YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

MMU için ASELSAN TULGAR kask sistemi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye’nin F-35 rakibi yerli ve ulusal cenk uçağı Ulusal Muharip Tayyare için yeni bir kask sistemi paylaşıldı. Yerli ve ulusal uçağa entegre edilecek olan kask sistemi yardımıyla uçaklarımızın görüntüleme sistemleri yerli yazılım yardımıyla korunacak. İşte ASELSAN tarafınca üretilen yeni yerli kask görüntüleme sistemi TULGAR ve bilgileri. Yerli ve milli savaş uçağı MMU için ASELSAN TULGAR kask sistemi tanıtıldı. İşte TULGAR kask sistemi detayları Türkiye’nin F-35 rakibi yerli ve milli savaş uçağı Milli Muharip Uçak için yeni bir kask sistemi paylaşıldı. Yerli ve milli uçağa entegre edilecek olan kask sistemi sayesinde uçaklarımızın görüntüleme sistemleri yerli yazılım sayesinde korunacak. Taşıdıkları önem nedeniyle kaska entegre kumanda sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi gerekiyor. Yurt dışından tedarik edilmeleri durumunda, düşük performanslı ürünlerin verilmesi, güncelleme olanağı olmaması ya da bunlar için yüksek bedeller talep edilmesi gibi durumlar söz konusu oluyor. Bundan dolayı ASELSAN yerli ve milli olarak 5. nesil kask geliştirmeyi başardı.
MMU için ASELSAN TULGAR kask sistemi
MMU için ASELSAN TULGAR kask sistemi

ASELSAN TULGAR kask sistemi nedir?​

ASELSAN tarafınca üretilen TULGAR kask görüntüleme sistemi dünyada bir ilk olacak özelliklere haiz. Bu sistem yalnız 5. nesil cenk uçaklarına uygulanabilecek oldukça hususi ve tehlikeli sonuç bir sistem. Sistem yardımıyla yerli ve ulusal cenk uçağımızın görüntü verileri gene yerli ve ulusal olan TULGAR yardımıyla korunacak. Bu sayede yabancı yazılımlar kullanmayacak olan sistem Türkiye için tam koruma ile Pilota üstün bir görüş kabiliyeti sağlayacak TULGAR, MMU'nun keskin gözlerle her yeri görebilmesini sağlıyor. Sistemin detaylarına ilişkin bilgilerse ASELSAN resmi Twitter hesaplarında paylaşıldı. Meydana getirilen paylaşıma göre TULGAR dünyada bir ilk olan renkli arayüze sahip olacak. Ek olarak bu teknoloji dünyada hiçbir ülkenin size para yada başka bir yol ile satmayacağı özelliklere sahip. ASELSAN bu sistemi 5. nesil cenk uçakları için üretti. Sistemin görüş açılarıyla ilgili olarak sağlamış olduğu olanaklara gelirsek pilotlar uçağın gövdesi sanki asla yokmuş şeklinde görebilecek. Bu açı otomobil yarış oyunlarında tamamen aracın önünü gördüğümüz açıya benzer niteliklere haiz diyebiliriz. Sistemin renkli arayüze haiz olmasıysa bir başka avantaj denilebilir. Öteki kamera teknolojilerinde yalnız siyah beyaz renklere haiz olan arayüz TULGAR yardımıyla renkli olacak.
ASELSAN TULGAR kask sistemi nedir?
ASELSAN TULGAR kask sistemi nedir? Bu renkli arayüz yardımıyla sistem gruplandırmaları daha kolay ve anlaşılır kılacak. Semboloji bilgisi olarak adlandırılan bu gruplamada dost-düşman kuvvetleri vb. gruplandırmalar renkli olacak. Kolay şeklinde görünen bu özellik uçağın öteki dinamiklerini denetim eden pilotlar için oldukça daha anlaşılır olacak ve büyük bir kolaylık sağlayacak. Sistem ek olarak kafa takip sistemine de haiz. TULGAR kafa takip sistemi olarak ise hibrit (optik-ataletsel) bir sisteme haiz. Optik-ataletsel sistem üç boyutlu uzayda bir nesnenin açısal konumunu ve yer değiştirmesini entegre jiroskoplar ve ivmeölçerler kullanarak ölçen sensörler bütünü olarak adlandırılmaktadır. Doğrusu bir aracın tüm hız ve ivme verilerini anlık olarak takip edebiliyor. Gerek kullanım konforu gerekse görüntülemenin düzgün olması açısından iç kask pilota özel üretilecek. Bunun için pilotun kafa yapısı taranacak ve tarama sonrası oluşan veriye göre iç kask işlenecek. Oksijen maskesi ve yüz formu uyumu açısından vizör de pilota göre kişiselleştirilecek. Kulaklıklarda aktif gürültü bastırma (ANR-Active Noise Reduction) teknolojisi bulunacak, uçağın iç konuşma sisteminden gelen 3 boyutlu ses stereo olarak aktarılarak pilotun farkındalığı artırılacak.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst