YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Mete Yarar: Milli Muharip Uçağı gördüm, dizlerimin bağı çözüldü

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Terör ve Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Türkiye'nin gururu TUSAŞ tesislerini ziyaret etti. Buradaki izlenimlerini paylaşan Yarar, 'Milli Muharip Uçağı gördüm. Uçağın heybetinden dizlerimin bağı çözüldü.' dedi.
Terör ve Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TUSAŞ) tesislerini ziyaret etti.
Buradaki izlenimlerini Youtube hesabından paylaşan Yarar çok çarpıcı ifadeler kullandı.
Daha önceki TUSAŞ ziyaretiyle şimdikini kıyaslayan Yarar, "Kasaba, şehir olmuş" dedi.
Yarar, ifadelerine "Milli Muharip Uçağı gördüm. Uçağın heybetinden dizlerimin bağı çözüldü." sözleriyle devam etti.
Mete Yarar, "Milli Muharip Uçak'ta montaj aşamasına başlanmış. MMU'nun montaj için yapılacak o büyük hangarını bitirmişler. Milli Muharip Uçak'ın seri üretime geçeceği alanın da inşaatına başlamışlar. MMU'da iki F-16 motoru kullanılacak. Devasa bir uçak. F-16 ile kıyaslamak doğru bir şey olmaz." dedi.
"TUSAŞ'ta 13 bin kişi 3 vardiya çalışıyor. Tesis, silikon vadisine dönmüş." ifadelerini kullanan Yarar, "Oradaki mühendislere önümü ilikledim." diye konuştu.
Yarar'ın "Türkiye göbek bağını kesmek için inanın son hamlesini yapıyor." ifadesi dikkat çekti.
Mete Yarar: Milli Muharip Uçağı gördüm, dizlerimin bağı çözüldü
Mete Yarar: Milli Muharip Uçağı gördüm, dizlerimin bağı çözüldü

"MÜHENDİSLERE ÖNÜMÜ İLİKLEDİM"​

"TUSAŞ'ta 13 bin kişi 3 vardiya çalışıyor. Tesis, silikon vadisine dönmüş." sözlerini kullanan Yarar, "Oradaki mühendislere önümü ilikledim." dedi.

"TÜRKİYE GÖBEK BAĞINI KESMEK İÇİN İNANIN SON HAMLESİNİ YAPIYOR"​

Test merkezinin büyüklüğüne hayret eden Yarar, "Türkiye göbek bağını kesmek için inanın son hamlesini yapıyor." sözlerini kaydetti.

AVRUPA'NIN EN İYİ SAVAŞ UÇAĞI​

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil MMU için Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacağını, ilk üretimin 18 Mart 2023'te hangardan çıkacağını belirtmişti.
Milli Muharip Uçak (MMU)
Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ana yüklenici konumunda fakat bir çok alt şirket ve kuruluşta bu amaca hizmet ettiğini unutmamak gerek.
Mete Yarar: Milli Muharip Uçağı gördüm, dizlerimin bağı çözüldü
Mete Yarar: Milli Muharip Uçağı gördüm, dizlerimin bağı çözüldü
Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki kazanılacak kabiliyetlerle Türkiye; dünyada ABD, Rusya, Çin vb. 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacak ancak bazı açıklamalarda MMU 5. neslin daha ötesinde bir uçak olacağı söylendiğini'de unutmamak lazım .
MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilir şekilde görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

MMU TFX'İN ÖZELLİKLERİ​

İşte Milli Muharip Uçağın (TF-X) teknik özellikleri: Uzunluk: 21 m Kanat Açıklığı: 14 m Yükseklik: 6 m İtiş Gücü: 2 x 27.000 lb Tavan İrtifa: 55.000 ft Maks Hız: 1.8 Mach İlk uçuş: 2025 Envanter: 2028
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst