YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Pakistan’a Türk uçaksavarı! CANiK M2 QCB dost ülkeye gönderilecek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Türk firması CANiK, Pakistan'ın başkenti Karaçi'de düzenlenen IDEAS fuarında en yeni ürün ve aksesuarlarını görücüye çıkardı. Fuarda yerli ve milli uçaksavar CANiK M2 QCB ve geliştirilmiş hızlı versiyonu olan CANiK M2F de sergilendi. M2 ihracatına yönelik Pakistan'ın devlet iştiraki POF ile anlaşma imzalandı. Samsun Yurt Savunma (SYS) bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden CANiK, Pakistan'ın başkenti Karaçi'de düzenlenen IDEAS fuarında en yeni ürün ve aksesuarlarını görücüye çıkardı. Fuarda yerli ve milli uçaksavar CANiK M2 QCB ve geliştirilmiş hızlı versiyonu olan CANiK M2F de sergilendi. CANiK fuarda, M2 ihracatına yönelik Pakistan'ın devlet iştiraki POF ile anlaşma imzaladı.
Pakistan’a Türk uçaksavarı! CANiK M2 QCB dost ülkeye gönderilecek
Pakistan’a Türk uçaksavarı! CANiK M2 QCB dost ülkeye gönderilecek CANİK M2 QCB'NİN ÜSTÜN PERFORMANSI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ CANiK IDEAS'ta; METE SFx, METE SFT ve SFx RIVAL gibi yeni model tabancaların yanı sıra optiklerden tekstil ürünlerine kadar geniş ürün yelpazesiyle evrensel aksesuar markası olan MECANIK altındaki tüm ürünlerini sergiledi. Fuarda yerli ve milli uçaksavar CANiK M2 QCB ve geliştirilmiş hızlı versiyonu olan CANiK M2F de en çok ilgi gören ürünlerin başında yer aldı. Türkiye'nin kalifiye edilmiş tek ve en büyük 12.7 mm ağır makineli tüfeği olan CANiK M2 QCB, dünyanın dört kıtasına ihraç ediliyor. Yüksek teknolojili AR-GE mühendislik ürünü olan CANiK M2 QCB, üstün performansıyla dikkat çekiyor. Etkin menzili 1850 metre olan CANİK M2 QCB, gelişmiş atış kontrol sistemleri ile birlikte etkin menzilini 6000 metreye kadar çıkarabiliyor. Türkiye, CANiK M2 QCB ile dünyada uçaksavar üretimi yapan ilk 4 ülke arasında yer alıyor.
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek

CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek​

SYS, CANiK M2 ağır makinalı tüfekleri, farklı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, bir ürün ailesi olarak geliştirdi. Firma, bu süreçte silahın; kara, deniz ve hava kuvvetlerine yönelik farklı sürümlerini ortaya koydu. SYS, bu silahın kara birliklerine yönelik sürümü olan CANiK M2 QCB’yi, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğinin yanı sıra 2 parçaya bölünerek kolay taşınabilen üçayaklı sehpa ile birlikte sunuyor. M2 ağır makinalı tüfek, kara birlikleri tarafından, bir araca entegre edilmeden kullanılacağı durumlarda, üçayaklı sehpa üzerine yerleştirilerek ateşlenir. Geleneksel dizaynda yaklaşık 20 kg ağırlığındaki bu sehpaya alternatif olarak, SYS’nin CANiK M2 QCB için geliştirdiği hafifletilmiş versiyonu da mevcut. Toplam 8 kg ağırlığa sahip olan bu sehpa, karbon fiber kompozit malzemeden özel olarak imal edildi.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
SYS, bu silahın yüksek korozyon dayanımına sahip sürümü olan CANiK M2 QCB-N’yi ise deniz platformları için tasarladı. Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANiK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor. SYS, hava araçlarına yönelik olarak ise bu silahın daha yüksek atım hızına sahip versiyonu olan CANiK M2 F silahı ile özel olarak geliştirdiği hafif mesnetleri sunuyor. SYS ve silah entegrasyonu alanında uzmanlaşan iştiraki Unidef, hava araçları için hafiflettikleri mesnetleri, farklı alaşımlar ve farklı tasarım prensipleri kullanarak geliştirdi. Bu sayede hava araçlarındaki en büyük kısıtlardan biri olan ağırlık engeline takılmadan yüksek ateş gücü sağlayabilecek entegrasyon çözümleri ortaya çıktı.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği CANiK M2 QCB, CANiK M2 QCB-N ve CANiK M2 F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:
  • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
  • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
  • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda ve öz savunma için gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
  • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; suyun üstünden ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında, nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M134 minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
  • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
  • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
  • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
  • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; “gunship” konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri

CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri​

Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)12 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli)Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb-f)
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst