde bulunarak arama kurtarma ekiplerine kolaylık sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Hayırlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sayede savunma teknoloji ve mühendisliğinin gelişmesinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu bu deprem bölgesinde de görmüş olduk. Duvar arkasında bulunan canlının nefes hareketlerinden, nefes alıp vermesinden, el kol hareketlerinden yerinin tespit edilmesi konusunda yardımcı oluyoruz. Bir canlıya ulaştığımız zaman 'üç metre ileride, iki metre sağda' şeklinde yaklaşık olarak tavsiyelerde bulunuyoruz. Ekipler de dinleme yaparak eğer konuşuyorsa o tarafa doğru yöneliyor. Koordineli bir şekilde kurtarma ekipleriyle beraber çalışmaya devam ediyoruz." Hayırlı, Hatay'da iki ekip olarak görev aldıklarını ifade ederek, “7 aylık bir bebeğin enkazdan çıkışına şahit olduk. Bu mutluluk tarif edilemez.” dedi. Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen ve yakın zamanda güvenlik güçleri tarafından kullanılan "çubuk kamera", Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ilk kez bir doğal afet çalışmasında görev aldı. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda mağara ve bina aramalarında kullanılmak üzere geliştirilen "çubuk kamera" ilk Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki arama-kurtarma çalışmalarında kullanıldı.
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) NEDİR ?
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) NEDİR ? İnsansız kara aracı üreticisi Esetron tarafından üretilen ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerine teslim edilmesi planlanan 60'tan fazla çubuk kamera bölgede görevli güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Kara Kuvvetleri Doğal Afet Kurtarma Tugay Komutanlığı bünyesindeki 8 ayrı tim, verilen kullanıcı eğitimi sonrasında çubuk kameranın doğal afet alanındaki ilk kullanıcıları oldu. Jandarma Arama Kurtarma, Doğal Afet Kurtarma birliklerine ile AFAD görevlilerine de söz konusu kameralarla arama-kurtarma çalışmalarında ilave kabiliyet kazandırıldı. Çubuk kamera, bir çubuğun ucunda yer alan ön ve yan kameralarla yüksek bir durumsal farkındalık sağlıyor. Eklemeli borular ve kablo ile kurulduğu yerden 100 metre mesafeye kadar erişim sağlayan çubuk kamera, 270 derece görüş açısına sahip bulunuyor. Kızılötesi aydınlatmayla görev yapan çubuk kamera, 8 saat kullanılabiliyor. Bu süre 2 yedek bataryayla 24 saate çıkıyor. Kamera biriminde bir adet öne bir adet de yana bakacak şekilde 2 adet gündüz görüş kamerası bulunuyor. Kamera biriminde ortam dinlemesi yapabilmek için mikrofon bulunuyor. Çubuk kamerada görüntüleri personel tarafından ekran biriminden takip ediliyor. Ekranda kamera görüntüleri tek tek veya ikisi aynı anda izlenebiliyor. Çubuk kameranın havadan (yere temas etmeden) ileriye itilebilmesi amacı ile teleskobik monopodu bulunuyor. Tüm malzemeleriyle toplam ağırlığı en fazla 26 kilogram olan çubuk kamera, 10 cm su birikintilerinden geçebilir yapıda üretiliyor. Kamera ve tüm donanımlarının dayanıklı taşıma çantaları ile birliklere teslim ediliyor.
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) Teknik Özellikler
STM'nin yerli radar cihazı (DAR) Teknik Özellikler

STM'nin yerli radar cihazı (DAR) Teknik Özellikler​

Boyutlar: 48cm x 26cm x 16cm
Ağırlık: 6,5 kg
Tespit Menzili: 22 m (boş alanda)
Hareket Tespiti: Makro ve mikro hareketler
Görüntülenebilen Duvar Tipleri: Tuğla, alçıpan, ahşap, plastik, beton, vb.
Görüş Açısı (Derece): 112°
Görüntüleme Modu: 1D, 2D
Ekran Boyutu (Inç): 7"
Güç Kaynağı: Şarj edilebilir batarya veya şebeke
Batarya Görev Süresi (sa): 4
Sızma Koruma: IP66

Temel Özellikler​

 • Hafif ve ergonomik tasarım
 • Uzaktan kumanda edilebilme kabiliyeti
 • Yüksek mesafe çözünürlügü
 • Etkin penetrasyon kabiliyeti
 • Makro ve mikro hareketlere duyarlılık
 • Düşük güç tüketimi ve dahili batarya ile kullanım imkânı
 • Sabit ya da hareketli canlıların konum ve mesafe kestirimi
 • Toz koruma
 • Görevi kaydetme ve tekrar oynatma
 • Duvar tespiti
 • Tablet ile uzaktan görüntüleme ve kontrol
 • Yabancı dil desteği
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst