YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Ruslar PKK YPG’ile masaya oturuyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye’de sözde Kürt Özerk Yönetimi’nin de anayasa masasına oturması gerektiğini açıkladı. Bogdanov, SDG/PKK terör örgütüne açık davette bulundu. Suriye Kürtlerinin zaten masada olduğunu belirten Avukat Radif Mustafa, Bogdanov’un PKK’yı sürece dahil etmeye çabaladığını söyledi. Rusya'nın bu tavrına Esadın tavrı ise her daim olumlu olduğu da bizleri şaşırtmadı.
Ruslar PKK YPG’ile masaya oturuyor
Ruslar PKK YPG’ile masaya oturuyor
Suriye’de yıllardır devam eden Anayasa Komitesi görüşmelerine ilişkin tartışmalar sürüyor. Son olarak Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye’deki sözde Kürt Özerk Yönetimi’nin de anayasa masasına oturması gerektiğini açıkladı. “Rusya Today” televizyonuna konuşan Bogdanov, SDG/PKK terör örgütüne açık davette bulundu. Rus bakan yardımcısına yanıt gecikmedi. Sözde Özerk Yönetim, Suriye’de çözüme ulaşılmasını sağlamak adına her türlü çabaya hazır olduklarını ilan etti.

ESAD ypg ve pkk yeşil ışık yakıyor
ESAD ypg ve pkk yeşil ışık yakıyor

KÜRTLER ZATEN KOMİSYONDA​


SDG’nin anayasa görüşmelerine katılımı meselesinin BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in Rusya ziyaretinden önce gelmesi dikkat çekti. Rusya’nın PKK ile Suriye rejimini yakınlaştırıp ABD’den uzak tutmayı hedeflediği iddia edildi. Suriye Kürt Bağımsız Derneği Başkanı Av. Radif Mustafa, Suriye Kürtlerinin Müzakere Komitesi’nde Kürt Ulusal Konseyi temsilcileri aracılığıyla yer aldığına dikkat çekti. Suriyeli avukat, Bogdanov’un Suriye Kürtlerinin değil, PKK’nın siyasi ve askeri sürece katılımı için çabaladığını kaydetti.

ypg temsilcisi
ypg temsilcisi

7. TUR MART’TA​


BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının yedinci turunu önümüzdeki Mart ayında gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. 150 üyenin katılımıyla 30 Ekim 2019’da başlayan ve 1 Kasım 2019’da sona eren açılış toplantılarının ardından Suriye Anayasa Komitesi’nin “Küçük Grup” diye adlandırılan 45 kişilik yazım kurulu, Ekim 2021’de BM Cenevre Ofisi’nde altıncı tur görüşmelerini gerçekleştirmişti.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst