YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Kerkük’te Türkçe resmi dil ilan edildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Irak'ın Türkmen kenti Kerkük'te resmi dairelerde yazılar ve dış mekân tabelaları artık Türkçe de yazılacak. Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı. Bu uygulama, bölgede Türkçe'nin resmi alanda kullanımının ilk adımı oldu.
Kerkük'te Türkçe resmi dil ilan edildi
Kerkük'te Türkçe resmi dil ilan edildi Irak'ın Türkmen kenti Kerkük'te 2008'de alınan karar, yıllar sonra yürürlüğe girdi. Kerkük'te Türkçe, artık resmi dil olarak kullanılıyor. Irak'ın Türkmen kentinde, resmi dairelerde ve dış mekân tabelalarında Türkçe kullanılması için ilk adım atıldı. Kerkük Valisi Rakan El-Cuburi'nin imzaladığı kararla başladı. El Cuburi, resmi daireler ile dış mekan tabelalarının incelenmesi ve Türkçe'nin yer almadığı tüm tabelalarda Türkçe'nin de kullanılması talimatını verdi. Kararın ardından Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı. 18 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe giren karara göre, il genelinde resmi yazışmalar için de Türkçe geçerli dillerden biri olacak. Karar çerçevesinde kentteki tüm okulların tabelaları güncellenecek. ARAPÇA, KÜRTÇE VE SÜRYANİCE İÇİN DE KARAR ALINDI Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice de tabelalarda kullanılacak. Karar, Kerkük genelinde büyük sevinçle karşılandı.

NÜFUSUN 3'TE BİRİ TÜRK​

Türkmen, Arap ve Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı Kerkük'ün 3'te 1'i Türklerden oluşuyor. Ayrıca kentte yaşayan az sayıda Süryani, Ermeni ve Yahudi de var.

KERKÜK'TE NE KADAR TÜRK VAR?​

KERKÜK'TE NE KADAR TÜRK VAR?
KERKÜK'TE NE KADAR TÜRK VAR? Kerkük'te 2 milyondan fazla Türk yaşadığı söyleniyor.

KERKÜK NÜFUSU​

Şemseddin Sâmi, 19. yüzyılın sonlarında yazdığı Kâmûsü'l-A'lâm'da Kerkük şehrinden bahsederken şu bilgilere yer vermiştir: "Kerkük, Musul vilayetinin güneydoğusunda yer alan bir şehirdir ve yaklaşık 30.000 nüfusa sahiptir." Ayrıca, "Kerkük halkının dörtte üçünü Kürtler oluştururken, geri kalan kısmı Türkler, Araplar, 760 Yahudi ve 460 Keldani'den oluşmaktadır" şeklinde bilgi vermiştir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst