YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Rusya’dan, KKTC’ye direkt uçuş başlayacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasının ardından Türkiye ve KKTC’den diplomatik bir atılım haberi geldi. Rusya’dan KKTC’ye doğrudan uçuşların başlayacağı, ilk uçuşun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yeni Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım’daki açılışına yetiştirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Diplomatik kaynakların paylaştığı bilgiye göre, Rus ticari uçuşları çok yakın zamanda doğrudan Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında, muhtemelen bir tur operatörü aracılığıyla gerçekleştirilecek ve Rusya hükümetinin de bu konuya olur verdiği öğrenildi. Türkiye ile Rusya tarafları arasında henüz görüşmelerin devam ettiği de öğrenilen bilgiler arasında. Kaynaklara göre, KKTC ve Türkiye için diplomatik bir zafer olarak algılanan gelişmenin, önümüzdeki günlerde duyurulması bekleniyor. Bununla birlikte, KKTC’nin tanınması yönünde önemli bir mihenk taşı olan gelişmeyle, Rusya’dan KKTC’ye ilk uçuşun, yeni Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanan açılışına yetiştirilmesine çalışıldığı da öğrenildi.
Bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçmak isterse..  Türkiye’nin doğrudan uçuşları 1970’lerden beri Ercan’a zaten yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar “Bizim hukukçularımıza göre, direkt uçuşun olmaması için hiçbir neden yok. Ancak Rumlar itiraz ediyor bizim gelişmemizi engellemek ve bize diz çökertmek için. Rusya kendi sebeplerinden dolayı, bu itirazımı kaldırıyorum, bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçurtmak isterse benim için bir sıkıntı yok, o şirketin politikasıdır dediği anda, bu olay olur. Doğrudan uçuşlarla ilgili her türlü gelişme Türkiye’nin bilgisi dahilinde olması gerekir” ifadelerini kullandı.
Bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçmak isterse..
Türkiye’nin doğrudan uçuşları 1970’lerden beri Ercan’a zaten yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar “Bizim hukukçularımıza göre, direkt uçuşun olmaması için hiçbir neden yok. Ancak Rumlar itiraz ediyor bizim gelişmemizi engellemek ve bize diz çökertmek için. Rusya kendi sebeplerinden dolayı, bu itirazımı kaldırıyorum, bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçurtmak isterse benim için bir sıkıntı yok, o şirketin politikasıdır dediği anda, bu olay olur. Doğrudan uçuşlarla ilgili her türlü gelişme Türkiye’nin bilgisi dahilinde olması gerekir” ifadelerini kullandı. KKTC’nin uluslararası arenada resmi olarak tanınmasının yolunu açması umut edilirken, Ukrayna’daki savaştan sonra Rus turistlerin tercih noktasının Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye kaydığı da aktarıldı. Geçtiğimiz günlerde ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah ambargosunu kaldırmış, ABD’nin bu kararı hem Türkiye hem de KKTC tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Rusya’nın KKTC konusunda uluslararası arenadaki stratejisini değiştirdiği yorumları yapılırken, böyle bir kararın diplomatik kaynaklar tarafından teyit edilmiş olması dikkat çekti. Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Güney Kıbrıs’a Putin’e yakınlığı ile bilinen Müslüman bir büyükelçi olan Murat Zyazikov’u ataması da dikkatlerden kaçmadı. Güney Kıbrıs medyası, Zyazikov’un atanmasını “Putin’den Erdoğan’a hediye” olarak yorumlarken, Rus Büyükelçinin KKTC ile ilişkilerde olumlu adımları atması ve hatta KKTC’yi “muhatap alması” endişesi dile getirildi. Dünyada hiçbir ülkenin tanımadığı ve bu yüzden direkt uçuşların yapılmadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Rusya'dan uçuşların başlayacağı öne sürüldü.
Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlıyor
Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlıyor Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya, geçtiğimiz günlerde şubattan bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rus vatandaşlarına sınırlarını kapattı. Ve bu Rusya'ya yapılan ilk yaptırım da değil... Savaşın başladığı ilk günden bu yana 40'a yakın ülkenin hava sahasını kapattığı Rusya, buna gaz ve kömür kısıtlamasıyla karşılık verdi. Türkiye dışında varlığını kabul eden yok Ancak Rusya'nın gazabına uğramayan ülkeler de var... Bunlardan biri Türkiye... Hem Ukrayna hem de Rusya'ya sadece savaşın bitirilmesi yönünde destek veren Türkiye, karşılıklı diyaloglar dışında bazı krizlerin de çözümü için çabaladı. Dünya, bu duruşu takdir ederken; Türkiye'nin çok istediği ve beklediği bir gelişme daha bulunuyor. O da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığının Türkiye dışında dünyada tanınması.

Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlıyor

Dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kürsüsünden dünyaya seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çağrısını bir kez daha yineledi ve "KKTC'yi resmen tanıyın." dedi. Bu talebin üzerinden çok geçmeden önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre Rusya'dan, KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlayacak. Hatta ilk uçuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yeni Ercan Havalimanı'nın 15 Kasım'daki açılışına yetiştirilecek. Resmi olarak tanınmasının yolunu açacak Bu gelişme, KKTC'nin uluslararası arenada resmi olarak tanınmasının yolunu da açmış olacak. Rus ticari uçuşları çok yakın zamanda doğrudan Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, muhtemelen bir tur operatörü aracılığıyla gerçekleştirilecek. Öte yandan Rusya hükümeti de bu konuya "olur" verdi. Bu arada Türkiye ile Rusya arasında henüz nihai karara varılmadı ve görüşmeler de sürüyor.
Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlıyor
Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar başlıyor "Böyle bir gelişme, KKTC için çok önemli bir adım olur" KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da konuyla ilgili görüşleri, bu gelişmenin doğruluğunu kanıtlar yönde... Tatar, "Türkiye'nin denge siyaseti bağlamında, Rusya ile hasıl olması durumunda bunu memnuniyetle karşılarız. Böyle bir gelişme, KKTC için çok önemli bir adım olur, tanıma dediğin böyle başlar, önemli olan ekonomik hareketlerdir." diyor. 15 Kasım günü bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması planlanan yeni havalanına Rus yolcu taşıma uçaklarının da inmesi bekleniyor. Bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçmak isterse.. Türkiye’nin doğrudan uçuşları 1970’lerden beri Ercan’a zaten yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar “Bizim hukukçularımıza göre, direkt uçuşun olmaması için hiçbir neden yok. Ancak Rumlar itiraz ediyor bizim gelişmemizi engellemek ve bize diz çökertmek için. Rusya kendi sebeplerinden dolayı, bu itirazımı kaldırıyorum, bir özel uçak şirketi Moskova’dan direkt Ercan’a uçurtmak isterse benim için bir sıkıntı yok, o şirketin politikasıdır dediği anda, bu olay olur. Doğrudan uçuşlarla ilgili her türlü gelişme Türkiye’nin bilgisi dahilinde olması gerekir” ifadelerini kullandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst