YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SOM-J Blok-1 seyir füzesi testleri tamamladı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
SOM-J, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmış, uçakların iç silah istasyonunda/kanat altında kullanılmasına yönelik tasarlanmış havadan satha mühimmattır.

Operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir. Hâlihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Stand-Off Mühimmatı [SOM] teknolojisi üzerine geliştirilmiş SOM-J, önemli yeteneklere sahiptir. SOM-J uzun menzili, azaltılmış görünürlüğü ve diğer yeteneklerinin yanı sıra düşük maliyetli bir çözüm sunmaktadır. İlk olarak F-35 savaş uçaklarının iç silah istasyonlarından kullanılmak için geliştirilen SOM-J’nin AKINCI TİHA ve MMU’da kullanılması planlanıyor; görev profilinde hava-yer görevleri yer alan KIZILELMA ve ANKA-3 MİUS’ların da SOM-J’yi kullanabilecek platformlar arasında olması bekleniyor. Düşük silüet gerektiren iç silah istasyonlarından kullanım isterini karşılamak için SOM-J; SOM seyir füzesinden farklı olarak daha küçük bir gövde ve tamamen katlanabilir kantçık takımına sahip. SOM-J, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN'ın test faaliyetleri 41. Filo tarafından gerçekleştirildi. Erdoğan ayrıca MMU’nun görev bilgisayarının TÜBİTAK BİLGEM’de üretildiğini de paylaştı.
SOM-J Blok-1 seyir füzesi testleri tamamladı
SOM-J Blok-1 seyir füzesi testleri tamamladı TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen SOM-J Seyir Füzesi, kabul testine hazırlanıyor. Bu kapsamda SOM-J’nin, bu yıl içerisinde F-16’dan atılması planlanıyor. TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SaGe) tarafından geliştirilen SOM-J Seyir Füzesi, F-16 savaş uçağından gerçekleştirilecek atışlı testlere hazırlanıyor. Bu kapsamda 401’inci Test Filo Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ve SOM-J KTM-2 ile bir süredir rest ve entegrasyon faaliyetleri gerçekleştiriliyor. SOM Seyir Füzesi üzerinden geliştirilen ancak ona göre 60 kilogram daha hafif ve 0.1 metre daha kısa olan SOM-J’nin atışlı testlerinin, bu yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Gerçekleştirilecek bu kabul testinin ardından SOM-J, seri üretime hazır hale gelecek. Seri üretimin ise tıpkı SOM Füzesi’nde olduğu gibi yine Roketsan tarafından gerçekleştirileceği biliniyor. Esasen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin iç silah istasyonlarına uyumlu olması amacıyla geliştirilen SOM-J Füzesi’nin, savaş uçaklarına ilaveten AKINCI gibi silahlı insansız hava araçlarından da kullanılması planlanıyor. Bu kapsamda, F-16’dan gerçekleştirilecek atışlı testlerin ardından SİHA platformlarına yönelik entegrasyonlara başlanılacağı bilinmekte. Yaklaşık 500 kilogram ağırlığındaki SOM-J Füzesi diğer SOM varyantlarına göre daha uzun menzile sahip. Milli seyir füzesi SOM; SOM-A, SOM-B1, SOM-B2, SOM-C1, SOM-C2 ve SOM-J olmak üzere 6 farklı konfigürasyondan oluşuyor. SOM-A, SOM-B1, SOM-B2 ve SOM-J Füzeleri’nin atış testleri başarıyla gerçekleştirildi. SOM-A ve SOM-B1 Füzelerinin, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde olduğu biliniyor. 2022 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanan SOM-J füzesinin ise yaşanan gecikmeler sebebiyle bu yıl içerisinde ROKETSAN tarafından seri olarak üretilmesi ve ardından envantere girmesi bekleniyor. SOM-J Teknik Özellikler SOM Silah Sistemi Ailesi’nin yeni nesil savaş uçakları silah istasyonuna uyumlu olarak geliştirilmiş bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan hareketli su üstü ve sabit kara hedeflerine taarruz yeteneğine sahiptir.
SOM-J  Teknik Özellikler
SOM-J Teknik Özellikler
Uzunluk~ 3.9 m
Ağırlık~ 540 kg
Menzil275 km [150 nmi]
GüdümANS*/KKS**/YRNS***/ GRNS****/OHA*****
Harp Başlığı TipiYüksek Patlayıcılı Parçacık Etkili, Zırh Delici
Harp Başlığı Ağırlığı~ 140 kg
Arayıcı BaşlıkIIR******
PlatformlarF-35 [JSF] F-16
HızYüksek Ses Altı
*ANS Ataletsel Navigasyon Sistemi **KKS Küresel Konumlama Sistemi ***YRNS Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi ****GRNS Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi *****OHA Otomatik Hedef Algılama ******IIR Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst