YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Mavi Vatan’ın fedaisi ULAQ KAMA Kamikaze İDA

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Türk intihar İDA'sı: ULAQ KAMA​

ULAQ KAMA’nın ilk göze çarpan özellikleri keskin kenar hatlara ve düşük yüksekliğe sahip yapısı. Bu yapısal özellikleri radar ve elektro optiklere karşı ULAQ KAMA’nın görünürlüğünü önemli ölçüde azaltacak ve yüksek hızlara ulaşarak görevini tamamlayacaktır. Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını üreten Ares Tersanesi ve Meteksan, şimdi güçlerini kamikaze deniz aracı için birleştirdi. Seyir esnasında anlık görüntü aktaran ve yüzlerce kiloluk bombayı düşman hedefin üzerinde patlatabilen ULAQ KAMA, deniz savaşlarında oyun değiştirici özellikleriyle önümüzdeki dönemin en çok konuşulan araçlarından biri olacak. Silahlı insansız deniz araçları (SİDA) konusunda dünyanın süper güçlerinden biri konumundaki Türkiye, uzaktan komutalı bu araçların 'kamikaze' özellikli olanlarına da sahip oluyor. ASELSAN ve HAVELSAN'ın gerek denizaltında gerekse yarı batık durumda ilerleyen kamikaze deniz araçlarına Ares Tersanesi'nin su üstü aracı ULAQ eklendi.
Mavi Vatan’ın fedaisi ULAQ KAMA Kamikaze İDA
Mavi Vatan’ın fedaisi ULAQ KAMA Kamikaze İDA Ares Tersanesi ile METEKSAN, Türkiye'nin ilk SİDA'sı ULAQ'ın kamizake versiyonunu geliştiriyor. 'KAMA' adı verilen 'sarf edilebilir insansız deniz aracı' su üzerinde yüksek hızla ilerleyerek yüzlerce kiloluk bombanın düşman hedefleri üzerinde patlatılmasını sağlıyor. Hedef gemilere yönelik şok saldırılar yahut liman baskınları sırasında kullanılacak bu kritik ürünün benzerleri, Ukrayna-Rusya savaşı sırasında Karadeniz'de sahneye çıkmıştı. ABD ve Avrupa ülkelerinin desteklediği Ukrayna ordusu, Rus gemilerini, limanlar ve köprüleri zaman zaman ULAQ KAMA türevi kamikaze deniz araçlarıyla hedef alıyor. Seyir esnasında uydudan anlık veri aktarımı yapabilen, hedef noktanın pozisyonuna ilişkin canlı görüntü yayınlayabilen ve patladığı noktada büyük tahribata yol açan bu tip araçlar düşman üzerinde caydırıcı bir etki yaratıyor. Müşterinin talep etmesi halinde bir yıldan daha az sürede 100 adet ULAQ KAMA'nın üretilip teslim edilebileceği belirtiliyor. Keskin hatlarıyla birlikte son derece düşük görünürlüğe sahip ULAQ KAMA, bundan sonraki süreçte cephe hatlarında oyun değiştirici bir kimliğe bürünebilir.

ULAQ SİDA AİLESİ GENİŞLİYOR​

Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ile Meteksan Savunma Genel Müdür Selçuk Kerem Alparslan, yaptıkları ortak basın açıklamasında şu bilgileri verdi: "Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ ailesinin genişlemeye devam ettiğini büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz hak ve menfaatlerinin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Asimetrik uygulamaların, geçmişte olduğu gibi bugün de harekatın, hatta harbin gidişatını değiştirme potansiyelini devam ettirdiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmaların en gelişmişini, ULAQ ailesinden edindiğimiz tecrübe ile harmanlayarak, ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı’nı ülkemizin ve müttefiklerimizin hizmetine sunuyoruz."

ULAQ KAMA ÖZELLİKLERİ​

ULAQ İDA ailesini genişleten ARES Tersanesi geçtiğimiz dönemde YALMAN/KMC silah sistemi entegre edilmiş ilk konfigürasyondan sonra 12.7 mm KORALP UKSS’li Liman Savunma konfigürasyonunun ve Elektronik Harp konfigürasyonunun testlerini gerçekleştirmişti.
ULAQ KAMA ÖZELLİKLERİ
ULAQ KAMA ÖZELLİKLERİ "ULAQ KAMA, kesintisiz iletişim ağının sağladığı ufuk ötesi uzun mesafelere ulaşan menzili, küçük boyutlarının sağladığı düşük silueti, boyutlarının ötesindeki eşsiz denizcilik kabiliyeti, patlayıcı faydalı yükü ile caydırıcı bir silah olmasının yanında sensor faydalı yükü sayesinde de aynı zamanda bir keşif – gözetleme platformudur. ULAQ KAMA, sahip olduğu özellikler ile operatif karar vericilere yeni ve asimetrik seçenekler sunacak, 'Dosta Güven Düşmana Korku' salacaktır. Asimetrik harbin en önemli unsurlarından birisinin platform sayısı ile doğru orantılı olduğundan hareketle üretim altyapımızı aynı ve yüksek kalitede ULAQ KAMA’yı en kısa sürede üretmek üzerine oluşturduğumuzu gururla belirtmek isteriz. Öyle ki ihtiyacın bildirilmesinden sonra bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ULAQ KAMA’yı son kullanıcımıza teslim edebileceğiz. Ülkemize ve müttefiklerimize kutlu olsun."
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst