YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Pençe Kılıç Operasyonunda Son Durum nedir?

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

TSK'dan gece yarısı Pençe Kılıç operasyonu! Taksim saldırısının intikamı için havalanan jetler terör hedeflerini yerle bir etti​

İstiklal Caddesi'nde 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından TSK, Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG hedeflerine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatı düzenledi. MSB'den yapılan açıklamada ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelerin yerle bir edildiğine vurgu yapıldı. Bakan Akar, operasyonla teröristlerin barınakları ve sığınaklarının imha edildiğini açıklarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harekat emrini verdiği görüntü de servis edildi.
TSK, ‘Pençe-Kilit Harekâtı’yla terör örgütü PKK’ya Kuzey Irak’ta ağır bir darbe indirdi. ‘Pençe serisi’ harekâtlarının en büyüğünde 50’den fazla F-16 savaş uçağı, AWACS ve tanker uçakları, ATAK helikopterleri, İHA’lar, SİHA’lar, Özel Kuvvetler, SAS ve SAT timleri de yer aldı. Ana hedef Hakkari-Çukurca’ya 30 kilometre uzaklıktaki Zap bölgesi oldu. Öte yandan MSB, Pençe - Kilit Operasyonu'nda etkisiz hâle getirilen terörist sayısının 26’ya yükseldiğini bildirdi.
Pençe Kılıç Operasyonunda Son Durum nedir?
Pençe Kılıç Operasyonunda Son Durum nedir?
TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), çetin kış koşullarının geçmeye başlamasıyla birlikte, sınır hattında ve Türkiye’de terör eylemlerinde bulunmak için harekete geçme planları yapan PKK’lı teröristleri daha inlerinden çıkamadan vurdu. ‘Pençe-Kilit Harekâtı’na, başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin değişik üslerinden kalkan F-16 savaş uçakları, silahsız-silahlı insansız hava araçları (İHA/SİHA), tanker uçağı, havadan erken uyarı ve kontrol uçağı (AWACS), ATAK helikopterleri dahil 50’den fazla hava unsuru, 40 kilometre menzile sahip Fırtına topları, çok namlulu roketatarlar (ÇNRA), diğer topçu unsurları dahil çok sayıda kara unsuru, ‘Bordo Bereli’ olarak bilinen özel kuvvetler, komandolar ile Deniz Kuvvetleri’nden de örgütün el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayınlı bubi tuzaklarını imha etmek için sualtı savunma (SAS) ve sualtı taarruz (SAT) timleri de katıldı. Önceki gece yarısına doğru başlatılan harekâtta onlarca hedef vurularak yerle bir edildi. Milli Savunma Bakanlığı, dün gece yarısı Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatının bilançosunu açıkladı. Pençe Kılıç Harekatı adı altında yapılan operasyonlarda, 89 hedef imha edilirken aralarında terör örgütü yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.

HEDEF ALINAN BÖLGELER AÇIKLANDI​


MSB'nin açıklamasında, "Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine PENÇE KILIÇ Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir." denildi.

"89 HEDEF İMHA EDİLDİ"​


Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İcra edilen PENÇE KILIÇ hava harekâtı ile; ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81, bu sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Hava harekatı ile etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında terör örgütünün sözde yöneticileri de bulunmaktadır.

Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan harekât sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir."

RUSYA'NIN KONTROLÜNDEKİ SAHA DA TÜRK JETLERİNE AÇILDI​


Operasyonda Rusya'nın kontrolünde olan Suriye hava sahası da Türk jetlerine açıldı. Suriye hava sahasını kullanan Türk jetleri ve SİHA'lar terör örgütünün üzerine bomba yağdırdı.

89 HEDEF İMHA EDİLDİ
"89 HEDEF İMHA EDİLDİ"

HDP, HAREKATIN DURDURULMASI ÇAĞRISI YAPTI​


TSK'nın operasyonuna HDP tepki gösterdi. HDP'nin Avrupa Temsilciliği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan YPG terör örgütüne yönelik başlattığı operasyon sonrası harekatın durdurulması çağrısında bulundu.

“İftirayla sivillere zarar verildi diyorlar” Pençe Kılıç Harekatı’nda ilk etapta 89 hedef bombalanmasına rağmen sivillere asla zarar verilmedi. Başbuğ, TSK’nın bu konudaki hassasiyetine işaret ederek, ABD ve diğer ülkelerin bu konudaki yanlışlarına değiniyor: “ABD’nin ve onunla birlikte hareket eden devletlerin ısrarla takip ettiği bir husus var ve bunun üzerinden bir algıyı yürütmek için çabaları var. O da nedir? Harekatta kusursuz gidiyor her şey. Herhangi bir maddi delil yok. Fakat bir iftirayla Türk Ordusu’nun sivillere yönelik operasyonlarda zarar verdiği yönünde haberler yapıyorlar. ‘Sivillere zarar verildi’ gibi birtakım yalan ve iftira dolu haberleri paylaşmaya çalışıyorlar. Fakat artık Amerika'nın ipliği pazara çıktığı için bu gibi haberler karşılık görmüyor. Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin il merkezinde bir bina tespit edildi. Bina üç dört katlı ve tamamen terör örgütünün sözde karargah diye kullandığı, silahların olduğu bir bina. Bina istihbari anlamda keşfedildi. Operasyon kararı alındı. SİHA'lar gitti. F-16’larla bina yerle bir edilecekti. Düğmeye basılacak ve bina yerle bir edilecekti. Fakat o sırada bir hava görüntüsü alındı. Orada top oynayan 3 çocuk görüldü ve operasyon iptal edildi.” 50'DEN FAZLA HAVA ARACI KATILDI Harekata Diyarbakır ve Malatya başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok hava üssünden kalkan 50'den fazla hava aracı katıldı. Harekat havadan erken ihbar ve komuta kontrol uçağı ile tanker uçaklar da destek verdi. Akıncı, Bayraktar TB2 ve Anka silahlı insansız hava araçları da Suriye hava sahasında harekata hem hedef tespiti hem de taşıdıkları hassas güdümlü bombalarla katıldı.
50'DEN FAZLA HAVA ARACI KATILDI
50'DEN FAZLA HAVA ARACI KATILDI

Pençe Kılıç operasyonu Yunanistan'da korku yarattı! "Atina'ya mesaj" vurgusu manşetlerden düşmedi​

BORDO BERELİ VE KOMANDO SIZDI Harekât F-16’ların İHA’lar ve değişik istihbarat yöntemleriyle Zap, Metina ve Avaşin-Basyan’da belirlenmiş hedefleri lazer güdümlü bombalarla vurmasıyla başladı. Teröristlerin saklandığı mağara ve sığınaklar da hedefin içine bir vida gibi girdikten sonra patlayan nüfuz edici bombalarla (NEB) vuruldu. Karadan da Fırtına obüsleri ile (ÇNRA) ve diğer kara destek unsurları bölgeleri ateş altına aldı. Komandoların sızdığı bölgeye helikopterler de ‘Bordo Bereliler’i indirdi. ATAK helikopterleri de sızma girişimlerine havadan destek verdi. Savaş uçakları yakıt ikmalini tanker uçağından yaparken, AWACS geniş bir alanı olası düşman unsurlarına karşı kontrol altında tuttu.
BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR Milli Savunma Bakanlığı, harekâtta ilk belirlemelere göre 19 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu: “Birinci aşama hedefleri ele geçirildi. Operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Mehmetçik bölgeyi kontrol altına almaya başladı. Arama- tarama faaliyetleri devam ediyor. Operasyonda ilk belirlemelere göre 19 terörist etkisiz hale getirildi. 4 kahraman silah arkadaşımız yaralandı.”
BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR ZAP’IN ÖNEMİ ASKERİ kaynaklar, Pençe-Kilit Harekâtı’nın ana hedeflerinden birisi olan Zap bölgesinin önemini şöyle anlattı: “Zap bölgesi, ‘Pençe serisi’ harekâtları kapsamında Hakurk ve Metina’dan kaçan teröristlerin yuvalandığı ve kamplarının bulunduğu alanların merkezi konumunda. Terör örgütünün bazı sözde elebaşları da bu bölgelerde yer alıyor. Pençe serisi harekâtlarıyla teröristlerin Irak’ın kuzeyinden yurdumuza girebileceği yerler tek tek kontrol altına alındı. Riskli yer olarak Zap bölgesi kalmıştı. Harekâtla terör örgütüne psikolojik olarak da büyük bir zarar verildi.”
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst