YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

MIT’de kendini kopyalayan robot icat üretildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Independent Türkçe’den Anthony Cuthbertson’ın haberine göre, MIT'nin Bitler ve Atomlar Merkezi'nde doktora öğrencisi olan Amira Abdel-Rahman, "Bir yapı, aynı boyutta başka bir robot veya daha büyük bir robot inşa edebilir" dedi.
MIT’deki araştırmacılar, kendisinin kopyaları da dahil “neredeyse her şeyi” inşa edebilen bir robot yaptı. The Independent’ta yer alan habere göre mühendisler, kendisinin yeni versiyonları da dahil “neredeyse her şeyi” inşa edebilen bir robot geliştirdiklerini açıkladı.
Kendini kopyalayan robot, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir ekip tarafından üretildi. Araştırmacılar robotun bir araçtan binaya kadar her şeyi, pratik ve ekonomik biçimde monte edebildiğini öne sürüyor.
MIT'de kendini kopyalayan robot icat üretildi
MIT'de kendini kopyalayan robot icat üretildi MIT’nin Bitler ve Atomlar Merkezi’nde doktora öğrencisi olan Amira Abdel-Rahman, “Bir yapı, aynı boyutta başka bir robot veya daha büyük bir robot inşa edebilir” dedi. Robot, yapay zekadan yararlanarak karmaşık görevleri anlayabiliyor ve bir yapı inşa etmek için gereken bot topluluklarını birbirlerinin yoluna çıkmayacak şekilde organize edebiliyor. Sistem vokseller olarak bilinen, birbirinin aynısı çok küçük alt birimleri içeriyor.
MIT'de kendini kopyalayan robot icat üretildi
MIT'de kendini kopyalayan robot icat üretildi Temelde vokseller iki boyutlu piksellerin hacimsel karşılığıdır. Bu vokseller inşa faaliyetinde bulunup işlev göstermek için diğer voksellerle güç ve veri alışverişi yapabilir. Araştırmayı detaylandıran “Self-replicating hierarchical modular robot swarms” (Kendini kopyalayan hiyerarşik modüler robot toplulukları) başlıklı makale, Nature Communications Engineering adlı bilimsel dergide yayımlandı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst