YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Silahlı dron Songar ve özellikleri

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Silahlı dron projesinin karakalem çizimle 2018'da başladığını ve 2 yıllık yoğun Ar-Ge faaliyetiyle özel bir silahlı ürüne dönüştüğünü belirten Düzgün, Aralık 2019'da Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile yapılan sözleşme doğrultusunda 8 silahlı dron Songar'ı Jandarma, Özel Kuvvetler, Kara Kuvvetleri ve Özel Harekat birliklerinin kullanımına sunduklarını ifade etti. Düzgün, pilot teslimatlar sayesinde sahadan geri dönüşler aldıklarını dile getirerek, SSB'nin bu uygulaması sayesinde ürünlerini daha da geliştirme şansı yakaladıklarını kaydetti.
Silahlı dron Songar ve özellikleri
Silahlı dron Songar ve özellikleri Şirketin bu süreçte önemli bir entelektüel sermaye biriktirdiğini vurgulayan Düzgün, sonrasında bu tecrübelerin Songar'a aktarıldığını ve envanterdeki silahlarla faydalı yük çeşitliliğinin arttığını anlattı. Düzgün, şöyle konuştu: Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk milli, makineli tüfek ile atış stabilizasyonuna sahip drone sistemi SONGAR, uluslararası seviyede patentli olarak koruma altında olan stabilizasyon sistemine sahiptir. Toplam 200 adet 5.56x45mm NATO standardı mühimmat taşıma kapasitesine sahip otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilebilen SONGAR, 2800 metre irtifa içinde görev yapabilmektedir. Kolayca taşınabilir ve konuşlandırılabilir SONGAR Silahlı Drone Sistemi tim seviyesi yakın hava desteği sağlayan bir silah sistemi olarak kuvvet çarpanıdır. Değiştirilebilir mermi şarjörü, görev sürekliliği için operatörün hızla mermi yüklemesini sağlar. Operatöre ateş etme onayı gelene kadar, çok katmanlı güvenlikle otonom olarak görevi icra eder. Bağlantı kaybında dronun eve dönüşü, uçuş sırasında görev değişikliği, otonom ve uzaktan kontrol uçuş modları gibi görevler esnasında operatörün yükünü azaltmak için ergonomik ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir. SONGAR otomatik atış stabilizasyonuna sahip ilk milli silahlı drone sistemi olma özelliği taşıyor. Sahip olduğu atış hassasiyeti ile asimetrik harbin önemli milli kabiliyetlerinden biri olarak yerini alan SONGAR, 3 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görev yapabiliyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan SONGAR, tekli veya çoklu drone sistemi ile eş zamanlı bir şekilde, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi birçok kritik görevi icra edebiliyor.
Songar Silah sistemi:
Songar Silah sistemi:

Songar Silah sistemi:​

"MPT-55'in, Sarsılmaz'ın entegrasyonunu yaptık. Envanterde olan silahlarla 5,56 milimetre NATO standardında ürün sahibi yaptık Songar'ı. Bu, 5,45 milimetre silah kullanan ülkelerde de entegrasyon yapma yeteneğimiz olduğunu gösteriyor. Daha sonra farklı farklı dronlar yapmak yerine dronumuza farklı faydalı yükler ekledik. Aktaş Silah ile 40 milimetre bombaatar, Troy Teknoloji Savunma ile 6'lı roket fırlatma sistemi, toplumsal olaylara yönelik olarak sis bombası, TÜBİTAK SAGE'nin 81 milimetre Togan mühimmatını başarıyla entegre ettik. Amaç çok dron satmak yerine o dronu daha fazla işlevli hale getirmekti. Her faydalı yük için farklı dron yapmak yerine bir dronu bu kadar faydalı yükle süslemek istedik. Sadece silah olması da yetmiyor. Dronun atış yaptığı yeri görmesi gerekiyor. Bu kapsamda dronumuza gimbal ile gece görüş operasyon kabiliyeti de kazandırdık."
Silahlı dron Songar ve özellikleri
Silahlı dron Songar ve özellikleri

"Dijital orduda yer almak istiyoruz"​

Asya Pasifik'te istenen ürünün Songar'ın en üst versiyonu olduğunu belirten Düzgün, gece görüş kabiliyetleri olan, 5,56 milimetre silah taşıyabilen ve kullanıcının özel isteklerini barındıran bir ürünün teslimatını gerçekleştireceklerini bildirdi. Düzgün, "Bu bize yeni sistemleri Songar'a entegre etmeyi, yeni pazarlarda avantajlar elde etmeyi sağlayacak." dedi. Barış Düzgün, yaptıkları görüşmelerden söz konusu siparişin arkasının açık olduğunu, sayının yüksek adetlerde artacağını gördüklerini söyledi. Otonom sistemlerin muharebe sahasında kullanımının yaygınlaştığı bir ortamda Songar ile HAVELSAN'ın üzerinde çalıştığı "Dijital Ordu" konseptinde yer almak istediklerini vurgulayan Düzgün, "Çoklu uçuşlar, koordineli uçuşlar gerçekleştirebilen, yapay zekanın entegre edildiği, makine öğrenmesiyle beraber uçabilen yapılar için çalışıyoruz. Ürünün bu şekilde evrilmesi gerektiğini, teknolojinin bu yöne doğru aktığını biliyoruz." diye konuştu.
Songar Silah sistemi:
Songar Silah sistemi: KULLANIM ALANLARI
 • Tespit edilen tehditlerin ani müdahale marifetiyle etkisiz hale getirilmesi
 • Kritik askeri tesislerin korunması
 • Askeri konvoy/araçların tehdit bölgesine intikali sırasında koruma sağlanması
 • Çatışma sırasında Tek-Er/Tim seviyesinde kullanım imkânı
 • İç güvenlik operasyonlarında çok yönlü kullanım imkânı
TEKNİK ÖZELLİKLER
 • Operasyonel Menzil: 3 km
 • Operasyonel mühimmat yükü: 200 adet 5.56x45 mm NATO mühimmatı
 • Azami Kalkış Ağırlığı: 45 kg
 • Maksimum Uçuş Yüksekliği: 2800 metre MSL (deniz seviyesi) / 400 metre AGL (yer seviyesi)
 • Boyutlar
  • Genişlik: Rotordan rotora 145 cm
  • Yükseklik: 70 cm
 • IP 67 standardına uygun tasarım
 • Pilot kamerası (10x zoom) ve namlu kamerası
 • Görev planlama ve uzaktan kumanda ile kullanım
 • Gerçek zamanlı görüntü aktarımı
 • Gece ve gündüz operasyon yeteneği
 • GPS ve GLONASS uyumlu seyrüsefer yeteneği
 • Görev sonrası hasar tespiti için görüntü ve veri kaydı
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst