YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Libya’dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz müjdesi: Öncelik Türk şirketlerin!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz teklifi​

Libya toprakları ve denizlerinin yüzde 30-40'ında şimdiye kadar petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin yapılmadığına dikkat çeken Libyalı Bakan Avn, Türkiye'nin sismik araştırma ve sondaj gemilerine sahip olduğunu belirterek, 'Sismik araştırmalarda öncelik Türk şirketlerinin olur. Libya'ya yakın olmasından dolayı da gemilerin bölgeye gelişleri daha az masraflı ve kolay olacaktır'
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz müjdesi: Öncelik Türk şirketlerin!
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz müjdesi: Öncelik Türk şirketlerin! Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Avn, "Türk şirketlerinin bu alanda yeterli tecrübeleri var, sismik araştırma ve sondaj gemilerine de sahipler. Sismik araştırmalarda öncelik Türk şirketlerinin olur. Libya'ya yakın olmasından dolayı da gemilerin bölgeye gelişleri daha az masraflı ve kolay olacaktır." dedi. Türkiye ile hidrokarbon yatakları konusunda 30 trilyon dolar potansiyele sahip anlaşma imzalayan Libya, petrol ve doğalgaz konusunda önceliğin Türk şirketlerinde olduğunu açıkladı. 2022 Ekim ayında Türkiye ile Libya arasında imzalanan hidrokarbon anlaşması meyvesini veriyor. Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Avn, Libya Ulusal Petrol Kurumu’nun (NOC) sismik araştırmalar için ülkeleri davet etmeye başlayacağını ve önceliğin ise Türkiye'de olduğunu duyurdu. Libyalı Bakan, "Türk şirketlerinin bu alanda yeterli tecrübeleri var, sismik araştırma ve sondaj gemilerine de sahipler. Sismik araştırmalarda öncelik Türk şirketlerinin olur. Libya’ya yakın olmasından dolayı da gemilerin bölgeye gelişleri daha az masraflı ve kolay olacaktır" dedi. Ankara ve Trablus yönetimleri 30 trilyon dolar potansiyel taşıdığı belirtilen çok önemli bir anlaşmaya imza atmıştı. 2022 Ekim'inde imza konulan hidrokarbon mutabakat muhtırası TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe girmişti. Anlaşmaya göre Türkiye ve Libya yeraltı kaynaklarının aranması, üretimi, taşınması, rafine edilmesi, ticarileştirilmesi, dağıtımı ve pazarlanması konusunda işbirliği yapacak. Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Muhammed Avn, "Libya toprakları ve denizlerinin yüzde 30-40’ında henüz petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri yapılmadı. Bahsettiğim yerlerde herhangi bir sismik çalışma dahi gerçekleştirilmiş değil" diyerek hidrokarbon yatakları konusunda mevcut potansiyelin daha da artırılabileceğine işaret etti.
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz teklifi
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz teklifi

Türkiye Libya'da YENİ SAHALAR KEŞFEDİYOR​

Avrupa'nın yaşadığı enerji krizini çözmek için alternatif güzergahların başında gelen ve İtalya'nın da bu konuda yatırımlarının bulunduğu Libya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) geçen yıl aldığı 'petrol üretimini azaltma kararının' dışında tutulmuştu. Ham petrol üretiminin günde ortalama 1 milyon 200 bin varile çıktığını söyleyen Bakan Avn, bu rakamın 70'li yıllarda 3 milyon varil olduğunu hatırlattı. Avn, NOC’un verilerine göre kara ve denizlerde 29 yeni petrol sahası, 12 de doğalgaz sahasının keşfedildiğini aktardı. Bu alanların bazı nedenlerle geliştirilemediğini söyleyen Avn, şunları kaydetti: "Libya’nın kara suları ve münhasır ekonomik bölgesi Mısır sınırından Tunus’a kadar geniş bir alanı kapsıyor. Özellikle de batı bölgelerinde keşfedilmiş Buri, Sabrata ve Curf gibi doğal gaz alanlarının yanı sıra, henüz keşfedilmeyi beklenen çok geniş bölgeler bulunuyor. İtalya, Yunanistan, Malta ve Türkiye ile Libya arasındaki münhasır ekonomik bölgelerde keşifler için umut veren alanlar var."

İLK HEDEF GÜNDE 2 MİLYON VARİL​

Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı, Avrupa ülkelerine doğalgaz ihracatını artırmalarının halihazırda mümkün olmadığını, ülkedeki elektrik santrallerinin ihtiyaçları ve ülke içi tüketimi ancak karşılayabildiklerini belirtti. Avn, "Hedeflediğimiz gibi günlük üretimimizi 2 milyon varile çıkardığımız zaman Avrupa’ya petrol ihracatımız da artmış olacak" ifadelerini kullandı. Avn, yapılan araştırmalara göre, Libya topraklarının kaya petrolü ve doğalgaz zenginliği bakımından dünyanın 5’inci ülkesi olduğunu, petrolde milyarlarca varil, doğalgazda ise trilyon metreküplerin sözkonusu olduğunu sözlerine ekledi.

29 petrol 12 doğalgaz sahası keşfedildi​

Libya'da günlük petrol üretiminin 70'li yıllarda 3 milyona kadar çıktığını hatırlatan Avn, NOC'un verilerine göre kara ve denizlerde 29 yeni petrol sahası, 12 de doğal gaz sahasının keşfedildiğini aktardı.
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz müjdesi: Öncelik Türk şirketlerin!
Libya'dan Türkiyeye petrol ve doğalgaz müjdesi: Öncelik Türk şirketlerin! Bu alanların bazı nedenlerle geliştirilemediğini söyleyen Avn, şunları kaydetti: "Libya'nın kara suları ve münhasır ekonomik bölgesi Mısır sınırından Tunus'a kadar geniş bir alanı kapsıyor. Özellikle de batı bölgelerinde keşfedilmiş Buri, Sabrata ve Curf gibi doğal gaz alanlarının yanı sıra, henüz keşfedilmeyi beklenen çok geniş bölgeler bulunuyor İtalya, Yunanistan, Malta ve Türkiye ile Libya arasındaki münhasır ekonomik bölgelerde keşifler için umut veren alanlar var." Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı, Avrupa ülkelerine doğal gaz ihracatını artırmalarının halihazırda mümkün olmadığını, ülkedeki elektrik santrallerinin ihtiyaçları ve ülke içi tüketimi ancak karşılayabildiklerini belirtti. Avn, "Hedeflediğimiz gibi günlük üretimimizi 2 milyon varile çıkardığımız zaman Avrupa'ya petrol ihracatımız da artmış olacak." ifadelerini kullandı.

Libya'da Kaya petrolü ve doğalgazı​

Avn, yapılan araştırmalara göre, Libya topraklarının kaya petrolü ve doğal gaz zenginliği bakımından dünyanın 5'inci ülkesi olduğunu, petrolde milyarlarca varil, doğal gazda ise trilyon metreküplerin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst