YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi ne zaman teslim edilecek

ADMİN

Administrator
Yönetici

TCG İstanbul (F-515) 2023'te denizde​

MİLGEM ADA SINIFI korvetlerin 2. faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İ sınıfı fırkateyn projesinin ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni’nin inşası maksadıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve şirketimiz arasında MİLGEM 5. gemisinin (TCG İSTANBUL (F-515)) tedarikine ilişkin sözleşme 12.04.2019 tarihinde imzalanmıştır.
MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi ne zaman teslim edilecek Türk mühendisleri tarafından dizayn edilen ilk Türk fırkateyni olma özelliğini taşıyan TCG İSTANBUL (F-515), yapısı itibarıyla ADA sınıfı korvetlerden farklı bir yere sahiptir. Üzerinde taşıyacağı silah elektronik sistemlerinde de büyük oranda yerli üretim sistemlerin kullanılması nedeniyle bu alanda önemli bir ivmenin adresi olacaktır. TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni için yerlilik oranın %75 seviyesine çıkarılması hedeflenmektedir. MİLGEM projesi için bir araya getirilmiş olan yerli üretici ve tedarikçi konumundaki taraflar, sözleşme genelinde 3’te 2’lik bir hacme sahiptir. İ Sınıfı Fırkateyn projesi kapsamında, 150’den fazla sistem için 80 civarı alt yüklenici firma bir araya gelirken toplama bakıldığında 220 farklı firmanın katılım gösterdiği görülmektedir. İ Sınıfı Fırkateyn özellikleri; denizaltı ve su üstü harbi, hava savunma, ileri karakol faaliyetlerinin icrası, keşif, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma ve erken ihbar olarak tanımlanmaktadır.
TCG İstanbul (F-515) 2023'te denizde
TCG İstanbul (F-515) 2023'te denizde Milli Fırkateyn’in boyu, silah sistemlerinde yapılan donanım değişikliği ve ilaveler nedeniyle 10 metre uzatılmıştır ve gemide genel olarak yapısal değişikliklere gidilmiştir. MİLGEM projesi kapsamında üretilen yerli ve milli gemi TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni tamamlandığında, boyunun 113 metre, genişliğinin ise 14,4 metre olması planlanmaktadır. TCG İSTANBUL (F-515) ve diğer İ sınıfı fırkateynlerin Ada sınıfı korvetlerden farkı ise hava güdümlü mermi bulundurma ve fırlatabilme kabiliyeti olacaktır.
MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi ne zaman teslim edilecek MİLGEM Projesi sonlandırıldığında, halihazırda üretim aşamasında olan milli fırkateyn ve diğer gemiler, %75 oranında yerlilik oranına sahip milli bir elektronik harp sistemi ve yeni nesil milli savaş yönetim sistemini bünyesinde barındıracaktır. Ayrıca geliştirilmiş silah, radar ve sensörler, muhabere ve seyir sistemleri ile hizmet verecektir. İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşası yapılmakta olan geminin inşa malzemelerinin tedariki, tasarım dokümanları ve işçilik resimlerinin hazırlanması STM’nin başlıca görevleri arasındadır. Öte yandan tüm silah elektronik ve ana tahrik sistemi dahil olmak üzere platform sistemlerinin tedariki, gemiye test ve entegrasyon süreçlerinin sorumlulukları ile bütünleşik lojistik destek işlemleri de STM tarafından yürütülmektedir. TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni’ni 23 Ocak 2021'de denize indirilmiştir. Geminin taş havuzda donatımına müteakip 2022 yılının Mayıs ayında liman kabul testleri ve deniz kabul testlerine başlanarak, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir. STM olarak görev ve sorumluluk aldığımız askeri denizcilik projeleri hakkında bilgi sahibi olmak için Çözümlerimiz kategorisinde yer alan Deniz Projeleri sayfasını inceleyebilirsiniz. Roketsan, Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS)’nden HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi atışına hazırlanıyor. MİDAS + HİSAR-RF entegrasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyni’nde ve diğer gemilerimizde kullanılacak. Bilindiği üzere Türkiye, MİLGEM Projesi’nin ilk fazı kapsamında 4 adet ADA Sınıfı Korvet üretmiş ve hizmete almıştı. MİLGEM’in ikinci fazı kapsamında ise 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn’in üretilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda inşa ve donatım faaliyetleri devam eden ilk İSTİF Sınıfı Firkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515)’un, 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor. İSTİF Sınıfı Firkateynler, ADA Sınıfı Korvetlerden farklı olarak dikey atım sistemi ve orta/uzun menzilli hava savunma füzeleriyle entegre edilecek. Bu doğrultuda Türkiye, Türk Donanması’nın da uzun yıllardır kullanmakta olduğu ithal Mk-41 Dikey Atım Sistemi (VLS) tedariki için ABD’ye talepte bulundu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yetkililerinin açıklamalarına göre ABD, İSTİF Sınıfı Firkateynlerde kullanılacak Mk-41 VLS’nin satışına izin vermedi ve Türkiye’ye ambargo uyguladı.
HİSAR O+ RF (Radyo Frekansı)
HİSAR O+ RF (Radyo Frekansı) Bu aşamada, Roketsan’ın bir süredir yürütmekte olduğu Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS) Projesi’nin hızlandırılması planlandı. Normalde 2027 yılında hizmeti alınması planlanan MİLGEM TF-2000 Muhriplerinde kullanılması planlanan MİDAS’ın projesi, 2023 yılında hizmete alınacak olan İSTİF Sınıfı Firkateynlerde hizmete alınması üzerine tekrar şekillendi. Roketsan, MİDAS’ın karadan atışlı testlerine bu yıl içerisinde başlayacak. Gerçekleştirilecek atışlı testlerde, yine milli imkanlarla geliştirilen ve 35-40 km menzile sahip HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi kullanılacak. Testlerin başarılı geçmesi durumunda ise MİDAS + HİSAR-RF kombinasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyninde kullanılacak. Böylelikle Roketsan, Türk Donanması’nın acil bir ihtiyacını daha karşılamış olacak.
Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS)
Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS)

MİDAS’ta Nihai Hedef: Quad-Pack​

Yine edindiğimiz bilgilere göre Roketsan, MİDAS’a nihai aşamada “Quad-Pack” imkanını kazandırmak istiyor. Bilmeyenler için kısaca Quad-Pack’i şu şekilde anlatıyım; İSTİF Sınıfı Firkateynler, 16 hücreli dikey atım sistemine sahip olacak. Dikey atım sisteminin “Quad-Pack” yeteneğine sahip olması durumunda her hücre, 4 adet hava savunma füzesiyle ikmal edilebiliyor. Bu sayede de atışa hazır 16 adet yerine 64 adet hava savunma ve saldırı füzemiz bulunuyor yani hem saldırı hem savunma yapabiliyoruz. Tabii ki burada kullanılan hava savunma füzesinin boyutlarının da önemi çok büyük. Türk Donanması, Mk-41 VLS + ESSM kombinasyonu ile halihazırda BARBAROS ve GABYA Sınıfı Firkateynlerde bu yeteneğe sahip. Roketsan, acil ihtiyaç kapsamında İSTİF Sınıfı Firkateynler içini ivedi olarak geliştirdiği ilk MİDAS’ın ardından bu yöndeki çalışmalarını sürdürecek. MİDAS’ın zamanla yeni konfigürasyonlarının geliştirilmesi ve çok çeşitli füzeleri atım kabiliyetine erişmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan MİLGEM Projesi, STM ana yükleniciliğinde yürütülüyor.
TCG İSTANBUL Firkateyni MİDAS’tan HİSAR-RF Atışı yapacak
TCG İSTANBUL Firkateyni MİDAS’tan HİSAR-RF Atışı yapacak

İSTİF Sınıfı Firkateyn Teknik Özellikler​

Tam Boy:113.2 metre
Su Hattı Boyu:105.2 metre
Azami En:14.40 metre
Draught:4.05 metre
Deplasman:3000 ton
Azami Hız:20+ knot
Ekonomik Hız:14 knot
Seyir Siası:5700nm (14 knot)
Ana Tahrik Gücü:CODAG (2x Saft + CPP Pervanesi)
Yardımcı Makineler:4x Dizel Jeneratör
Helikopter Platformu:2x S-70 SeaHawk (Birisi hangarda)
Gemi Vasıtaları:2x RHIB
Yaşam Mahali:123 Personel
İSTİF Sınıfı Firkateyn'de kullanılacak olan Silahlar: 1 adet 76 mm Oto Melara baş topu (Büyük ihtimalle MKE üretimi yerli 76 mm top kullanılacak) 16 adet VLS 64 adet Hava Savunma Füzesi (Hisar füzeleri kullanılırsa sayı 16’da kalabilir.) 16 adet Atmaca anti-gemi füzesi 1 adet ASELSAN Gökdeniz Ciws 2 adet 3’lü hafif torpido 2 adet 25 mm ASELSAN STOP 1 adet S-70B Seahawk Helikopteri

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.