YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Milli Muharip Uçakta geri sayım başladı! F-35’ten daha güçlü olacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

F-35'ten Daha Güçlü Olacak

TUSAŞ firmamızın geliştirdiği yerli ve milli imkanlarla geliştirilen "Milli Muharip Uçak"ta geri sayım başlıyor. 18 Mart 2023 tarihinde hangardan ilk çıkışını yapaması planlanan Milli Muharip Uçağımızın motoru ise F-35'ten 1.5 kat daha güçlü olacak.
mmu_4-1024x360-1.jpg

Yerli uçak teknolojisi 10 milyar dolar olduğunu söyleyen Kotil, "F-35'in 60 milyar dolar olduğunu söylüyorlar, böyle bir proje 10 milyar dolara tam" dedi.
Uçağın teknik ve özelliklerini anlatan Kotil, "Alt tarafında bomba bırakma kapağının olduğu yerdeki parçamız. Çok hassa milimetrik, mikron altı üretilmiş bir parça. Bu uçak 2023 18 Mart'ta motorunu çalıştıracak. Bu uçak 2022'de bitecek demektir" dedi.
 YERLİ UÇAĞIMIZIN İLK PARÇASI
YERLİ UÇAĞIMIZIN İLK PARÇASI
Projede 4 bin mühendisin görev aldığını belirten Kotil, "4 binin üzerinde mühendisimiz var. Bin tanesi çalışıyor şu anda. Sıkışırsak hepsini çalıştırırız. Çalıştık çalıştık, artık imalata geçtik. Bizim için bir mutluluk bu. Biz mutluluğumuzu paylaştık" diye konuştu.
MMU_6-1024x272-1.jpg

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) 2022'e şok edici projelerde yaşanacak önemli gelişmelerde Türk askeri daha da güçlü olacak. Türk savunma sanayinin gururu yerli İHA ve SİHA'larında çeşitliliği ve sayısı artırılacak.

MMU parçaları tamamlanıyor

Önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin tüm gücünü bir araya getirerek üstünde çalıştığı Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde önemli bir aşamaya geçiliyor. MMU'nun parçalarının üretimi 2022 sonuna kadar tamam olacak. MMU'nun motoru F-35'ten 1.5 kat daha güçlü olacak. MMU, 18 Mart 2023'te motor çalıştırması planlanmakta.
MMU ÖZELLİKLERİ
MMU ÖZELLİKLERİ

ATAK-2 ve HÜRJET uçacak

Yerli taarruz helikopterimiz Atak'ın geliştirilmiş modeli olan Atak 2 prototipi 2022 başlarında ilk uçuşunu yapacak. Türkiye'nin ilk Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri olacak olan ATAK 2, ABD üretimi AH-64 Apache ile Rusya üretimi Mi-28 ile aynı kategoride yer almakta. Jet Eğitim Uçağı olarak özgün tasarlanan Hürjet de 2022 sonunda uçacak.
resized_13b79-99dedf00atak2.jpg

TCG Anadolu teslim edilecek

Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak TCG Anadolu gemisi de 2022'de Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Teslim edildiğinde amiral gemisi olacak olan TCG ANADOLU'ya SİHA'ların konuşlandırılacağı ve bu özelliğiyle dünyanın ilgisini çektiği ifade ediliyor. Yeni tip denizaltıların inşaları devam ederken, TCG İSTANBUL Fırkateyni'nin ise liman ve deniz kabul testlerine başlanacak. BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 👉
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst