YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
KEMENT Projesi Saha Kabul faaliyetleri kapsamındaki Hava-Yer ve Hava-Hava Testleri başarıyla tamamlanmış, 16 Nisan 2019 tarihinde Proje Kapanış toplantısı gerçekleştirilmiştir. Milli mühimmatların atış sonrası kontrolünü sağlayacak taktik veri bağının oluşturulması (KEMENT) projemizin Saha Kabul faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz Hava-Yer ve Hava-Hava Testlerinde en yüksek mesafeden en büyük boyutlu görüntü aktarımı ve platformlar arası haberleşme başarı ile sağlanmış olup, 16 Nisan 2019 tarihinde Proje Kapanış Toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan; “Ağ merkezli harp modern harp sahasında başarının anahtarı denebilir. Meteksan Savunma olarak başta SOM ve ATMACA füzelerinde yer alacak KEMENT Veri Bağı projesini haya geçiriyoruz. Bu projede gelinen son aşamayı ve özellikle füze sistemlerinin haberleşmesine yönelik çalışmalara ise şu şekilde açıkladı. OMTAS ve UMTAS tanksavar füzelerinin, HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma füzelerinin, SOM ve ATMACA füzelerinin veri bağlarını Meteksan Savunma olarak bizler sağlıyoruz. Görüş hattı ötesinde, uydu haberleşme çözümleri ve alt sistemler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Genişbant LOS/NLOS Taktik Haberleşme Radyoları, Uydu Seyrüsefer Sistemi Alıcıları, Antenleri ve Karıştırmaya Duyarlı Sistem (Anti-jam GPS) ile Haberleşme Elektronik Destek/Taarruz ve Karşı Tedbir Sistem konularında çözümlerimiz, devam eden proje ve çalışmalarımız var. Harekât kabiliyetine önemli katkı sağlaması ve aynı zamanda Milli Taktik Veri Bağı altyapısının oluşturulması hedefi ile başladığımız KEMENT Projesi ile ağ destekli harekâtı destekleyen, muharebe sahasındaki hava aracı, mühimmat ve görev sistemleri gibi unsurlar arasında karmaşık bilgi setlerinin gerçek zamanlı olarak değişimini, kritik verilerin paylaşılmasını sağlayan ve ağ yapısında çalışan milli bir haberleşme sistemi geliştirilmiştir. Devam eden TDL Projeleri dışında Füze Sistemlerinin haberleşmesi ve güvenli seyir yapabilmelerine yönelik olarak ROKETSAN başta olmak üzere Tübitak SAGE, ASELSAN ve KALE Havacılık gibi önemli paydaşlarımızla uzun zamandır yürütülen veya başlamakta olan yoğun çalışmalarımız mevcut.
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı Bu çalışmalarda mühimmatların müşterek yönetimine yönelik ortak mimari yapıları bugünden kurgulayarak operasyonel etkinliği yüksek ve maliyet etkin çözümleri sağlayacak altyapıları da ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.” Proje kapsamında muharip hava platformları, röle platformları (İHA, Helikopter, vs.) ve su üstü platformları ile mühimmatlar için 5 tip terminal geliştirilmiş, laboratuar, yer-yer, hava-yer ve hava-hava testlerinden oluşan kabul testleri başarı ile tamamlanmıştır. 08 Nisan 2019 tarihinde tamamlanan Hava-Yer ve Hava-Hava testlerinde mühimmata ve iki ayrı hava platformuna entegre edilen KEMENT terminallerinin kurulan ağda mesaj ve görüntü paylaşımını proje isterlerinin de üzerinde mesafelerde başarı ile gerçekleştirdiği doğrulanmıştır. KEMENT terminalleri, gerek ağ destekli veri bağı olarak (NEW-Network Enabled Weapon kabiliyeti) gerekse bir taktik data link olarak Silahlı Kuvvetlerimiz için görev almaya hazır bir haberleşme sistemidir. Ağda bir mühimmatın güdülmesi başta olmak üzere milli bir dalga formu ve kriptosu ile ağ destekli harekâtın önemli bir unsuru olacak bu ürünler uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecektir.
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı
Meteksan KEMENT Projesi Tamamlandı KEMENT Projesi kapsamında özgün ve milli olarak geliştirilen bu ürünler bir taraftan mühimmatların veribağı ihtiyaçlarını karşılayarak yeteneğini arttırırken öte taraftan ülkemizin dünyada ağ temelli hareket yeteneğine sahip bir kaç ülke arasında yerini almasını sağlayacaktır. “Türkiye’nin Veri Bağı Firması olmak” vizyonundan hareketle, müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam karşılayan, güncel teknolojiyi kullanan, Ar-Ge temelli, millî, yenilikçi, maksimum yurt içi katma değeri olan veri bağları üretmeye devam ediyoruz.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst