YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Oramiral Tatlıoğlu: Türkiye bir çok kez savaşın eşiğinden döndü

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu, Yunanistan'ın Türkiye'yi Eastmed Doğalgaz Boru Hattı projesi çerçevesinde Doğu Akdeniz'deki gaz alanlarının dışında tutulmaya çalışıldığını belirterek Özelliklede İtalya'yı Türkiye'ye karşı bir çok kez kullandığını söyledi.​

Şimdiye kadar toplam 35 gemiyi engellediklerini ve hatta bazı zamanlarda savaşın eşiğine gelindiğini ama bunların çoğunun duyurulmadığını belirtti.

Oramiral Tatlıoğlu: Türkiye bir çok kez savaşın eşiğinden döndü
Batı Karadeniz'de 710 milyar metreküp doğal gazın bulunduğunu hatırlatan Tatlıoğlu, "Şu anda ekonomik anlamda da Karadeniz bizler için daha da büyük bir öneme sahip. Ukrayna - Rusya Savaşı'ndan 400'ün üzerinde Karadeniz'e dökülen mayın olduğunu hatırlatan Tatlıoğlu, bunlardan 17 tanesinin Türk sahillerine geldiğini ve sonrasında imha edildiğini söyledi. Mayınların sondaj gemilerine zarar vermemesi için çabaladıklarını anlatan Tatlıoğlu YUNANİSTAN SÜREKLİ OLARAK GERGİNLİĞİ ARTIRICI FAALİYETLERDE BULUNUYOR dedi ve şunlarıda ekledi.

"Bunların çözülmesiyle ilgili çaba harcamak yerine Yunanistan sürekli olarak gerginliği artıracak faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor. Örneğin savunma bütçesini gittikçe artırıyor. Fransa'da Belharra Sınıfı 4 tane fırkateyn alacak. 18 alacaktı 6 tane daha arttırıma gitti 24 tane Rafale uçak alıyor. ABD, batıda komşumuz resmen oldu. 3 büyük askeri üssü var bunlarında bazıları hava alanı iha siha üsleri vb şu an Yunanistan'da. Gayri askeri statüdeki adalar var.
23 adet bu adalar, bunun 19 tanesini silahlandırdı normalde anlaşmaya göre silahlandırılması yasak olan bölgeler. Egemenliği, aidiyeti tartışmalı olan adalarımız ve kayalıklarımız var. Bunlara kendi adalarıymış gibi ziyaret tertipleyerek kendilerinin gibi göstermeye çalışıyorlar. Bir taraftan uygun ortam bulununca kendi stratejilerini dikte etmeye çalışıyorlar. Yunanistan batısındaki karasularına 2020 yılında 12 mile çıkarttı. Şu mesajı vermeye çalışıyor. Fırsatını bulursam Ege'de de 12 mile çıkaracağım diyor."
Oramiral Tatlıoğlu: Türkiye bir çok kez savaşın eşiğinden döndü
Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak adaların kendilerine ait olduğunu kanıtlamaya çalıştığını söyleyen Tatlıoğlu, "Sürekli tacizde bulunuyor. Deniz karakol uçaklarımız, uçaklarımız, helikopterlerimize, gemilerimize. Toplamda 32 tane taciz var ve bu tacizler artarak devam ediyor. Biz Libya'daki meşru hükümeti destekliyoruz. Ancak Fransa ve Yunanistan bu desteğimize engel olmak maksadıyla bir harekat başlattı. Bu harekatta bizim Libya'ya, meşru hükümetine verdiğimiz desteği azaltmaya çalışıyor. Bu nedenle de Libya'nın kuzeyinde bir harekat icra ederek bizim Libya ile olan irtibatımızı kesmeye çalışıyor. Yine başka gerginliği tırmandırıcı faaliyeti ise Ege Denizi'nde muhtelif sahalar ilan ederek, ben bu sahalarda eğitim yapacağım diyerek bizim Ege Denizi'ni kullanmamızı engelliyor" ifadelerini kullandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst