YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

MMU İLK PROTATİPİ YÜZDE 70 TAM

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Konuyla ilgili olarak Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “Milli Muharip Uçağımız son montaj hattına girdi! Böylece kritik bir aşamayı daha geride bıraktık! 2023 hedeflerimiz doğrultusunda Milli Muharip Uçağımızı ilmek ilmek örerek montajını tamamlayıp hangardan çıkaracağız. Görüntüleri paylaşılan ilk prototipin, uçağın tam boyutlu modelinden (mock-up) birtakım tasarımsal farklılıklar taşıdığı görüldü. Bu doğal durumun temel sebebi ise uçağın nihai tasarım faaliyetlerinin halihazırda devam ediyor olması.

MMU İlk Uçuş Ne Zaman?​

Halihazırda üretim faaliyetleri devam eden ilk prototipin, motorları çalışır şekilde 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkış yapması ve 2026 yılında ise ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. Milli Muharip Uçak prototiplerinde kullanılan F110 Turbofan Motorları, 2022 yılının ilk yarısı içerisinde TUSAŞ’a teslim edilmişti. TUSAŞ tarafından 3 adet MMU Blok 0 ve 1 adet de MMU Blok I prototipinin üretileceği biliniyor. TUSAŞ tarafından tedariki planlanan 10 adet F110 motorunun 8 adedinin bu prototiplerde (uçak başı iki motor) kullanılacağı, geri kalan 2 adet motorun ise yedek amaçlı tedarik edileceği biliniyor. 2026 sonuna kadar 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretiminin tamamlanması planlıyor. 2029 yılından itibaren ise MMU Blok I konfigürasyonun üretim faaliyetlerinin başlaması ve 10 adet MMU Blok I A/C’nin, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.
MMU İlk Uçuş Ne Zaman?
MMU İlk Uçuş Ne Zaman?

Nihai Hedef: 5. Nesil Konfigürasyon​

İlk etapta 4.5 nesil olarak nitelendirilecek Milli Muharip Uçak’ın, nihai aşamada 5. nesil statüsüne ulaşması hedefleniyor. Halihazırda ABD üretimi F-22 ve F-35 savaş uçakları, 5. nesil savaş uçakları olarak biliniyor. Rus yapımı Su-57 ve Çin yapımı J-20 platformları ise 5. nesil statüsüne ulaşmayı hedefleyen 4.5 nesil savaş uçakları olarak nitelendiriliyor. Milli Muharip Uçak’ın, 2030’lu yıllardan itibaren Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının yerini alması planlanıyor. Herhangi bir ara uçak alımı gerçekleşmez ve Milli Muharip Uçak program takvimi kurgulandığı gibi devam ederse 2030’lu yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde, muharip savaş uçağı olarak sadece F-16’lar ve Milli Muharip Uçak’lar bulunacak. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Türk Hava Kuvvetleri, 2030’lu yılların ilk yarısında MMU için IOC/FOC ilan edecek.
MMU İLK PROTATİPİ YÜZDE 70 TAM
MMU İLK PROTATİPİ YÜZDE 70 TAM

F-16'LARIN YERİNİ ALACAK​

MMU Projesi kapsamında yurt içi imkanlarla üretilen modern uçak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 ların yerini alacak. Projeyle yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye'nin 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor. Milli Muharip Uçağın üretimi TUSAŞ bünyesinde devam ediyor. İlk prototip uçağın 18 Mart 2023 tarihinde motorları çalışır şekilde hangardan çıkış yapması ve yer testlerine başlaması bekleniyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst