YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Mavi Vatan haritası dünya da kabul görmeye başladı!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

MAVİ Vatan haritası dünya da kabul görmeye başladı!​

Emekli Tümamiral TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın çizdiği ve Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki çıkarlarına ilişkin elini güçlendiren Mavi Vatan Haritası, ünlü İngiliz Gazeteci Yazar Tim Marshall’ın son kitabına yer aldı. Emekli Tümamiral TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın çizdiği ve Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki çıkarlarına ilişkin elini güçlendiren Mavi Vatan Haritası, ünlü İngiliz Gazeteci Yazar Tim Marshall’ın son kitabı ile birlikte dünya literatürüne damga vurdu. Tim Marshall son kitabı “The Power of Geography: Ten Maps That Reveal the Future of Our World (Coğrafya’nın Gücü; Dünyamızın Geleceğini Ortaya Koyan 10 Harita)”da, Cihat Yaycı ‘nın çizdiği Mavi Vatan Haritası, “Dünya jeopolitiğine damga vuran 10 haritadan biri” olarak gösterildi. Böylece bu kitapla birlikte, Mavi Vatan sınırlarının dünya literatüründe de kabul edilen bir gerçek olduğu kanıtlanmış oldu.
Mavi Vatan haritası dünya da kabul görmeye başladı!
Mavi Vatan haritası dünya da kabul görmeye başladı!

Marshall kimdir?​

Timothy John Marshall, dış ilişkiler ve uluslararası diplomasi konusunda uzmanlaşmış bir İngiliz gazeteci, yazar ve yayıncı. Marshall, BBC, Sky News için dünya olayları hakkında konuk yorumcu ve LBC'de konuk sunuculuk yaptı. Marshall daha önce Sky News için diplomatik ve dış ilişkiler editörü olarak çalıştı.

Mavi Vatan nedir? Mavi Vatan ne anlama geliyor?​

Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki denizci politikasını şekillendiren bir doktrin olarak dikkat çekiyor. Doktrin, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur. İşte son günlerde gündemde olan Mavi Vatan hakkında merak edilenler.
Gündemdeki gelişelerle birlikte “Mavi Vatan nedir?” sorusu merak edilmeye başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz'de ve Karadeniz'deki çalışmaların aralıksız devam edeceğini bildirdi. Paylaşımında Oruç Reis’in fotoğrafına yer veren Dönmez, “MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz'deki yeni görevi için Antalya'dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele.” ifadelerini kullandı.
Mavi Vatan nedir? Mavi Vatan ne anlama geliyor?
Mavi Vatan nedir? Mavi Vatan ne anlama geliyor? MAVİ VATAN NEDİR? Mavi Vatan, Türkiye’nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’deki sınırlarını belirleyen bir kavramdır. Türkiye'nin farklı hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarının bütünüdür. Mavi Vatan, 2015 sonrası Türkiye'nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst