YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Korgeneral Bahtiyar Ersay, o artık Azerbaycan Savunma Bakanı’nın Danışmanı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

TSK'dayken PKK'ya kan kusturan komutan Azerbaycan ordusuna geçti, üniformasını da giydi​

Karabağ Zaferi'yle gösterilen birlikteliği pekiştirmek isteyen Azerbaycan, Türk ordusu modeline geçiş için Türkiye'den transfer yaptı. Hasanov’a danışmanı olarak atanan Bahtiyar Ersay, Azerbaycan ordu üniformasıyla ilk kez görüntülendi. FETÖ terör örgütünün hain kumpasları sırasında mağdur edilen askerler arasında yer alan Bahtiyar Ersay'la ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Ersay 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından YAŞ kararı ile terfi ettirilerek yeniden göreve başladı. "İki devlet tek millet" ilkesiyle hareket eden ve bu ilkenin verdiği güçle Karabağ Zaferi'ni kazanan Azerbaycan ile Türkiye, birlikteliği pekiştirecek bir adım daha attı. Ersay'ın Azerbaycan'ın Karabağ'da başlatacağı terörle mücadele operasyonlarına liderlik edeceği kaydediliyor.
Korgeneral Bahtiyar Ersay, o artık Azerbaycan Savunma Bakanı’nın Danışmanı
Korgeneral Bahtiyar Ersay, o artık Azerbaycan Savunma Bakanı’nın Danışmanı ALİYEV, TSK MODELİ İÇİN TALİMAT VERMİŞTİ Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Karabağ zaferinden sonra Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Azerbaycan ordusunun Türk Silahlı Kuvvetleri modeline geçişi hususunda reformlar yapılmasıyla ilgili talimat verdiğini açıklamıştı.

PKK'YA KAN KUSTURDU​


PKK'ya karşı büyük başarılar kazanan, özellikle Kaletepe'de düzenlediği operasyonla gündeme gelen Ersay Paşa son olarak Azerbaycan Görev Grup Komutanı olarak görev yapıyordu.

Korgeneral Bahtiyar Ersay AZERBAYCAN da DANIŞMANLIK YAPACAK​


Korgeneral Bahtiyar Ersay, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov'un danışmanı oldu. Ersay bu göreve atandıktan sonra ilk kez Azerbaycan üniformasıyla görüntülendi. O görüntüleri Azerbaycanlı gazeteci Nigar İbrahimova paylaştı.

Bahtiyar Ersay AZERBAYCAN ÜNİFORMASINI GİYDİ​


İbrahimova, paylaşımında "Azerbaycan Savunma Bakanı Danışmanı olarak atanan Korgeneral Bahtiyar Ersay Paşamız Azerbaycan Ordu üniforması giyerek görevine başladı." ifadelerine yer verdi.

Türkiye ve Azerbaycan silahlı kuvvetleri, 5-6 Aralık’ta Azerbaycan’da “Kardeş Yumruğu” ismi verilen ortak tatbikat düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ‘‘Kardeş Yumruğu’’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın başarıyla tamamlanmasının ardından askerleri tebrik etmişti. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, görüştüğü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın telefonundan,
Bahtiyar Ersay AZERBAYCAN ÜNİFORMASINI GİYDİ
Bahtiyar Ersay AZERBAYCAN ÜNİFORMASINI GİYDİ “Bundan sonraki harekâtlarda da bu güç sizin en önemli dinamizminiz olacaktır. Türkiye-Azerbaycan bu tatbikatlarla dayanışmasını, birlikteliğini geleceğe yönelik çok daha güçlenerek devam ettirecektir. Türkiye olarak biz tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi candan seviyoruz. Candan sizi bağrımıza basıyoruz. Bu tatbikat da göstermiştir ki biz birbirimizle et ve kemik gibiyiz. Kimse bizi birbirimizden ayıramaz, Allah’ın izniyle de ayıramayacaktır. İlham Aliyev kardeşimi gösterdiği kardeşlik, sevgi dolayısıyla gönülden tebrik ediyor, sizleri gözlerinizden öpüyorum. Sağ olun, var olun.”

Bahtiyar Ersay hayatından bazı kesitler​

Bahtiyar Ersay, albay rütbesindeyken Balyoz davasında tutuklandı. Hasdal ve Hadımköy’de 31 ay hapis yattı. 16 yıla mahkum oldu. Beraat etti, hakkını aldı. KÖY Enstitüsü mezunu öğretmen bir babanın oğlu olarak Türkiye'nin en geri kalmış yörelerinden Tunceli Çemişgezek'te doğan Bahtiyar Ersay, Işıklar Askeri Lisesi ve Harp Okulunu 1. olarak bitirdi. Kurmay Albay rütbesindeyken Balyoz kumpasına uğradı. Libya'daki görevinden yurda dönüp ifade verdi ama ‘'Kaçma şüphesi var'' denilerek tutuklandı. 31 ay Hasdal ve Hadımköy cezaevinde yattı, 16 yıla mahkum oldu, kumpas ortaya çıkınca beraat etti. Tuğ ve Tüm rütbelerinden sonra dün de Korgeneral oldu. Ersay, Azerbaycan Görev Gücü Komutanı olarak halen Bakü'de görev yapıyor. Yüksek Askeri Şura toplantısında FETÖ kumpas davasından 3.5 yıl hapis yatan Tuğamiral Rafet Oktar da Tümamiralliğe terfi etti. Deniz Kuvvetlerinin başına gelen isim olan Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ise İzmir Askeri Casusluk davasında tutuksuz yargılanarak beraat etmişti.
Bahtiyar Ersay hayatından bazı kesitler
Bahtiyar Ersay hayatından bazı kesitler YAŞ kararları ile 1996'da yaşanan Kardak krizi sırasında adadaki Yunan bayrağını indirip Türk bayrağını diken ve FETÖ kumpas davasından 3.5 yıl cezaevinde yatan Tuğamiral Ercan Kireçtepe ile kumpas mağdurları Tuğamiraller Baybars Küçükatay, Yavuz Kılıç, Turhan Ecevit'in görev süresi bir yıl uzatıldı. FETÖ davalarından tutuklanıp beraat eden Tümamiraller Ayhan Gedik ve Hasan Özyurt ile Tuğamiraller Türker Koçpınar ve Aykut Manioğlu ise emekli oldu. EMEKLİ OLDULAR Kara Kuvvetlerine bu yıl terfi sırasından bulunan Korgenerallerden 3. Ordu Komutanı Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Komutanı Kemal Yeni, EDOK Komutanı Sinan Yayla ve Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı İsmail Güneykaya'nın görev süreleri bir yıl uzatıldı. Hava Eğitim Komutanı Cemal Kadıoğlu Orgeneral oldu. Hava Kuvvetleri Değerlendirme Başkanı Korgeneral Mehmet Özlü ise emekliye ayrıldı.

Hasdal‘da 31 ay!​

FETÖ kumpası sonucu tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderilenler arasında Kurmay Albay rütbesiyle Bahtiyar Ersay da bulunuyordu. Ersay, Hasdal ve Hadımköy'de 31 ay tutuldu. YAŞ kararları ile Kara–Hava ve Deniz Kuvvetlerinde toplam 47 Albay Tuğgeneral ve Tuğamiral oldu. Bunlardan sadece 14'ünün kurmay olması dikkat çekti. 33 Albay sınıf subayı olarak terfi etti. Kara Kuvvetlerinde 28 Albay'dan 8'i, Deniz Kuvvetlerinde 8 Albay'dan 4'ü, Hava Kuvvetlerinde ise 11 Albay'dan 2'si kurmay sınıfından seçildi. Çukurca’da yıllardır ele geçirilemeyen Irak’a sıfır noktasındaki Kaletepe Üs Bölgesini PKK’lılardan geri alan Tuğgeneral Bahtiyar Ersan’ın yaşam öyküsü dikkat çekti. Nisan 2011’de tutuklanan Kurmay Albay Bahtiyar Ersay, Balyoz Davası kapsamında yargılandı. 16 yıl hapis cezası aldı. Ancak kumpas nedeniyle yapılan 2. kez yargılamada beraat etti. Yaklaşık 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra terörle mücadeleye geri döndü. Son YAŞ’ta ise terfi ettirilerek tuğgeneral oldu. Tuğgeneral rütbesi alan Bahtiyar Ersay, Hakkari’nin Çukurca ilçesi 2’nci Hudut Tugay Komutanlığı’na atandı.
Bahtiyar Ersay hayatından bazı kesitler
Bahtiyar Ersay hayatından bazı kesitler

Bahtiyar Ersay 45 DAKİKADA ELE GEÇİRDİ

Tuğgeneral Bahtiyar Ersay liderliğindeki ‘Hudut Kartalları’ yıllardır PKK’nın elinde bulunan Kaletepe Üs Bölgesi’ni alarak iki hafta önce 11 şehit verilen Türkiye-Irak sınırında stratejik öneme sahip tepeye Türk bayrağını dikti. Operasyonun başından beri mevzide askerle savaşan Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, günlerdir PKK’lı teröristlerin 7 kez sızma girişiminde bulunduğu Kaletepe ve Dağbaşı Tepe’de kalıyor. Tuğgeneral Ersay teröristlerle sık sık çatışma yaşanan Kaletepe’ye 45 dakikalık bir intikalle çıktı ve anlık istihbaratla tespit edilen noktalara yapılacak atışların emrini de kendisi veriyor. Tuğgeneral Ersay komando birliğinin başında, bu gruba beklemedikleri bir anda çok başarılı bir operasyon yaptı. 207 teröristi etkisiz hale getirdi. Bu operasyon sırasında ve sonrasında Kaletepe Dağbaşı’nda askerleriyle birlikte yatıp kalktı, onlarla birlikle yiyip içti, onlarla birlikte namaz kıldı, onlarla birlikte savaştı.

Bahtiyar Ersay asker ‘ASLA TESLİM OLMAZ’

Tuğgeneral Bahtiyar Ersay’ın avukatı Erhan Tokatlı, şunları anlattı: “Balyoz’da anılan faaliyetlerle ilgisinin olmadığını ve suçsuz olduğunu her duruşmada söyledi. Kendisi suç isnat edilen tarihte harp akademisinde öğrenci kurmay subaydı. Ersay Paşa komando subayı ve Özel Kuvvetler’de görev yaptı. Kendisi ruhen de fiilen de savaşçıdır. Yargılanırken de savaştı. Her şar şart altında savaşır. Asla teslim olmaz.”

Bahtiyar Ersay TUNUS’TA 28 BİN TÜRK’Ü KURTARDI

Bahtiyar Ersay TUNUS’TA 28 BİN TÜRK’Ü KURTARDI
Bahtiyar Ersay TUNUS’TA 28 BİN TÜRK’Ü KURTARDI Harp okulundan topçu teğmen olarak mezun olan Bahtiyar Ersay, devresi arasında sicil birincisi... Yüzbaşı rütbesiyle gidip Harp Akademileri’nde gördüğü eğitim sonrasında kurmay topçu subayların arasında da yine sicil birincisi... Bu parlak sicille askeri ataşe olarak gittiği Tunus’ta da önemli hizmetler görmüş bir subay. Kaddafi’nin katledilmesiyle başlayan Tunus ve Libya’daki olaylarda binlerce vatandaşımızın burnu kanamadan tahliye edilmesini sağlayan operasyonun başında da kurmay subay olarak Bahtiyar Ersay var. Avukat Tokatlı, Ersay’ın cezaevinden çıktıktan sonra Tabur Komutanı olarak yine bölgeye gittiğini belirtiyor: “15 Temmuz darbe girişimi sırasında Afganistan’daki görevinden döndü. İşi ehline verdiler. Ersay, Arap Baharı sırasında yaşanan çatışmalarda Tunus’taki 28 bin vatandaşımızı da başarıyla tahliye etmişti. Tunus’taki tahliyenin kara ayağını tamamen Bahtiyar Albay yürüttü. Hatta mahkemede savunmamızı yaparken ‘binlerce insanı tahliye etti, kendisini tahliye edemedi’ demiştik.”
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst