YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Savunma Sanayii Başkanlığı “Yapay Zeka Platformu” tanıttı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Türkiye'nin yazılım, yapay zeka ve dijital dünyayla ilgili treni kaçırma lüksü yok." dedi.​

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin yazılım, yapay zeka ve dijital dünyayla ilgili treni kaçırma lüksü olmadığını belirterek, "Geçmişte treni kaçırdığımız ve bazı teknolojilerin peşinde koştuğumuz bir gerçek. Şu an eğer bu treni kaçırırsak gelecek nesiller bizi affetmez." dedi. Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Salonu'nda düzenlenen Yapay Zeka Platformu Tanıtım Toplantısı'nda, yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Yapay Zeka Platformu’nda yapay zeka teknolojisine yönelik olarak kütüphaneler, büyük veriler ve açık kaynak kodları yer alacak. Bu platformdan alınan bilgiler, savunma sanayi projelerine entegre edilebilecek.
Savunma Sanayii Başkanlığı Yapay Zeka Platformu tanıttı
Savunma Sanayii Başkanlığı "Yapay Zeka Platformu" tanıttı Başkanlık olarak ileri teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlama, takip etme ve desteklemeyi hedefleyen AR-GE projelerine hayat vermenin gayeleri arasında olduğunu ifade eden Demir, odak teknoloji ağları çalışmaları kapsamında da ileri teknoloji konularında ülkenin bulunduğu noktayı ilerletmeye ve bu kapsamda geliştirilmesi gereken ileri teknolojileri geliştirmeye ülkenin ortak aklıyla çalıştıklarını söyledi. Demir, teknoloji önceliklendirmelerini yaparak projeleri hayata geçirdiklerini, SSB olarak, lider ve yol gösterici bir Türkiye için yüksek kabiliyetli sanayi altyapısı oluşturmayı, yerli ve milli üretimde öncü olmayı hedeflediklerini bildirdi. "Türkiye'nin yazılım, yapay zeka ve dijital dünyayla ilgili treni kaçırma lüksü yok. Geçmişte treni kaçırdığımız ve bazı teknolojilerin peşinde koştuğumuz bir gerçek. Şu an eğer bu treni kaçırırsak gelecek nesiller bizi affetmez." diyen Demir, yapay zeka konusunda yürütülen çalışmalara değindi. Demir, yapay zeka kavramının altının doldurulmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, bunun için de yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Başkanlık olarak yapay zekaya dair çalışmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, TÜBİTAK gibi kurumlarla iş birliği ve koordinasyon içinde yürüttüklerine işaret eden Demir, geçen yıl yayımlanan Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi'ni, bu konunun devletin en üst kademesinde sahiplenilmesi açısından çok önemli bulduklarını anlattı. Demir, bu kapsamda yapılan çalışmalara da sektör olarak desteklerinin devam edeceğini söyledi.
Savunma Sanayii Başkanlığı Yapay Zeka Platformu tanıttı
Savunma Sanayii Başkanlığı "Yapay Zeka Platformu" tanıttı

Yerli Yapay Zeka Platformunun faydaları neler olacak?​

Yapay Zeka Platformu’nun yapay zeka projelerine zaman tasarrufu ve maddi tasarruf kazandırması amaçlanıyor. Veri merkezi, donanım altyapısı, model eğitim süreleri gibi nedenlerle çok zaman alan yapay zeka çalışmaları oluşturulan platformla çok daha pratik bir şekilde savunma sektörünün kullanımına sunulacak. Platform, yüksek hacimli verisi olmayan, veri etiketlemek için kaynağı bulunmayan, yüksek maliyetli donanım altyapısına sahip olmayan, model eğitimi için kaynak harcamak istemeyen, alanında yetenekli kişileri/firmaları tespit etme konusunda zorlanan firmalardan üniversitelere, araştırma merkezlerine kadar tüm paydaşların faydalanacağı bir altyapı kazandıracak. 20 yıl önce savunma sanayisi projelerinde 49 milyon dolar olan AR-GE'ye ayrılan pay, 2021 yılı içinde 1 milyar 650 milyon dolar oldu. SSB'nin AR-GE alanında 60'ı tamamlanmış, 62'si halihazırda yürüyen 122 projesinin toplam bütçesi 6,5 milyar lirayı geçiyor.
Yerli Yapay Zeka Platformunun faydaları neler olacak?
Yerli Yapay Zeka Platformunun faydaları neler olacak?

ASELSAN ile Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS Projesi Sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Bedel ise 1 milyar 49 milyon lira olarak açıklandı.​

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 1 milyar 49 milyon lira bedelli Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)'den yapılan açıklamaya göre, Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) projesinin teslimatları 2023'te başlaması ve 2024'te tamamlanması planlanıyor. J/KGYS Projesi kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan 25 il, 109 ilçedeki bin 650 noktada kamera ve kayıt sistemleri kurulacak.
YAPAY ZEKA YAZILIMLARIYLA ANALİZ!
YAPAY ZEKA YAZILIMLARIYLA ANALİZ!
YAPAY ZEKA YAZILIMLARIYLA ANALİZ! Bu sistemlerden alınan görüntülerin kablosuz iletişim sistemleriyle aktarılarak, yapay zeka yazılımlarıyla analiz edilmesi, bu sayede suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılmasını teminen sistemlerin tedarik edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor. Proje kapsamında ihtiyaç makamının belirlediği noktalara yaklaşık 7 bin kamera kurulumu yapılacak. Sistemlerden elde edilen verilerin kablosuz haberleşme yöntemleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir'de toplam 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak veri aktarılması öngörüldü. Projede hareket, seçili alan ihlalinin tespiti, nesne tespiti, kişi bulma ve eşkal tespiti, kalabalık sayımı, insan hareketi yönüne bağlı anormal durumların tespiti, araç varlık, tip, yön tespiti, güneş panelli direklerin kullanılması ve kablosuz görüntü aktarılması gibi özellikler öne çıkıyor. SSB ile ASELSAN arasında yürütülecek projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon lira olarak açıklandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst