YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Putin: Türkiye’de Avrupa için büyük bir gaz merkezi yapabiliriz

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında meydana gelen sızıntıların ardından iletilemeyen gazın Türk Akım boru hattı üzerinden iletilebileceğini söyleyerek, "Tabi ki ortaklarımız da bunu isterlerse Türkiye’de Avrupa için büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz" dedi.
Putin: Türkiye’de Avrupa için büyük bir gaz merkezi yapabiliriz
Putin: Türkiye’de Avrupa için büyük bir gaz merkezi yapabiliriz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, dünya enerji piyasası ve Rusya’nın enerji politikalarına dair açıklamalarda bulundu. Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattında meydana gelen sızıntılara değinen Putin, olayı "uluslararası terör eylemi" olarak nitelendirdi. Putin "Bunun tüm kıtanın enerji güvenliğini baltalamak olan uluslararası bir terör eylemi olduğu konusunda şüphe yok. Kuzey Akım’daki sabotajın arkasında kim var? Elbette Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki bağları koparmak isteyenler, Avrupa’nın siyasi egemenliğini baltalamak ve bitirmek isteyenler. Amaçları ucuz enerji kaynaklarını engellemek, milyonlarca insanı endüstriyel gaz, ısı, elektrik ve diğer kaynaklardan yoksun bırakmak ve tüm bunları çok daha yüksek fiyatlarla satın almaya zorlamaktır" dedi. Putin, "Kuzey Akım’a yapılan saldırılar çok tehlikeli bir örnek haline geldi. Dünyanın neresinde bulunursa bulunsun, kim tarafından kontrol edilirse edilsin, deniz tabanına veya karaya döşendiğine bakılmaksızın kritik herhangi bir ulaşım, enerji veya iletişim altyapısı nesnesinin artık tehdit altında olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı. Enerji krizinin Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonunun başlamasından değil, Batılı politikalardan kaynaklandığını söyledi. "Rusya tedarikleri başlatmaya hazır. Top AB’nin sahasında"
Rusya tedarikleri başlatmaya hazır. Top AB’nin sahasında
Rusya tedarikleri başlatmaya hazır. Top AB’nin sahasında Türk Akımı gaz boru hattının da sabote edildiğini söyleyen Putin, "Nükleer terörizm de boş durmuyor. Zaporijya Nükleer Santrali’nin bombalanması ve Kursk’taki santral çerçevesinde terör saldırıları yapılması. Bu girişimler arasında elbette Türk Akımı doğalgaz boru hattını baltalama girişimleri de var" diye konuştu. Rusya’nın Kuzey Akım 2 boru hattı üzerindeki bir bağlantı üzerinden gaz tedarikine başlamaya hazır olduğunu söyleyen Putin, bunun Avrupa Birliği’ne bağlı olduğunu söyledi. Putin, "Rusya bu tür tedarikleri başlatmaya hazır. Top AB’nin sahasında. Önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında Avrupa’ya enerji kaynakları tedarik edebiliriz" ifadelerini kullandı. "Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz" Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntı nedeniyle iletilemeyen gazın Türk Akım boru hattı üzerinden kullanılabileceğini vurgulayan Putin, "Kuzey Akım boru hatları üzerinden gönderilemeyen gazı, yerini değiştirerek Karadeniz’e yönlendirebilir ve burayı Rus gazının ana tedarik hattı haline getirerek doğalgazı Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletebiliriz. Tabi ki ortaklarımız da bunu isterlerse Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturabiliriz" dedi.
Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz
Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz Putin, Rus gazının Türk Akımı üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasının ekonomik yönden avantajlı olduğunu kaydederken, aynı zamanda bu boru hattının daha güvenli olduğunu söyledi. Putin, yaptırımlara ve enerji altyapısına yönelik son "terör saldırılarına" rağmen Moskova’nın piyasadan geri çekilme niyetinde olmadığını belirtti.

Gazprom'dan açıklama​

Putin'in konuşmasının ardından Gazprom'dan yapılan açıklamda Kuzey Akım boru hatlarındaki onarım çalışmalarının bir yıl sürebileceği belirtildi. Gazprom, Türkiye-AB sınırında bir doğalgaz ticaret merkezi kurabileceklerini bildirdi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst