YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

KORKUT (GÖKDENİZ) 35 mm Atom ile Yakın Hava Savunma Sistemi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ (YHSS) KORKUT (GÖKDENİZ)

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır. GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir Deniz araçlarında yakın hava savunma hss olarak kullanılan Ciws artık yerini KORKUT- adı GÖKDENİZ olarak değiştirilmiştir.
KORKUT (GÖKDENİZ) Yakın Hava Savunma Sistemi
KORKUT (GÖKDENİZ) Yakın Hava Savunma Sistemi

KORKUT- (GÖKDENİZ) YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ (YHSS)​

ASELSAN tarafından deniz platformlarında kullanılmak üzere geliştirilen çift namlulu silah sistemidir. Üzerinde bulundurduğu radar ve elektro-optik güdümleme sistemleriyle entegreli bir biçimde hareket ederek, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM)’u kullanarak imha edebilen nokta savunma sistemidir. GÖKDENİZ’in önemli bir yeteneği de Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması. Bu mekanizma sayesinde sisteme iki veya daha fazla tipe mühimmat aynı anda yüklenebiliyor ve istenen tipte mühimmat operatör tarafından seçilerek kullanılabiliyor. Hava tehditlerinin yanı sıra suüstü ve kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek olan GÖKDENİZ sistemi bu mekanizma sayesinde farklı kullanım amaçlarına yönelik görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor. GÖKDENİZ’de kullanılmakta olan 35 mm silah, mühimmat, radarlar, E/O algılayıcılar, hareket kontrol sistemleri, görev bilgisayarlar gibi temel alt bileşenlerin tümü yurt içinde Türk savunma sanayii tarafından geliştirildi ve üretildi. Dünyada az sayıda ülke kendi yakın hava savunma sistemini geliştirebilecek ve üretebilecek kabiliyete sahip. Bu nedenle yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri değil dost ve müttefik diğer ülkelerin bahriyeleri de GÖKDENİZ’e yoğun ilgi gösteriyor.

ATOM mühimmatı nedir? ATOM mühimmatı özellikleri neler?​

ATOM mühimmatı nedir? Modernize Çekili Top ve KORKUT sistemleri, ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile kullanıldığında savaş uçağı, helikopter gibi geleneksel hava hedeflerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı da etkili oluyor. Peki ATOM mühimmatı özellikleri neler?
35 mm atom mühimmatı
35 mm atom mühimmatı
ATOM, içindeki 500 şarapneli hedefe dogru saçan 'akıllı' bir mühimmat. Akıllı Mühimmat ve Aktif Koruma Sistemleri Program Müdürü Güven Solak ATOM'un kabiliyetini şöyle anlatıyor:

“Siper, sütre benzeri bir engelin arkasındaki hedefi geçtikten sonra tam istediğimiz noktada patlayıcı dolgunun infilakı sonrasında gövdesi 500'den fazla küçük çelik parçacığa ayrılabiliyor ve bunlar şiddetli bir şekilde etrafa saçılım gerçekleştirirken şarapnel etkisiyle hedefe karşı etkinlik gösterebiliyoruz.” Ateşlenmeden önce ne zaman patlayacağı ayarlanabilen ve böylece namludan çıktıktan sonra istenen zamana öore kendini patlatan ATOM, içindeki 500 şarapneli hedefe dogru saçıyor.

GÖKDENİZ atom mühimmatı
GÖKDENİZ atom mühimmatı

KORKUT- (GÖKDENİZ)​

Anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır.

İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin, deniz platformlarına uyarlanmasıyla geliştirilen Gökdeniz, ilk olarak 2023’te hizmete girmesi planlanan İstanbul fırkateyninde kullanılacak.
İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak
İlk İstanbul Fırkateyninde Kullanılacak GÖKDENİZ Genel Özellikleri
  • Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
  • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
  • 3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
  • Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
  • 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
  • Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)
MİLGEM projesi kapsamında inşa faaliyeti devam etmekte olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi planlanan GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi, ABD’li General Dynamics firmasının üretimi PHALANX sistemlerinin yerini alacak.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst