YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Roketsan’dan MAM-L IIR ve MAM-T IIR füzeleri

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Roketsan, IDEF 23'te sergileyeceği MAM serisi ürünleri tanıttı​

Savunmanın gözdeleri IDEF’te vitrine çıkıyor. Sergilenecek ürünler arasında; mobil hava savunma sistemi Burç, havadan karaya balistik süpersonik füzesi İHA-230, uzun menzilli tanksavar füze sistemi UMTAS-GM Blok-1'in Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) ve Yarı Aktif Lazer (YAL) başlık konfigürasyonları, UMTAS-GM-Blok-2, KMC-U silah sistemi ile MAM-L IIR ve MAM-T IIR yer alıyor.
Roketsan’dan MAM-L IIR ve MAM-T IIR füzeleri
Roketsan’dan MAM-L IIR ve MAM-T IIR füzeleri Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit, yaptığı konuşmada, Roketsan'ın belli seviyelere ulaştıktan sonra ürünlerini sergilediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı; "Aşağı yukarı 40 kadar henüz açıklamadığımız ürünümüz var. Roketsan, son yıllarda kapasitesini artırma yönünde çok ciddi bir atılım içerisinde. 2024 yılı içerisinde Roketsan, 35 yıllık kapasitesini en az ikiye katlamış olacak. Roketsan, cirosunun yüzde 32'sini ihracatla karşılıyor. Hedefimiz, önümüzdeki yıl bunun yüzde 50'lere ulaşması."

MAM-L IIR VE MAM-T IIR​

Roketsan, sahada başarısını kanıtlayan MAM ürün ailesini yeni özellikler ile geliştirmeye devam ediyor. MAM-L ve MAM-T, artık operasyonel SİHA konseptine uygun olarak görev yapabilecek IIR başlık ve RF veribağı ile artırılmış menzilleri sayesinde kritik hedeflere yönelik düşük maliyetli bir çözüm sunacak.
Roketsan, IDEF 23'te sergileyeceği MAM serisi ürünleri tanıttı
Roketsan, IDEF 23'te sergileyeceği MAM serisi ürünleri tanıttı Entegre edilen 2 yönlü RF Veribağı ile "man-in-the-loop" çalışma prensibine sahip olan MAM-L ve MAM-T, operatör tarafından uçuş boyunca mühimmat arayıcı görüntüsü üzerinden yönetilebilecek. İki ürün de yeni özellikleri ile atış öncesi/sonrası kilitleme, uçuş esnasında havada hedef güncelleme, hedef/çevresel koşullara göre mühimmat yörüngesi seçebilme, bulut, yağmur gibi tüm çevre koşullarına rağmen aktif kullanılabilme gibi rakiplerinden daha üstün yeteneklere sahip olacak. MAM-L, lazer işaretleyici başlığı ile 15 kilometre menzile ulaşırken, IIR başlık ile 25+ kilometre menzile; MAM-T ise SİHA'lar 30+ kilometre menzile ulaşırken yeni başlığı ile 50+ kilometre menzile kadar etkili vuruş yapabilecek. Ayrıca, MAM-T'nin menzili daha hızlı hava araçları ile kullanılmaya yönelik olarak açılır kanat eklentisi sayesinde daha da artırılabilecek. Öte yandan, MAM-T IIR mühimmatının yeteneklerinin daha da çeşitlendirilmesi kapsamında 2024 yılı içerisinde DUAL SEEKER (IIR+TV özellikli Arayıcı Başlık) ile ilk uçuşlu testlerin başlatılması hedefleniyor. Mevcut MAM altyapısı ile hızlı şekilde SİHA entegrasyonları devam eden MAM-L IIR ve MAM-T IIR'nin 2024'te envantere girmesi hedefleniyor.
MAM-L IIR VE MAM-T IIR
MAM-L IIR VE MAM-T IIR 2024'TE ENVANTERDE OLACAK Öte yandan, MAM-T IIR mühimmatının yeteneklerinin daha da çeşitlendirilmesi kapsamında 2024 yılı içerisinde DUAL SEEKER (IIR+TV özellikli Arayıcı Başlık) ile ilk uçuşlu testlerin başlatılması hedefleniyor. Mevcut MAM altyapısı ile hızlı şekilde SİHA entegrasyonları devam eden MAM-L IIR ve MAM-T IIR'nin 2024'te envantere girmesi hedefleniyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst