YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasında artık barış anlaşması olacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugün Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir barış anlaşması olacağını duyurdu.
Paşinyan, Bakanlar Kurulu toplantısında, ülkesinin, Azerbaycan'la imzalanması öngörülen barış anlaşmasına yönelik görüşmelere dair değerlendirmelerde bulundu.
Azerbaycan'la barış ve ilişki kurulmasına dair anlaşma taslağının bir sonraki tur çalışmalarını tamamladıklarını belirten Paşinyan, tekliflerini Bakü yönetimine gönderdiklerin açıkladı. Paşinyan, taslak metnin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlığı yapan ülkelere de gönderildiğini aktardı. Metnin her an imzalanmaya hazır olması mantığıyla çalıştıklarını ve taslağın Azerbaycan tarafından da kabul edilebilir içerikte olması gerektiğine değinen Paşinyan, "Üç tur görüşme sonucunda hissedilen kısmi ilerlemede gelişme sağlanabileceğini ümit ediyoruz." dedi.
Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasında artık barış anlaşması olacak
Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasında artık barış anlaşması olacak

İki tur müzakere 2022'de yapıldı​

Azerbaycan 2022'de Ermenistan'la imzalanması öngörülen anlaşma taslağını 5 temel prensip doğrultusunda hazırlamış ve Ermenistan'a sunmuştu. Bunun üzerine taraflar arasında iki tur müzakere yapılmıştı. Barış anlaşmasına ilişkin üçüncü görüş paketi Ermenistan'a sunulmuştu. Ancak 23 Aralık 2022'de Moskova'da yapılması planlanan üçüncü tur müzakereler Ermenistan'ın katılmayı reddetmesi üzerine iptal edilmişti. Paşinyan, anlaşmanın bir an önce imzalanması konusunda sorumluluk üstlenmeye her zaman hazır olduğunu savundu.
Başbakan Paşinyan sosyal medyadan bugün paylaştığı mesajında “Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir barış anlaşması olacak ve bu anlaşma en üst düzeyde kabul edilen ortak resmi açıklamalara dayanacaktır. Yeni bir gerginlik olmayacak! Uluslararası toplum, bu söylemi güçlü bir şekilde desteklemelidir" ifadelerini kullandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst