YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SSB Milli F-16 AESA Radar teslim tarihi İçin açıklama

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Milli Aesa Radar nedir ne işe yarar ?​

Klasik radarlar sistemleri genellikle kısa bir sinyal sinyali göndermek için anteni güçlü bir radyo vericisi kullanır. Vericiden sinyaller gönderilir. Daha sonra vericiden bağlantı kesilir ve anten bu sefer, hedef nesnelerden gelen yansımaları görmek için bu yansımaları (eko) yükselten hassas bir alıcıya bağlanır. Radar alıcısı sinyalin hedeften geri dönme zamanını ölçerek nesneye olan mesafeyi belirler. Alıcı daha sonra ortaya çıkan çıktıyı bir ekrana gönderir. Verici elemanları, tipik olarak, yüksek güç seviyelerinde dar bir frekans aralığını yükseltmek veya oluşturmak için uygun olan klystron tüpleri veya mıknatıslardır. Gökyüzünün bir bölümünü taramak için, radar anteninin farklı yönlere işaret etmek için fiziksel olarak hareket ettirilmesi gerekir. Elektronik Taramalı Aktif Dizili radarlar antenleri fiziksel olarak hareket ettirmeden farklı yönlere yönlendirilebilecek bir radyo dalgası ışını oluşturan bir dizi diziden oluşan aşamalı bir dizi sistemi olarak kabul edilir. AESA teknolojisinin birincil kullanımı radar sistemlerindedir.
f-16 Aesa Radar
f-16 Aesa Radar ASELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen F-16 AESA Radar Prototipinin, bu yılın sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. AESA Radar, bir F-16 Blok 30 platformuna entegre edilerek test edilmeye başlanacak. AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) A B ve C başta olmak üzere F-16 Fighting Falcon 4. Nesil Savaş Uçağı için AESA Radar geliştirme faaliyetleri, bir süredir ASELSAN bünyesinde devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Milli F-16 AESA Radar, bu yılın sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Hali hazırda AKINCI tiha aesa radarı için hazırlıklarını çoktan yapmış ve tek eksik olarak AES radarını beklemektedir.Edinilen bilgiye göre ASELSAN üretimi F-16 Çok Fonksiyonlu AESA Burun Radarı Sistemi, ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 Blok 30 platformlarına entegre edilecek. Halihazırda Türk F-16 Blok 30’ları, TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyondan geçiriliyor. Böylelikle F-16 Blok 30’ların uçuş ömrü, 8.000 saatten 12.000 saate çıkacak. Devam eden ÖZGÜR Projesi ile ise F-16 Blok 30’lar, aviyonik modernizasyondan geçecekler. ÖZGÜR Projesi’ne AESA Radarın da dahil edildiği üzerinde duruluyor.
aesa-radari
aesa-radari SSB tarafından edinilen bilgilere göre Milli F-16 AESA Radarı’nın sistem işleyişi ve yetenekleri: HAVA-HAVA İŞLEVLERİ: +Uzun Menzilli Arama +Ararken Takip +Çoklu Hedef Takibi +Ara Safha Güdüm +Akın Tespit +Hava Durumu Tespit +Hava Muharebesi Manevrası HAVA-YER İŞLEVLERİ: +Şerit SAR+Nokta SAR +Yer Haritalama +Hareketli Yer Hedefi Tespiti ve Takibi +Deniz Arama ve ISAR +Hava-Yer Mesafe Ölçümü +Doppler Huzme Keskinleştirme +Otomatik İrtifa Belirleme YETENEKLER: +Çok Fonksiyonlu Radar +Eş Zamanlı Hava-Hava ve Hava-Yer Görevleri +İşbirlikçi Olmayan Hedef Tanımlama +Otomatik Hedef Tanıma +Karıştırmaya Karşı Dayanıklılık +Elektronik Destek +Elektronik Taarruz
aesa-radari
aesa-radari ASELSAN, halihazırda AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak (MMU) için AESA teknolojisine sahip radarlar geliştiriliyor. Geliştirilen bu sistemlerinden AKINCI TİHA’ya ait olan 2021 program takvimi bir ambargo sebebiyle bir miktar sarktı, F-16’ya ait olan 2022 ve MMU’ya ait olan ise 2026 yılında teslim edilecek. MMU için geliştirilen AESA Radar, Milli Muharip Uçak Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS) adı altındaki oldukça gelişmiş bir yapı içerisinde bulunacak. F 16 Block 30 lar su anda yapısal modernizasyondan geçiyorlar. 2023 yılında ise Yerli Aesa Radar ve Bazı Milli Aviyonik sistemler ile modernize edilecekler. Bu sayede Acil uçak ihtiyacımız büyük ölçüde azalacak.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst