YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

NÜKLEER SANTRALE İLK YAKIT 28 NİSAN’DA

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
"Akkuyu Nükleer Santrali kimin, nerede,hangi ilde?" sorusu vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Türkiye'yi enerji alanında daha üst seviyeye taşıyacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışı için tarihi gün geldi. 1950'lerde nükleer enerji yolculuğuna başlayan Türkiye'nin hayallerine kavuşacağı bir gün olacak. Santral tam kapasiteyle çalıştığında ülkemizin elektrik ihtiyacının %10'unu karşılayacak.
NÜKLEER SANTRALE İLK YAKIT 28 NİSAN'DA
NÜKLEER SANTRALE İLK YAKIT 28 NİSAN'DA Peki, Akkuyu Güç Santrali nerede, ne zaman açılacak, yakıt yüklemesi bugün mü yapılacak? İşte konuya ilişkin tüm detaylar. Türkiye'nin en büyük yatırımları arasında bulunan ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS, "nükleer tesis" statüsüne kavuştu. İlk yakıt törenine canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye, 60 senelik bir gecikmenin ardından dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükseldi" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise "Akkuyu NGS Türkiye ve Rusya arasında en büyük ortak proje" ifadelerini kullandı. Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali, gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan telekonferans yöntemi ile katıldı. Rahatsızlığı nedeniyle törene ofisinden bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Türkiye'yi dünyanın nükleer güç sahibi ülkeleri arasına sokacak büyük bir hamlenin sevincini paylaşmak üzere bir aradayız. Bu gurur günümüze iştirak eden başta Cumhur İttifakı'nın ortaklarımız olmak üzere tüm misafirlerimize, tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu törenle aynı zaman da milletimize olan bir sözümüzü, bir ahdimizi daha gerçekleştirmiş oluyoruz." dedi. Akkuyu toplamda 4 üniteden oluşuyor. Her bir ünite, nükleer enerjinin yaratıldığı reaktöre ve bu enerjinin çevrimini sağlayacak yardımcı elemanlara sahip. Akkuyu Nükleer Santrali nerede, hangi ilde ve ilçede? sorusu da konuyla ilgili araştırmalar yapan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Akkuyu Nükleer Santrali Türkiye’nin yüzde kaç elektriğini karşılayacak? İşte merak edilen detaylar.
NÜKLEER SANTRALE İLK YAKIT 28 NİSAN'DA
NÜKLEER SANTRALE İLK YAKIT 28 NİSAN'DA

AKKUYU ÖNÜMÜZDEKİ YIL ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANACAK​

Törenle santrale ilk nükleer yakıt gelecek ve böylece santral, "Nükleer yakıt tesisi" statüsü kazanacak. Törende konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu'nun artık nükleer tesis statüsüne kavuştuğunu söyledi. Şu anda aynı anda 4 reaktörün inşasının devam ettiğini aktaran Dönmez, önümüzdeki yıl santralde elektrik üretiminin başlayacağını kaydetti.

AKKUYU NGS'NİN İŞLETME ÖMRÜ 80 YILA UZATILABİLİYOR​

Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi "III+" nesil reaktörlü 4 üniteden oluşacak Akkuyu NGS, toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak. Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, tek başına Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılaması öngörülüyor. Akkuyu NGS'nin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün ise 20 yıl daha uzatılma imkanı bulunuyor. Sıfır emisyonla, çevreye zararlı sera gazı salımı yapılmadan kesintisiz elektrik üretilebilecek santral, Türkiye'nin "2053 net sıfır emisyon" hedefine sağlayacağı katkıyla da öne çıkıyor. Akkuyu NGS'nin işletmede kalacağı 60 yılda toplam 2,1 milyar ton karbon emisyonunu engelleyeceği hesaplanıyor. İstihdam oranı proje aşamalarına göre değişen santralin işletme döneminde, 4 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

DIŞ KORUMA KABUĞU 9'LUK DEPREME DAYANABİLİYOR​

Reaktör binasının sızdırmazlığı için kullanılan çelik kaplama ve özel betondan oluşan iç koruma kabuğu, reaktör binasının korunmasını sağlıyor. Güç ünitelerinin reaktör binaları, çift koruma kabuğu ile donatılıyor. Betonarme dış koruma kabuğu, 9 büyüklüğüne kadar depremlere, tsunami, kasırga ve bunların kombinasyonlarından oluşan aşırı dış etkenlere dayanacak şekilde tasarlandı.
AKKUYU NGS'NİN İŞLETME ÖMRÜ 80 YILA UZATILABİLİYOR
AKKUYU NGS'NİN İŞLETME ÖMRÜ 80 YILA UZATILABİLİYOR

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ PROJESİ HAKKINDA BİLGİLER​

1- Akkuyu NGS ile;​

• Türkiye’nin elektrik arzının %10’u karşılanacak. • CO2 salımı yıllık 35 milyon ton azalacak. • Projeye 6,5 milyar $ yerli katkı sağlanacak. • Yıllık 7 milyar m3 doğalgaz ithalatı önlenecek. 2- Akkuyu NGS inşaatında son durum • 4 ünitenin tamamında Nükleer Düzenleme Kurumundan (NDK) alınan inşaat lisansı ile çalışmalar devam ediyor. • Dünyada sadece 5 adet bulunan dünyanın en büyük vinçlerinden iki tanesi (Liebherr LR 13000) Akkuyu NGS’de görev yapıyor. • Dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi ülkemizdedir. • Şantiye sahasında en yoğun dönemde yaklaşık 30.000 kişi çalışıyor. Çalışanların %80’i Türk. • Akkuyu NGS projesinde başta nükleer enerji, inşaat, elektrik elektronik olmak üzere 600’ü aşkın Türk mühendis görev yapıyor. • Akkuyu projesi NDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar ile uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca sürekli denetlenmektedir. 3- Rusya'ya nükleer enerji eğitimi için gönderilen öğrenciler • 317 öğrenci eğitim için Rusya’ya gönderildi. • Rusya’dan dönen 291 yüksek nükleer mühendis Akkuyu’da iş başı yaptı. 26’sı eğitimine devam ediyor. • MEB YLSY bursu ile yaklaşık 500 öğrenci yurtdışında eğitim görmek üzere seçildi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst