YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Sayın Tayyip Erdoğan’dan talimat: Halkımız rahat edene kadar bize rahat yok.

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem 11 ilimizde yıkıcı hasara neden olurken, Başkan Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesinde atılacak adımlarla ilgili kurmaylarına bilgi verdi. Başkan Erdoğan, "Öncelikli hedef konteyner kentleri tamamlamak. Ardından kalıcı konutları yapacağız. Vatandaşı rahat ettirene kadar bize rahat yok" dedi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı AK Parti MYK toplantısında 11 ilde yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.
Sayın Tayyip Erdoğan'dan talimat: Halkımız rahat edene kadar bize rahat yok.
Sayın Tayyip Erdoğan'dan talimat: Halkımız rahat edene kadar bize rahat yok.
Deprem bölgesinde yaraları sarmak ve hayatın normale dönmesi için gereken adımların hızla atılacağını söyleyen Erdoğan, önceliğin konteyner kentleri tamamlamak olduğunu, ardından da kalıcı konutları yapacaklarını kaydetti. YARALAR HIZLA SARILACAK: Ama biz hızlıca yaraları saracağız. Bir an önce normalleşme için her türlü tedbiri alacağız. Vatandaşımızın bu süreçte sorun ve sıkıntı yaşamasının önüne geçmeye çalışacağız. Vatandaşı rahat ettirene kadar bize rahat yok. ÖNCELİK KONTEYNER KENTLER: Şu anda öncelikli hedefimiz konteyner kentleri tamamlamak. Hemen ardından kalıcı konutları yapacağız. Yüz binlerce yeni konut üreteceğiz. YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ: Bu süreçte vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Elimiz her daim üstlerinde olacak. Dertleriyle dertleneceğiz. DEPREMDEN ÖNEMLİ KONUMUZ YOK: Bizim bu süreçte depremden daha önemli ve öncelikli bir işimiz olmayacak. Deprem bölgesine odaklanacağız, adımlarımızı hızlıca atacağız. BÖLGEYE GİDİN, SORUNLARI ÇÖZÜN: Siz de sürekli 11 ilde vatandaşa destek olacak şekilde ziyaretleri sürdürün. Boş bırakmayın oraları. Gerekirse tek tek herkesi dinleyin, aksayan bir şey mi var, kimin ne sorunu var. Çözüme yönelik adımlar atın.

TOKİ 30 bin konutluk projesi yakında başlıyor​

TOKİ, depremin vurduğu bölgede 30 bin konutun inşasına mart ayında başlıyor. Projelendirmede konutların zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde hazırlanması planlanıyor. Konutların 3+1 ve 105 metrekare olacağını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 31 projenin hazır olduğunu açıkladı. Konutların 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
TOKİ 30 bin konutluk projesi yakında başlıyor
TOKİ 30 bin konutluk projesi yakında başlıyor Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması için mart başı itibarıyla 30 bin konutun yapımına başlanacak. Bölgede yeni inşa edilecek konutlar ve şehirlerle ilgili hazırlıklar yürütülüyor. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından, çalışmalara hemen başlanacak. TOKİ’nin bölgede ilk etapta yapacağı inşaatlardan 31’i projelendirildi. Daha önce yer tespitini gerçekleştiren TOKİ, şehrin büyüme öngörüsünü ve zemin ile fay hattı mesafesini dikkate alarak, yerleşim yerlerini belirliyor.

HEDEF 1 YILDA 30 bin Konutu Yapmak​


TOKİ, binalarında uyguladığı 'radye temel', 'tünel kalıp taşıyıcı sistem', 'yüksek beton dayanımı' gibi binada oluşacak sarsıntıyı ve dolayısıyla hasarı en aza indiren depreme karşı çözümlerini yeni yapılacak konutlarda da uygulayacak.

Bu bölgede de ihtiyaca göre tüm bu sosyal donatıların da yapılması öngörülüyor. TOKİ tarafından deprem bölgesinin tamamındaki konut ihtiyacını çözecek sayıda kaliteli ve güvenli yapının inşasının 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Depremde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlar için yapımı tamamlanan konutlar, etaplar halinde hak sahiplerine teslim edilecek.

HEDEF 1 YILDA 30 bin Konutu Yapmak
HEDEF 1 YILDA 30 bin Konutu Yapmak

30 bin konutluk proje hazır​


Deprem bölgesinde barınma ihtiyacını karşılamak için harekete geçtiklerini ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "10 ilimizde inşaat sürecini başlattık" dedi. İlk etapta 30 bin konutu projelendirdiklerinin bilgisini veren Bakan Kurum, şöyle konuştu: "105 metrekare büyüklüğünde, 3+1 daireler yapacağız.

Yerleşim yerlerini belirliyoruz. Daha önce Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de konutları bir yıl içerisinde nasıl teslim ettiysek, bu bölgede de eş zamanlı olarak teslim edeceğiz."
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst