YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

SİPER hedefini tam isabetle vurdu

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
“Yerli S-400” olarak tanımlanan Siper Hava Savunma Sistemi, bir testi daha başarıyla geçerken, genç mühendislerin sevinci duygu dolu anlar yaşattı. ABD'nin Patriot vermemesi üzerine Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Türkiye, Rusların S-400'ünden daha iyi bir sistem geliştiriyor. Aselsan Genel Müdürü Haluk Görgün ile savunma sanayinin beyni ASELSAN’ı gezdik. Hava savunma sistemi başta olmak üzere yerli ve milli ürünleri Milliyet’e anlatan Görgün, ‘S300 ve S400’lere ihtiyacımız yok’ diyor. Milli teknoloji hamlesi kapsamında yerli imkanlarla geliştirilen uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER, sahaya inmeden önceki son testini başarıyla tamamladı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından, ASELSAN ve ROKETSAN'ı etiketleyerek SİPER uzun menzilli hava savunma sistemine ilişkin paylaşım yaptı. Türk semalarının koruyucusu SİPER'in sahaya inmeden önceki son testinde, uzun menzilde hedefi tam isabetle vurduğuna dikkati çeken Demir, "Karada, havada, denizde ve uzayda istiklal ve istikbalimiz için gece gündüz cansiparane çalışmaya devam ediyoruz. Tebrikler." değerlendirmesinde bulundu.
SİPER hedefini tam isabetle vurdu
SİPER hedefini tam isabetle vurdu Ayrıca daha önceki testte, SİPER ile 100 kilometre menzile ulaşılmıştı ve ilk testte kullanılan EİRS radarına ek olarak alçak irtifa radarı kullanılmıştı. Öte yandan, Türkiye'nin şu ana kadarki en uzun menzilli füzesi Tayfun da "kısa menzilli balistik füze" olarak ülkenin güvenliğine katkı sağlayacak. Savunma sanayisinde yerlileşme yüzde 80’lere yaklaşıyor. Radar, kamera, insansız araçlar, silah ve elektronik harp sistemleri başta olmak üzere yerli üretilen ürünlerden bir çoğunda imzası olan ASELSAN en büyük yerli şirketlerden biri. ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün Milliyet’i Gölbaşı’ndaki yeni tesislerini gezdirdi. 70 bin metrekarelik yeni tesislerinde ağırlıklı olarak hava savunma sistemlerini ürettiklerini belirten Görgün, Roketsan ve SAGE ile birlikte geliştirdikleri SİPER projesini anlattı. Hava savunma sistemlerinin tüm yazılımlarının geliştirildiği ve sahaya gönderilmeden önce hem yazılımsal olarak hem de donanımsal olarak test edildiği simülatör ortamını da gezdiğimiz gezide Görgün, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok. Bunlara ihtiyacı ortadan kaldırıyoruz. Bizim vazifemiz bu” diyor. SİPER hava savunma sisteminin tek araçla füze fırlatma olayı olmadığını belirten Görgün, “bir haberleşme istasyonu var arama radarı var. Bu radar etrafta size doğru gelen bir füze var mı diye sürekli çalışıyor. Bir kontrol merkezi var ayrıca. Atış kontrol ünitesi ve merkezi var. Füze fırlatma sistemi var. Dost düşman tanıma sistemi var. Bu sistemde 12-13 tane sadece kamyon var. Yani büyük bir sistem var” vurgusu yaptı. Uzun menzilli hava savunma sistemi olan SİPER, deneme atışlarında 100 km uzaklıktaki hedefleri başarılı şekilde vurmuştu.

SİPER UMBHSFS Batarya Yapısı​

Her bir SİPER Hava Savunma Sistemi Bataryası; dört adet SİPER Füze Fırlatma Sistemi (FFS)’ne, en az iki adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)’ne, bir adet UMAR/TEIRS Arama Radarı (AR)’na, bir adet Atış Kontrol Merkezi (AKM)’ne, bir adet Atış Kontrol Radarı (AKR)’na, bir adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)’ne ve üç adet Haberleşme İstasyon Aracı (HİA)’na sahip olacaktır.
SİPER UMBHSFS Batarya Yapısı
SİPER UMBHSFS Batarya Yapısı Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER, birden fazla füze seçeneğine sahip olacak şekilde geliştirilmektedir. Sistemde kullanılacak ilk füze olan SİPER Blok I, HİSAR-RF Füzesi üzerinden Roketsan tarafından geliştirilmektedir ve ilk atışlı testleri başarıyla icra edilmiştir. SİPER Sistemi, savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedeflere ve havadan karaya mühimmatlara karşı angajman sağlayabilecektir. İlerleyen aşamalarda balistik füzelere karşı angajman yeteneğine de kavuşacağı üzerinde durulmaktadır.

Filo Seviyesinde SİPER Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi​

Hava Kuvvetleri Komutanlığının (Hv.K.K.lığı) yüksek irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, barış ve krizde etkin bir caydırıcılık sağlayacak, savaşta düşmanın hava soluyan hedef, seyir füzesi ve havadan karaya mühimmat taarruzlarını sınırlamak, geciktirmek veya etkisizleştirmek (imha etmek) suretiyle dost birliklerin bekasını sağlayacak, stratejik ve ekonomik tesisleri düşman hava soluyan hedef, seyir füzesi ve havadan karaya mühimmat taarruzlarına karşı koruyacak ve müşterek harekâtın daha elverişli koşullarda icrasına imkân verecek bir sistemin geliştirilmesi amacı doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı arasında 15 Ocak 2018 tarihinde Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-C (SİPER) sözleşmesi imzalanmıştır.

SİPER Hava Savunma Sisteminin Menzili​

Yukarıda da vurgulandığı üzere SİPER Sistemi, birden fazla füzeye sahip olacaktır. Roketsan tarafından HİSAR-RF Füzesi üzerinden geliştirilen ve booster motoruna sahip olan SİPER Blok I Füzesi’nin, gelecek yıl kullanıma sunulması planlanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere RF Arayıcı Başlığa sahip olan SİPER Blok I Füzesi’nin, 70+ kilometre menzile sahip olacağı tahmin edilmektedir. Sisteme özel olarak geliştirilen esas füze olan SİPER Blok II’nin ise 100+ kilometre menzile ve üstün manevra yeteneklerine sahip olacağı üzerinde durulmaktadır. SİPER Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı uzun menzilde hava savunmasını sağlamakta olup, dağıtık mimariye, yakın ve uzak konuşlanma yeteneklerine, çoklu angajman ve ardışık ateşleme, zorlu hava koşullarında görev yapabilme, kara, hava, deniz ve demiryolu ile taşınma, çoklu taktik veri link ile üst komuta kontrol entegrasyonu, Radar Ağı Yönetim Sistemi (RADNET) ve Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ile bağlantı yeteneğine sahiptir.
SİPER Hava Savunma Sisteminin Menzili
SİPER Hava Savunma Sisteminin Menzili

SİPER 2023'te envantere girmesi hedefleniyor​

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemimiz SİPER’in geliştirme çalışmalarında bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. 2023 yılında envantere almayı planladığımız SİPER ile Gökvatanımıza karşı bütün tehditleri en güçlü şekilde bertaraf edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

SİPER Hava Savunma Sistemi Genel Özellikleri​

Hava savunma planlama ve koordinasyon Komuta kontrol kapsamında bilgilerin yönetimi ve dağıtımı Birleştirilmiş hava resmi üretimi Çoklu angajman ve ardışık ateşleme Manuel/yarı otomatik/otomatik angajman Dost Düşman Tanıma (IFF) Tehdit değerlendirme ve silah tahsis Otomatik teşhis yönetimi Çoklu-hedef çoklu-radar füzyonu Füzeler ile çift yönlü iletişim Telli/telsiz haberleşme Dik/eğik atış Zorlu şartlarda görev yapabilme HvBS ile arayüz, Radnet bağlantı Taktik veri linkleri (Link-16, JREAP-C) ile üst komuta bağlantı Gömülü simülasyon Her biri 6 adet füze atabilen 8 adet FFS ile görev yapabilme
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst