YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

STM KARGU İHA’dan kaç adet üretildi?

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

KARGU İha nedir?​

KARGU tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümüdür. KARGU platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahiptir. Sistem, “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapmaktadır.
STM KARGU İHA’dan kaç adet üretildi?
STM KARGU İHA’dan kaç adet üretildi?
STM, KARGU Vurucu İHA’nın üretim adedini açıkladı. 10 ülkeye ihraç edilen KARGU İHA, ön kısımda yer alan harp başlığı ile düşman unsurun üzerinde kendini patlatıyor.
2017 yılında STM tarafından geliştirilen KARGU Vurucu İHA (İnsansız Hava Aracı)’nın üretim faaliyetleri devam ediyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, KARGU’nun şu ana kadarki üretim adedi ile ihraç edilen ülke sayısını açıkladı. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, şu ana kadar 3 bin adete yakın KARGU İHA üretildiğini açıkladı. Güleryüz, “Zırh delici mühimmat entegrasyonu üzerine çalışıyoruz, nihai entegrasyon testleri yapılıyor. Hedef seçtikten sonra KARGU, yaklaşık 140/145 km/sa hızla dalışa geçiyor. Operatörün tuşa basmasıyla birlikte de kendini, seçilen irtifada infilak ettiriyor. Ona karşı bir şey yapabilmek kolay değil. Şu anda yaklaşık 10 tane ülkeye ihraç ettik. Birçok ülkeyle görüşmelerimiz devam ediyor.” dedi.

STM KARGU Vurucu İHA özellikleri

KARGU İHA, azami 10 kilometre menzile sahip. Yaklaşık 30 dakika boyunca hava kalabilen elektrik tahrikli KARGU İHA, 1.3 kilogram ağırlığındaki parçacıklı harp başlığı ile anti-personel görevi icra edebiliyor. STM, KARGU’nun Pasif RF Arayıcı Başlıklı ve Anti-Tank Harp Başlıklı konfigürasyonlarını geliştirmek için de çalışmalarını sürdürüyor.
STM KARGU Vurucu İHA özellikleri
STM KARGU Vurucu İHA özellikleri

KARGU Teknik Özellikler​

Menzil:< 5/10 km
Görev Süresi: < 30 dakika
Harp Başlığı: < 1,3 kg
Tahrik Sistemi: Elektrikli
Kalkış/Fırlatma:Dikey İniş Kalkış (VTOL)

KARGU Kabiliyetler

- Gündüz ve gece etkin operasyon - Hassas vuruş kabiliyeti - Düşük radar kesit alanı - Farklı mühimmat seçenekleri - Hareketli hedeflerin tespit ve takibi - Yüksek performanslı, otonom seyrüsefer ve uçuş kontrol algoritmaları - Tek er tarafından kullanılabilme - Görevi terk veya kendini imha kabiliyetleri - Elektronik yaklaşma tapası - Görüntü işleme tabanlı atış kontrol sistemi
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst