YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ROKETSA’nın yeni füzesi UMTAS-GM

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Roketsan, uzun menzilli tanksavar güdümlü füzesi UMTAS'ın menzilini genişletiyor. Genişletilmiş menzilli versiyona UMTAS-GM adı verilecek. Roketsan tarafından yürütülen 40’a yakın gizli projeye yönelik soruyu yanıtlayan İkinci, “Roketsan biliyorsunuz özellikle ihracat odaklı olarak büyümesine devam ediyor. Biz ihracattan elde etmiş olduğumuz bütün geliri, bütünüyle altyapımıza yatırım olarak ve yeni projelere Ar-Ge kaynağı olarak yansıtmaya çalışıyoruz.
ROKETSA'nın yeni füzesi UMTAS-GM
ROKETSA'nın yeni füzesi UMTAS-GM Bu 40 proje, gelecekte silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere; uluslararası alanda ihtiyaç duyulacak bütün ürünleri geliştirmek için, kendi Ar-Ge kaynağımızla başlattığımız projeler. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Savunmasanayist.com'a şirketin görüş ötesi menzilli tanksavar güdümlü füzeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Füze hem helikopterden hem de kara araçlarından atılacak. İkinci, füze menzilini açıklamadı ancak seri üretimin 2023 yılı sonunda başlayacağını belirtti.

UMTAS-GM Detayları​

UMTAS-G kadarki Roketsan, füzeleri 8 kilometre menzilli IIR arayıcı başlıklı UMTAS ve lazer arayıcı başlıklı L-UMTAS Füzeleri’ni geliştirdi. UMTAS-GM’nin menzilinin, Roketsan Genel Müdürü Murat İkincinin söylediğine göre çok daha uzun menzilli olması beklenmekte. UMTAS-GM füzesinde asıl farklılık, arayıcı başlıkta teknoloji nedeni ise belirli bir menzilden sonra IIR yani görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık, atmosferik şartlardan dolayı kullanışı kısıtlı olması . UMTAS-GM Human-in-the-loop özellikle olması beklenen füze için Roketsan ciddi bir arayıcı başlık çalışması yaptı.

Man-in-the-Loop nedir?​

Human-in-the-loop nedir , insan zekasının en iyilerini makine zekasının en iyileriyle birleştirir. Makineler, geniş veri kümelerinden akıllı kararlar almakta harikadır. Örneğin, insanlar karmaşık bir görüntüye bakmakta ve ayrı varlıkları seçmekte harikadır. Karşınıza gelen "Robot musun?" testlerini hayal edin.
ROKETSA'nın yeni füzesi UMTAS-GM
ROKETSA'nın yeni füzesi UMTAS-GM Resimdeki elektrik direğini veya sadece kuyruğunu gördüğünüz bir kediyi rahatlıkla seçebilirsiniz. Bir makine ise neye benzediğini anlamak için birçok farklı sokak lambası direği ve kediyi farklı açılardan, kısmen kapatılmış, farklı renklerde vb. görmesi gerekir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst