YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

STM Pakistanın Modernize edilen AGOSTA90B denizaltısının ikinciyide teslim etti

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48
Türkiye’nin ilk ve tek denizaltı modernizasyon ihracatına imza atan STM, Pakistan’ın sahip olduğu AGOSTA 90B Sınıfı denizaltılarda, ikinci gemiyi modern ve son teknoloji sistemlerle modernize ederek, Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim etti. Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, imza attığı ihracat başarılarında önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. STM tarafından üç adet AGOSTA 90B sınıfı denizaltının modernize edildiği projede, ikinci gemi olan PNS/M KHALID (S-137), yapılan törenle Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.
STM Pakistanın Modernize edilen AGOSTA90B denizaltısının ikinciyide teslim etti
STM Pakistanın Modernize edilen AGOSTA90B denizaltısının ikinciyide teslim etti

Denizaltılar En Modern Sistemlerle Modernize Ediliyor​

Denizaltıların tüm sonar süiti, periskop sistemleri, Dümen Konsolu, Konverterleri, Deniz Suyu Soğutma Sistemi, Bilgi Dağıtım Sistemi, Komuta Kontrol sistemiyle Radar ve Elektronik Destek Sistemleri değiştiriliyor. Böylelikle modernizasyon kapsamında denizaltıların mevcut imkanlarının ötesinde ilave özellikler de kazandırılmış oluyor. Aynı zamanda, ASELSAN ve HAVELSAN başta olmak üzere yerli ve milli birçok firmaya ait sistemler de proje kapsamında ihraç ediliyor. Denizaltı modernizasyonu için gerekli tüm mukavim tekne ilişkili yapısal tadilatlar, kullanılan malzemeler ve denizaltı gemilerinde uygulanan işçilik faaliyetleri de uluslararası klaslama kuruluşu olan DNV (Dat Nordske Veritas) tarafından sertifikalandırılıyor.

Agosta90B Hedefi Tam İsabetle Vurdu​

STM’nin, modernize ederek Pakistan Donanması’na kazandırdığı ilk Agosta 90B Sınıfı Denizaltı PNS/M HAMZA (S-139), SEASPARK-2022 Taktik Tatbikatı’nda hizmet dışına ayrılmış bir fırkateyni, torpido atışı ile tam isabetle vurarak batırmıştı.

Güleryüz: Sırada üçüncü denizaltı var​

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Ülkemiz savunması için çıktığımız yolda, mühendislik tecrübelerimizi ve teknolojilerimizi dost ve kardeş ülkelere de aktarıyoruz. Pakistan Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların Modernizasyon Projesi de STM’nin ulusal ve uluslararası denizaltı üretim ve modernizasyonu konusundaki yetkinliğinin en önemli örneklerinden biri. AGOSTA 90B Modernizasyonu ile yerli ve milli birçok firmamızın sistemlerini ihraç ederken, üçüncü ve son denizaltının modernizasyonunu da tamamlamak için çalışmalarımızı Pakistan’da aralıksız sürdürüyoruz. Projede emeği geçen paydaşlarımızı ve çalışanlarımızı tebrik ediyor, mavi sularda görevine başlayan PNS/M KHALID denizaltısının, dost ve kardeş ülke Pakistan Donanması’na hayırlı olmasını diliyorum.”
Agosta90B Hedefi Tam İsabetle Vurdu
Agosta90B Hedefi Tam İsabetle Vurdu

PAKİSTAN DONANMASI AGOSTA-90B DENİZALTILARI​

Pakistan 3 adet Fransız tasarımı Agosta-90B sınıfı dizel-elektrik denizaltıya sahip. Pakistan Donanması Denizaltıları Khalid sınıfı olarak adlandırıyor. İlk denizaltı Fransa’da DCSN Tersanesinde, diğer 2 denizaltı Pakistan’da teknoloji transferi ile inşa edildi. 3 denizaltı 1999-2006 yılları arasında Pakistan Donanmasına katıldı. Denizaltılar 4 adet 533 mm torpido tüpüne sahip. 19 adet ağır torpido ya da SM-39 Exocet anti-gemi füzesi taşıyabilir. Pakistan ağır torpidonun yanında SM-39 Exocet anti-gemi füzesi satın almıştı.

STM Denizaltı Projeleri​

STM, Türk Donanması ile dost ve kardeş ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının, daha etkin görevler yapması için tasarım, inşa ve modernizasyon faaliyetleri kapsamında, müşteri harekat ihtiyacına özel özgün ve esnek mühendislik çözümleri üretiyor. Türk Donanmasının denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde önemli görevler üstlenen STM, ana yüklenicisi olduğu 2 adet “AY” Sınıfı Denizaltının Modernizasyonunu 2015 yılında başarı ile tamamladı. Halen 4 adet “Preveze” Sınıfı Denizaltının modernizasyonunda pilot ortak olarak sistem tedarik ve platform entegrasyonu faaliyetlerini sürdüren STM, havadan bağımsızlı tahrik sistemi (AIP) ile donatılan Yeni Tip Denizaltı (Reis Sınıfı) İnşa Projesi’nde de önemli görevler üstleniyor. ürk Donanması’nın son modern denizaltı platformu olan “Reis” Sınıfı denizaltılarda tasarım, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerini başarıyla yürüten STM, dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının, (ana silahların) yer aldığı baş kısım “Section 50”yi yerlileştirerek, Proje kapsamında teslimatlarını gerçekleştirdi. STM mühendisleri tarafından tamamen milli imkânlarla dizayn edilen küçük boyutlu yerli ve milli STM500 denizaltısının mukavim tekne test üretimi ise Haziran 2022 itibariyle başlandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst