YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

MİLLİ MARKA : OTOBÜS ELBÜS

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
TÜRKİYE'de üretilen ve ilk kez serisinde 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli ve sıfır emisyonlu otobüs (ELBÜS), Elazığ'da hizmete girdi.
Sadece Elazığ ve Türkiye'de değil dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda elektrikli, körüklü, sıfır emisyonlu, tamamen yerli ve milli olarak Bozankaya tarafından üretilen elektrikli otobüsler şanzumanı olmayan her biri 150 kişiyi taşıyabilecek kapasitede ve kilometrede 10 kuruş harcayarak geri dönüşlerinde kendi kendini şarj edebilen ve bir şarjla 400 kilometre yol yapabilen, Türk mühendislerince tasarım ve imalatı yapılmış olan özel bir otobüstür.
2005 yılında ABD'de GES projeleri, akabinde Tesla'nin üretileceğini gördükten sonra 2010 sonrasında Metrobüs hatlarının tamamen elektrikli olması ve hatların çift kat çift yön olması üzerine yirtinmis idim. İlk elektrikli traktör yapılması için ASAM'da uzun uzadıya görüşmeler yaptık, akabinde süper beyin girişimci uluslararası iş adamımız Dr. Önder Yol dünyanın en nitelikli, verimli, uzun vadeli traktörünü birkaç yıl içerisinde serinuretime hazır hale getirdi. Rahmetli Kadir Topbaş ile elektrikli otobüsler, metrobüsler üzerinde sürekli ters düştük, karbon emisyonları, dışa bağımlılık, zaman performans kaybı, akaryakıt kaybı vs..vs..derken yıllar geçti..Fikirler fikirleri doğurdu.. TÜRKİYE'de üretilen ve ilk kez serisinde 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli ve sıfır emisyonlu otobüs (ELBÜS), Elazığ'da hizmete girdi.
MİLLİ MARKA : OTOBÜS ELBÜS
MİLLİ MARKA : OTOBÜS ELBÜS

ELBÜS’LERDE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

ELBÜS’lerin her ayrıntı düşünülerek imal edildiğini kaydeden Başkan Yanılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu otobüsün içindeki koltuklar, oturan hemşerilerimizin rahat edebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Aynı zamanda otobüs engelli hemşirelerimizin rahat edebilmesi için istediği anda sol tarafa tamamen yatabilen, istediği zaman sağ tarafa yatabilen, özel amortisörleri ile içindeki yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde yolculuk yapabilen özel bir otobüstür. Tamamen sessizdir, otobüsün çalıştığı bile hissedilmemektedir. Şanzımanı olmayan %100 elektrikli bir otobüstür. ELBÜS’lerin başta Elazığımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 24 Haziran seçimlerinin de bu vesileyle milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, şimdiden tüm hemşerilerimizin bayramını kutluyorum.”
Sadece Elazığ ve Türkiye'de değil dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda elektrikli, körüklü, sıfır emisyonlu, tamamen yerli ve milli olarak Bozankaya tarafından üretilen elektrikli otobüsler şanzımanı olmayan her biri 150 kişiyi taşıyabilecek kapasitede ve kilometrede 25 kuruş harcayarak geri dönüşlerinde kendi kendini şarj edebilen ve bir şarjla 400 kilometre yol yapabilen, Türk mühendislerince tasarım ve imalatı yapılmış olan özel bir otobüstür. İstanbul, Ankara ve diğer tüm büyükşehirlerde de benzeri çalışmalar devam etmektedir ve teknoloji devrimi kaçınılmazdır. Dünyada otomobil, otobüs kaportaları da artık KENEVİR 'den yapılmakta ve NCAP dediğimiz en yüksek mukavemetli, güvenli, uzun ömürlü, tasarruflu malzeme seçilmiştir Kenevir. Ülkemize bu kombinasyonların çok ciddi kazanımları olacaktır.

MİLLETVEKİLİ BULUT: “ELBÜSLERİN BÖLGE HASTANESİYLE AYNI ANDA HİZMETE GİRMESİ MUTLULUK VERİCİ”

ELBÜS’LERDE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ
ELBÜS’LERDE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ Seçim çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini ifade eden AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise açıklamasında şunları söyledi: “Bir eserin hizmete girdiğini görmek, bir eserin hizmete girmesine vesile olmak bizim en mutlu olduğumuz anlardan biridir. Belediye Başkanımıza şehrimizi bu güzel hizmetle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Kısa bir süre sonra hizmete açılacak olan Bölge Hastanesi ile ELBÜS’lerin aynı anda devreye girmesi de mutluluk kaynağıdır. Toplu Ulaşımda bu otobüsler trafik seyrini rahatlatacaktır. Yakın zamana kadar değil böyle bir otobüsü üreten bir ülke; bu otobüsün parçasını dahi üretemeyen bir ülke vardı. Ama 16 yıl içerisinde otobüsü, İHA’sı, savaş uçağını, helikopterini ve tankını üreten bir ülke haline geldik. Bundan dolayı özellikle milletimize çok teşekkür etmek istiyoruz. Çünkü biz bu desteği milletimizden aldık da bu hale geldik. Milletimizin bize vermiş olduğu güçle bu hale geldik, aziz milletimize, aziz hemşerilerimize çok teşekkür ediyor, bu güzel hizmetin hem ilimize hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

VALİ KALDIRIM: “BÜTÜN HİZMETLER ELAZIĞ’A FEDA OLSUN”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise şehre yapılan hizmetlerin her geçen gün arttığını dile getirerek açıklamasında şunları söyledi: “ Son yıllarda malumunuz hizmet anlayışında büyük bir değişim ve dönüşüm var. Özellikle 21. yüzyılın başından itibaren kamu yönetiminin felsefemizde bakışında, uygulamalarımızda ciddi değişiklikler var.
ELBÜS’LERDE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ
ELBÜS’LERDE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ İnsanı merkeze alan, yukardan bakmayan, insana hizmeti merkezine alan, insanı eşref-i mahluk olarak gören, insanı yaratılmışların en şey şereflisi olarak gören ve dolayısıyla ona yapılacak her hizmeti, ibadet olarak kabul eden bir anlayışa sahibiz. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Milletvekillerimize ve burada bu hizmetleri icra eden Belediye başkanımıza, katkı veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” Konuşmaların ardından ELBÜS’ler trafikte seyir alırken, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ELBÜS’lerin şoför koltuğuna geçerek, il protokolü ile şehir turu attı.
Yerli ve milli ürün kullanan Elazığ Belediyemizi ve üretimini yapan Yerli ve Milli Bozankaya firmamızı tebrik ediyorum. İnşallah yerli ve milli araçlarımıza önem veren diğer belediyelerimize de örnek olur.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst