YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Kızılelma ve ATAK-2 helikopterine 30×113 milimetre orta kalibre top entegresi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türk savunma sanayisinin önde gelen ateşli silah üreticilerinden CANiK, kısa süre önce İngiliz AEI Systems şirketini satın alarak kazandığı orta kalibre top üretme kabiliyetini, İstanbul'da 25-28 Temmuz'da düzenlenecek 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında (IDEF 2023) birçok milli platformla birlikte sergileyecek. Türk savunma sanayisi ürünleri arasına katılan 30x113 milimetre orta kalibre top, insanlı/insansız kara araçlarından helikopter ve insansız savaş uçaklarına kadar birçok platformun ateş gücünü artıracak. Deniz, hava ve kara platformları için önem taşıyan 30x113 milimetre top VENOM LR'nin başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamada önem rol oynaması bekleniyor. Muharebe sahasında düşük geri tepmeli yüksek ateş güçlü toplara olan ihtiyaç giderek artıyor. Taktik tekerlekli zırhlı araçlar ya da insansız kara araçları ile birlikte kullanılan uzaktan komutalı silah sistemlerinin, küçülen boyutlarına rağmen artan hassasiyeti, yeni mühimmat teknolojilerinin sunduğu kabiliyetlerle birlikte ele alındığında, muharebe sahasında bir değişim süreci yaşanıyor. Daha önce sadece sabit ve döner kanatlı askeri hava platformlarına özel çözüm olarak algılanan 30x113 milimetre otomatik top sistemleri, insanlı ve insansız kara, deniz ve hava araçlarında yakın geleceğin silahı olarak nitelendiriliyor. 30x113 milimetre mühimmat kullanan, düşük ağırlık ve geri tepmeye sahip kompakt boyutlardaki VENOM LR söz konusu ihtiyaçları karşılamaya yönelik güçlü bir seçenek oluşturuyor.
Kızılelma ve ATAK-2 helikopterine 30x113 milimetre orta kalibre top entegresi
Kızılelma ve ATAK-2 helikopterine 30x113 milimetre orta kalibre top entegresi

30x113 Milimetre Top Özellikleri​

"Bu silah hafif geri tepmeli olarak tanımlanıyor. 30 milimetre silahlarda normalde sönümleyici olmadığı zaman yaklaşık 30 kilonewtona kadar büyük bir geri tepme var. Bu silah kendinden sönümlemeli daha modern bir versiyon. Silahta 7 kilonewton geri tepme var. Bunun yanında yüksek patlayıcı mühimmat, havada infilak edebilen mühimmat, programlanabilir mühimmat atabilme özellikleri dolayısıyla bu silah 4x4'lerden istenilen ebattaki kara araçlarına kadar kullanılabiliyor, tankların dronlara karşı korunmasını sağlayacak silah olarak kullanılabiliyor. Ağır sınıf taarruz helikopterlerinin çene taretinde bir 30x113 milimetre silah var. Birçok İngiliz uçağında sönümleyicisiz şekilde 30 milimetre silahlar mevcut. O yüzden kullanım alanı çok geniş. Çok kritik mühimmatları atabiliyor. Bu da ilgimizi çeken alan oldu. Çok önemli bir proje." Silahı bu özellikleriyle Türk savunma sanayisindeki platformlara entegre etmek için çalışmalar yaptıklarını anlatan Aral, "2022'de yaptığımız alımdan sonra HAVELSAN'ın Kapgan projesinden Nurol Makina'nın Ejder Yalçın projesine çalışmalarımız var. Baykar ile KIZILELMA için bile görüşüyoruz. Öte yandan KIZILELMA’ya entegre edilecek otomatik topun hangi görevlerde kullanılacağı ve uçakta dahili mi yoksa harici olarak mı bulunacağı henüz belirsizliğini koruyor. Şu ana kadar herhangi bir insansız savaş uçağına top entegrasyonu gerçekleştirilmediği biliniyor. KIZILELMA, bu alanda bir ilk olabilir. BAYKAR yetkilileri ise şu ana kadar konuyla bir açıklamada bulunmadı. Genellikle savaş uçakları, 20mm çapındaki bir dahili otomatik topa sahip oluyorlar. Bu top, hava muharebeleri sırasında düşman hava araçlarını düşürmek için kullanılabiliyor. Öte yandan yine bu top ile yerdeki düşman hedeflerine karşı da taarruz gerçekleştirilebilir. Pod şeklinde harici olarak hava araçlarına entegre edilen toplar ise genellikle yer hedeflerine karşı kullanılıyorlar. TUSAŞ ile ATAK-2 helikopterinde çene taretinde bu silahı görüşüyoruz. Kullanım alanı çok geniş. Türkiye'nin de ciddi şekilde bu silaha ihtiyacı var." dedi.
30x113 Milimetre Top Özellikleri
30x113 Milimetre Top Özellikleri Rus menşeli ya da NATO bünyesindeki platformlarda ağırlıklı olarak 12,7 milimetre silah sistemlerinin kullanıldığına işaret eden Aral, "12,7 milimetre çekirdeğin ebatından dolayı patlayıcılı mühimmat bugün yok. Olsa bile patlayıcı miktarı düşük olacak. 30 milimetre gibi bu kadar hafif ve geri tepmesi düşük olan bir sistemin yüksek hareket kabiliyeti olan platformalar üzerine takılması muazzam bir avantaj sağlıyor. Bunu da bu sene IDEF fuarında göreceğiz. Kara araçlarının, insansız kara araçlarının, hava araçlarının üzerinde göreceğiz. Silahımız kendi taretimiz ve başka taretler üzerinde sergilenecek." diye konuştu. Aral, deniz platformlarına yönelik 12,7 milimetre Targan projesi kapsamında HAVELSAN ve Unirobotics ile geliştirme yaparken kule yapısını 30 milimetreyi de kaldıracak şekilde yaptıklarını vurguladı. Cahit Utku Aral, fuarda çeşitli kule çözümlerinin de farklı platformlarla sergileneceğini belirtti.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst