YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen “ÇAKIR Füzesi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan ve yakında hizmet ömürlerini doldurmaya başlayacak uzun menzilli Penguin Mk2 Mod7 Gemisavar Güdümlü Mermilerinin (G/M), kullanıcı makamın talebi doğrultusunda milli tasarım, yeni nesil bir G/M ile değiştirilmesi hedeflenmiştir. Tübitak, Tei ve Roketsan işbirliği ile geliştirilen projede, Orta Menzilli Gemisavar Füzesinin 1300N itkiye sahip yaklaşık 400bg kapasiteli, eksenel akış tipi, tek parçalı, 4 kademeli eksenel kompresörlü, düşük sürtünme için gövde içine yerleştirilmiş küçük çaplı bir turbo jet motoru olan TJ-300 turbojet motoru ile donatılması planlanıyor. 2020 yılı içinde testlere kullanılmak üzere 5 adet TJ300 motoru üretilecekti. Daha önce Roketsan tarafından Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) olarak adlandırılan füzenin yeni ismi, ÇAKIR oldu. Roketsan, ÇAKIR Füzesi’nin lansmanını yarın Lalahan’da gerçekleştirecek. Lansmana, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de katılım sağlayacak.
ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ÇAKIR Füzesi
ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen "ÇAKIR Füzesi ÇAKIR Füzesi; kara, hava ve deniz platformları tarafından kullanılabilecek. ATMACA Gemisavar Füzesi’nden elde edilen tecrübeler ışığında geliştirilen ÇAKIR Füzesi, Dual-Mode Arayıcı Başlık yapısına sahip olacak. Ayrıca füze, milli imkanlarla geliştirilen turbojet motoru ile teçhiz edilecek. Yaklaşık 3.2 metre uzunluğundaki ÇAKIR Füzesi, 300 kilogram sınıfında bir ağırlığa sahip olacak. 100+ kilometre menzile sahip olacağı tahmin edilen ÇAKIR Füzesi, ihtiyaç olması durumunda boosterı sayesinde karadan da atılabilecek. Yeni Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Mermi DzKK bünyesindeki Penguin Güdümlü Mermilerinin yerini alacak. Füze sahip olduğu kabiliyetlerle, Maverick 2G ve Delilah füzelerine benzer kabiliyetlere sahip olmuş olacak. Aradan geçen süre zarfında oldukça değişik bir mimariye bürünen ÇAKIR Füzesi, özellikleri bakımıyla Türk Donanması envanterinde bulunan Penguin Füzeleri’nin muadili olacak.

"Penguin Muadili"

Norveç merkezli Kongsberg şirketi tarafından geliştirilen Penguin füzesi, geçtiğimiz yıllarda emekliye ayrılan Kartal sınıfı Hücumbotlar (Penguin Mk 1) ile halihazırda aktif görevde olan S-70B SeaHawk helikopterlerinde (Penguin Mk 2) kullanılmak üzere uzun yıllar önce Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde alınmıştı. Penguin Mk 2’nin uzunluğu ile OMGS için verilen ağırlık neredeyse aynı, 3 metre. Penguin Mk 2’nin fırlatılış ağırlığı ise 392 kilogram. Kartal sınıfı hücumbotlarda kullanılan Penguin Mk 1 füzeleri, hizmet ömürleri doldukları için envanterde çıkartıldı hatta Kartal sınıfı hücümbotların emekliye ayrılmasında da bu durum etken oldu. S-70B SeaHawk helikopterleri için ise 2000’li yılların başında Penguin Mk2 füzelerinden çok az alım yapılmıştı. Arada geçen 18-20 yıllık süre zarfında, bu füzelerin ömürlerinin dolmuş olması olası. Bu sebepten ötürü Türk Deniz Kuvvetleri’nin bu yönde bir ihtiyacı olduğu biliniyor. TEI tarafından geliştirilen TJ-300 turbojet motoru ile güçlendirilecek yeni nesil Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Füze, ATMACA füzesinin ölçeklendirilmiş (yaklaşık %50) hali gibi durmaktadır. ATMACA’ya kıyasla daha düşük çapa sahip yeni Orta Menzilli Gemisavar füzesi’de ATMACA’daki gibi booster ve katlanır kanat tasarımı mevcut ayrıca turbojet motorunun hava aralığı da yine gövde altına yerleştirilmiş. Törende paylaşılan bilgiye göre yeni Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Mermi 3,2 metre boyunda, 300kg ağırlığında, 5000 ft irtafada ses hızının %90’nına varan yüksek hızlara çıkarak 0.8-0.9 mach hızlarına ulaşabilen bir füze olacaktır. Tahminen 100-150km mertebesinde bir menzile ulaşması mümkün.
ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ÇAKIR Füzesi
ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen "ÇAKIR Füzesi Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Özellikleri
  • Boy: 3.2m
  • Ağırlık: 300-350 kg
  • Hız: 0.8-0.9 mach
  • Menzil (Tahmini): 100-150 km
  • Güdüm (Tahmini): IIR/ RF Seeker/ SAL
  • Motor: TJ300 Turbojet (1342N)
  • Harp Başlığı: 100-120kg
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst