YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

OGM’nin ilk T70 yangın söndürme helikopteri teslim aldı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Bugün ilk defa mülkiyeti bize ait helikopterimiz envanterimize girecek. TUSAŞ ve Sikorsky tarafından ortak üretilen yangın söndürme helikopteri teşkilatımıza, ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.​

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Havacılık Daire Başkanlığı'nda düzenlenen Orman Yangınları Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı ve Yangın Söndürme Helikopteri Teslim Töreni'ne katıldı. Ülke ormanlarının yarısından fazlasının yangına hassas alanlardan oluştuğuna işaret eden Kirişci, çıkan yangınların yaklaşık yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunu söyledi. Kirişci, bu yangınların yayılma ve büyüme hızının daha çok meteorolojiyle ve iklimle ilgili olduğunu vurguladı. Bakan Kirişci, orman yangınlarıyla mücadelede kapasite artırımı ve teknoloji geliştirme odaklı bir strateji izlediklerini belirterek, "Geçtiğimiz yıl 39 olan helikopter sayımızı 55'e, uçak sayımızı 3'ten 20'ye, İHA sayımızı 4'ten 8'e yükselttik. Ayrıca rezerv güç olarak 25 helikopter, 2 uçak ve 2 İHA hazır biçimde beklemektedir. Yangına ilk müdahale süremiz 10 dakikalara inmiş durumda" ifadelerini kullandı.
OGM'nin ilk T70 yangın söndürme helikopteri teslim aldı
OGM'nin ilk T70 yangın söndürme helikopteri teslim aldı Yeni helikopterlerin envantere gireceğine dikkati çeken Kirişci, "Bugün ilk defa mülkiyeti bize ait helikopterimiz envanterimize girecek. TUSAŞ ve Sikorsky tarafından ortak üretilen yangın söndürme helikopteri teşkilatımıza, ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Bu helikopterimiz, 2,5 ton su atabilecek ve orman yangınlarında gece de görev yapabilecektir. Önümüzdeki yıl 4 adet amfibik özellikteki tanker uçak ile yüksek çözünürlükte görüntü sağlayan, sayısal harita üreten görev sistemleri ile teçhiz edilmiş 1 adet havadan yönetim uçağımız da filomuza dahil olacaktır. Yine mülkiyeti bize ait yerli ve milli Gökbey helikopterlerimizi ve 16 uçağı daha envanterimize dahil ederek, filomuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Kirişci, orman yangınlarını önlemede ve yangına müdahalede teknolojiyi etkin şekilde kullandıklarının altını çizerek, erken müdahalenin önemine değindi. Son 20 yılda kademeli şekilde dünyadaki en yeni teknolojileri kullanıp orman yangınlarıyla mücadelede birçok başarıya imza attıklarını vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti: "Milli gurumuz olan İHA'lar, yeşil vatanımızı korumada da çok büyük bir görev ifa ediyor. İHA'larda kullanılan termal kameralar sayesinde, çıkan yangınlar anında belirleniyor ve meteorolojiden alınan verilerle entegre edilerek müdahale planı hazırlanıyor. Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA teknolojisi kullanan ilk Avrupa ülkesidir. İHA'larla anlık olarak 1 dakikada toplamda 3,5 milyon hektar alanı tarayabiliyoruz. Yangınla mücadelede yararlandığımız bir diğer teknoloji ise 162'si akıllı olmak üzere toplam 776 Akıllı Yangın Kuleleri'dir. Yapay zekanın kullanıldığı bu insansız kuleler, yangınları uzaktan algılayarak yangın yönetim merkezine aktarıyor."
T-70 HELİKOPTERİ İLK  JANDARMA'YA TESLİM EDİLMİŞTİ
T-70 HELİKOPTERİ İLK JANDARMA'YA TESLİM EDİLMİŞTİ T-70 HELİKOPTERİ İLK JANDARMA'YA TESLİM EDİLMİŞTİ T-70 helikopteri öncelikli olarak Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildi. Ardından Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Orman ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek. T-70 BENZERLERİNDEN ÇOK DAHA GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERE SAHİP Sayıları zamanla artacak olan genel maksat helikopteri T-70, benzerlerinden çok daha gelişmiş özelliklere sahip. T-70'in detaylarını anlatan Jandarma Pilot Yüzbaşı Göktuğ Bezci, "Gövdesi ve motoru en önemli parçaları olmak üzere tamamen milli ve yerli. T-70 helikopterimiz çift motorlu orta sınıf bir genel maksat helikopteridir. Uzunluğu yaklaşık 20 metre. Personel taşıma kapasitesi 14 kişi koltuklu. Konfigürasyonda operasyonel faaliyetlerde koltuklar çıkarılmış şekilde tim mevcuduna kadar artırabilmekteyiz. Azami kalkış ağırlığımız 10 ton. Toplam havada kalış süremizde 3 saat 30 dakika. Personel ve malzeme nakli, personel takip sıhhi tahliye, hava hücum harekâtı, doğal afetlerde arama kurtarma, yangın söndürme harekâtı ve komuta kontrol uçları olarak söyleyebiliriz Çok güçlü bir helikopter. Bu özellikle operasyonel faaliyetlerde çok önemli bir kuvvet çarpanı. Çünkü askerlerimizi ne kadar çok taşıyabilirsek bir sortide bu bizim için bir avantaj" dedi.
OGM'nin ilk T70 yangın söndürme helikopteri teslim aldı
OGM'nin ilk T70 yangın söndürme helikopteri teslim aldı Yerli yazılımlarla yangının seyri takip ediliyor Bakan Kirişci, yerli ve milli yazılım olan Arz ve Yangın Karar Destek Sistemi ile daha etkin şekilde müdahale etme yeteneğini elde ettiklerini belirterek, bu sistem sayesinde yangının seyrinin takip edildiğini ve tedbirlerin alındığını anlattı. Yangınla mücadelede kullanılan hava ve kara araçlarının, 24 saat boyunca izlendiğini dile getiren Kirişci, yangın koordinatlarının arazözlerdeki navigasyon cihazlarına gönderildiğini ve ekiplerin hızla müdahale ettiğini kaydetti. Kirişci, yangınların söndürülmesinde en önemli güç olan karadan müdahale ekiplerini önemli ölçüde artırdıklarını aktararak, yangınlara karşı profesyonel mücadele edecek, özel eğitimlerden geçen 462 kişilik ORKUT ekiplerini kurduklarını anımsattı.
T70 yangın söndürme helikopteri özellikleri
T70 yangın söndürme helikopteri özellikleri Bakan Kirişci, karadan müdahale kapasitesinin artırıldığının altını çizerek, "1350 olan arazöz sayımızı 1565'e, 692 olan iş makinesi sayımızı 756'ya, 2 bin 270 olan ilk müdahale aracımızı 2 bin 295'e, 21 bin olan personel sayımızı 25 bine, 20 bin olan gönüllü sayımızı 113 bine çıkararak mücadele kapasitemizi ciddi oranda arttırdık" dedi. T70 Genel Maksat Helikopter Programı T70 Genel Maksat Helikopter Programı, Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, TUSAŞ ana yükleniciliğinde, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık ve Sikorsky alt yükleniciliğinde geliştiriliyor. Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilen T70 Genel Maksat Helikopteri, Türkiye'de lisans altında üretim modeliyle 6 farklı kullanıcıya teslim edilecek. Toplamda 109 adet üretilecek T70’i, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğünün kullanması planlanıyor. Genel Maksat Helikopteri Programı ile Türkiye’nin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askeri ve sivil alanlarda yurt içi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol alacak.
T70 Genel Maksat Helikopter Programı
T70 Genel Maksat Helikopter Programı T70 yangın söndürme helikopteri özellikleri T70 helikopteri bir seferde 2,5 ton suyu atabilme yeteneğine sahip. Orman yangınlarında gece ve gündüz görev yapacak helikopter 2,5 saate kadar kesintisiz uçabilecek ve gerektiği durumlarda 11 orman işçisini taşıyabilecek. Üzerinde bulundurduğu ilave teçhizatla kurtarma görevleri de yapabilecek.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst