YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ROSATOM: Deprem açıklaması Akkuyu Nükleer Santrali’nde hasar yok

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi ROSATOM, inşaat halindeki Akkuyu Nükleer Santrali'nde bir hasar olmadığını duyurdu. Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi ROSATOM, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali'nde, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,4'lük deprem nedeniyle hasar meydana gelmediğini duyurdu.
Kurumdan yapılan açıklamada, "Türkiye'de inşaat halinde bulunan nükleer enerji santralinde depremden sonra bir hasar meydana gelmedi" denildi.

ROSATOM: Deprem açıklaması Akkuyu Nükleer Santrali'nde hasar yok
ROSATOM: Deprem açıklaması Akkuyu Nükleer Santrali'nde hasar yok Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva ise "Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan deprem, Akkuyu NGS sahasının bulunduğu bölgede yaklaşık 3 şiddetinde hissedilmiştir. Uzmanlarımız sahamızda bulunan bina, ekipman ve vinçlerde bir hasar tespit etmemiştir. Sahada inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir." ifadelerini kullandı. "Çalışanlar arasında şu an deprem bölgesinin temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekenler yapılmaktadır. Akkuyu Nükleer'in acil durum birimleri olan Mobilizasyon Birimi ile Sivil Savunma ve Acil Durum Koruması Birimleri, Türkiye'deki acil durum merkezi AFAD ile işbirliği yaparak deprem sonrası yardım için bölgeye ekipman ve personel göndermeye hazırlanmaktadır. Depremde hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz." AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ HAKKINDA DETAYLAR Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye'nin yapımı devam eden ilk nükleer enerji santrali olma özelliğine sahip. İdari olarak Mersin ilinin Gülnar ilçesine bağlı, en yakın yerleşim merkezi Büyükeceli beldesi olan sahada inşa ediliyor. Dört üniteden oluşacak olan santralin ilk ünitesi 2023'te faaliyete geçecek.
AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ HAKKINDA DETAYLAR
AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ HAKKINDA DETAYLAR 12 Mayıs 2010 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin (NGS) Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” imzalandı. Anlaşmaya istinaden Mersin Akkuyu Sahası’nda 4800 MW toplam kurulu güce sahip VVER 1200 tipi 4 reaktör kurulacak. 13 Aralık 2010 tarihinde Proje Şirketi (Akkuyu Nükleer A.Ş.) kurulmuş ve faaliyetlerine başladı. Akkuyu NGS Projesi, ülkemizde tek kalemde yapılan en büyük yatırımdır. Akkuyu NGS inşaatında yüzde 80’i Türk vatandaşlarından oluşan yaklaşık 25 bin kişi çalışıyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst