YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Katar Suriyeliler için 240 bin konut yapacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye, Suriye'de rejimin ve terör örgütlerinin zulmünden kaçan masum sivillere yardım elini uzatmaya devam ediyor. Suriye'nin kuzeyinde kalıcı konut projeleri hazırlandı. Maliyeti Katar Devlet Kalkınma Fonu tarafından karşılanacak ve 3 yılda tamamlanacak konutlara sadece Türkiye'de yaşanan sığınmacılar yerleştirilecek. Yaşanan iç savaş ve saldırılar milyonlarca Suriyeliyi kendi yurtlarında sığınmacı yaptı. Bölge halkına şefkat eli Türkiye'den uzandı. Sınır güvenliğini sağlamak için önemli kara harekatları düzenlendi. Oluşturulan güvenli alan, bölge halkını hayata bağladı. O bölgelerden biri olan Celabrus'un kaderi Fırat Kalkanı Harekatı ile değişti. Terör örgütleri tarafından kullanılan karargah, şu anda Cerablus Hastanesi olarak bölge halkına hizmet veriyor. Türkiye harekat bölgelerini ihya ederken sosyal yaşamı da unutmadı. Briket evlerin yanı sıra okullar, parklar, camiler yapıldı. İş imkanını artıracak organize sanayi bölgeleri hayata geçirildi.
Katar Suriyeliler için 240 bin konut yapacak
Katar Suriyeliler için 240 bin konut yapacak

Suriyeliler işte bu tarihte geri gidecek

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında 1 yıllık süre içerisinde Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı bölgesinde belirlenen 9 bölgeye kalıcı konutların yapılması kararı alındı. Soylu, proje sonunda 1 milyon kişinin Türkiye’den Suriye’ye döneceğini ve gönüllü geri dönüşler için 12 ilde irtibat ofisi kurulduğunu söyledi. Yatırımlar gönüllü geri dönüşlerin de yolunu açtı. 554 bin Suriyeli vatanlarına geri döndü. Bu sayıyı artıracak yeni projeler de hazırlandı. Onlardan en önemlisi bütün maliyeti Katar Devlet Kalkınma Fonu'nun üstlendiği 240 bin konutluk proje. Proje için Fırat Kalkanı bölgesinde 5, Barış Pınarı bölgesinde 4 alan belirlendi. Cerablus'ta Ras-ul Cavz bölgesindeki alana yapılacak 5 bin daire için temel atıldı. Bölgeye bir cami, çarşı, ilköğretim okulu, lise ve sağlık merkezi gibi kamu tesisleri de yapılacak. Proje hakkında bilgi veren Soylu, şöyle devam etti: "Bu proje, insanlık tarihinin konuşabileceği en onurlu projedir. Yüzde 60'ı 60 metrekare, 80 metrekare ve 100 metrekare olacak bu konutlar, bu proje dahilinde yürütülecek ve ilk 5 bin konut bu yıl bitmeden tamamlanacaktır. Burada dünyaya örnek bir adım atılmaktadır. İnsani yardımın bir bölgede nasıl kalkınmaya dönüştüğü gösterilmektedir. Bu proje, sadece konut projesi değildir. Bu projenin içerisinde tarım arazileri, ticaret tesisleri, üretim-sanayi tesisleri ve eğitimden sağlığa kadar tüm sosyal donatılar bulunmaktadır. Göreceksiniz ki bu öyle bir başlangıç oluyor ki dünyada ekilen nefret tohumlarını ortadan kaldıracak."
730331-2107449141.jpg
'14 MİLYON İNSAN YARDIMA MUHTAÇ HALE GELDİ' Suriye iç savaşının ardından ülkedeki 14 milyon insanın yardıma muhtaç hale gelerek zorunlu göç ettiğini ifade eden Bakan Soylu, şöyle dedi: "2011 yılından itibaren tarihin en dramatik tablolarını bu bölge yaşıyor. 6 milyon 800 bin insan ülkesini terk etti. 6 milyon 700 bin insan ülkesinin kendi içerisinde zorunlu olarak yer değiştirdi. Toplam 14 milyon insan insani yardıma muhtaç hale geldi. Bilinen en düşük rakam olarak 500 bin kişi hayatını kaybetti. Öncelikle bu bölgenin güvenli hale getirilmesi birinci hedefti. Bir taraftan içinde bulunduğumuz bölgede Fırat Kalkanı Harekatı yapıldı. Yine bu projenin olacağı bölgelerde birçok harekat yapıldı ve bu bölge terörden arındırıldı. Zeytin Dalı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı ve Bahar Kalkanı Harekat ile buralarda hayatın normalleşmesi için el birliğiyle büyük bir mücadele sürdürülmektedir. Zeytin Dalı Harekatı'nın yapıldığı bölge ile Bahar Kalkanı Harekatı bölgesi olan İdlib'de ve Afrin'de şu ana kadar yaklaşık 107 bin briket ev yapıldı. Burada yaşayanlarla el birliği içerisinde bu adımlar atıldı ve bahsettiğim bölge içerisinde toplam 6 milyon insan yaşamaktadır." Bölgenin gelişmesi için sanayileşmeye önem verildiğini ve şu anda güvenli olarak adlandırılan Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde 2 bin 857 imalathane açıldığını anlatan Soylu, "Bu bölgenin bir özelliği var. Bu bölge tarımda da ticarette de sanayide de tarihin kendisine bırakmış olduğu en önemli karakter olarak üretim merkezidir, ticaret merkezidir. Kendisini toplayabilme imkanı en önemli bölgedir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu çağrı yine bir dost eliyle taçlandırıldı. Bundan tam bir yıl önce, kıymetli Katar Emiri Sayın Temim ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu tarihi adımın ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin bu bölgede yapılacak güvenli evlere getirilmesi için ilk adım atıldı. Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesinde bir yıl içerisinde 9 alan belirlendi. Bütün maliyetlerini, bütün projesini Katar Devlet Kalkınma Fonu'nun üstlendiği bu önemli adım için projelendirildi ve Nisan 2023'te AFAD Başkanlığıyla Katar Kalkınma Fonu arasında bir protokol imzalandı. Bu bir yıl içerisinde hazırlanma sürecinde hem Ukrayna Rusya savaşının, aynı zamanda da bizim 6 Şubat'ta yaşadığımız depremin elbette ki bir etkisi oldu. İlk atılan adım olarak toplam 28 bin 681 konutun ilk etabı 5 bin konutluk temelin atılmasına hep beraber şahitlik edeceğiz. Bu bölgede 9 ayrı planlanmış, projelendirilmiş 240 bin konut yapılacaktır" dedi. 'Suriyeliler için 12 İLDE GERİ DÖNÜŞLER İÇİN OFİS OLUŞTURULDU' Yapımı tamamlanacak olan konutlara Türkiye’deki Suriyelilerin yerleştirileceğini ifade eden Bakan Soylu, şöyle devam etti:
Suriyeliler için 12 İLDE GERİ DÖNÜŞLER İÇİN OFİS OLUŞTURULDU
Suriyeliler için 12 İLDE GERİ DÖNÜŞLER İÇİN OFİS OLUŞTURULDU "Türkiye'de bu onurlu, güvenli ve gönüllülük geri dönüş için yaklaşık 12 ayrı ilde 12 ayrı ofis oluşturulmuştur. Türkiye'de bulunan Suriyeli kardeşlerimizin sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat önderleriyle tam bir yıldır bunun çalışması yapılmaktadır. Kardeşlerimizin sayesinde burada yeni hayatlar yeşerecektir. Bu bölgeler savaşın, karmaşıklığın, kaosun değil; bu bölgeler ümidin, geleceğin bölgesi olacaktır ve Allah izin verirse de çok çabuk bir zaman dilimi içerisinde yaklaşık 2,5- 3 yıllık bir zaman dilimi içerisinde 240 bin konut ve 1 milyon insan bu bölgede yerleşime başlayacak, hayatına devam edecek, üretimini sağlayacak, eğitimini sağlayacak ve bu bölge bölgemizin en önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecektir. Çok paranız olabilir ama vicdanınız, kalbiniz ve kardeşliğiniz olmayabilir. Katar'ın yaptığı bu hamle hem vicdan hem kalp hem de kardeşliğin bütün dünyaya haykırılmasıdır. Dünyada yeni bir dönem başlamaktadır. Mağdurlar ve mazlumlar yalnız değildir." Bakan Soylu, konuşmasının ardından törene katılanlarla butona basarak kalıcı konutların ilk temelini attı. İnşaat alanını dolaşan ve işçilerle sohbet eden Soylu, daha sonra gazetecilere bugüne kadar ülkesine dönen Suriyeli sayısının 554 bin olduğunu ve proje kapsamında da 1 milyon sığınmacının güvenli, onurlu ve gönüllü olarak Suriye’ye dönmesini hedeflediklerini söyledi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst