YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

İsrail’den Türkiye’ye Leviathan doğalgaz teklifi!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38

İsrail Leviathan'dan çıkan doğalgazı Türkiye üzerinden taşımak istiyor.​

Türkiye ve İsrail arasındaki mevcut diyalogda enerji iş birliğinin ana konulardan biri olduğu herkes tarafından bilinirken petrol mühendisi Cemal Aslan, bölgedeki son gelişmelere ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.
İsrail'den Türkiye'ye Leviathan doğalgaz teklifi!
İsrail'den Türkiye'ye Leviathan doğalgaz teklifi! İsrailli uzmanlar, son aylarda yaşanan pek çok gelişmenin bir Türkiye-İsrail gaz anlaşmasını Leviathan'dan Türkiye'ye deniz altından boru hattı döşenmesi finansal olarak daha önce hiç olmadığı kadar uygulanabilir hale getirdiğini söyledi. İsrail sularında 1,2 trilyon metre3 çok ciddi rezervler var. Bu rezervlerin uluslararası piyasalara ve özellikle Avrupa’ya gidebilmesi için en ekonomik olan güzergah KKTC üzerinden Türkiye. Türkiye dışında bir alternatif ekonomik ve ticari olarak uygun değil. Türkiye'nin kritik bir jeostratejik siyaseti var. İsrail'den ihraç edilebilecek doğal gaz miktarına ilişkin henüz hesaplamalar yapılmadı. İsrail perspektifinden, Mısır'la olan bölgesel ve ihracat rotası çok önemli. Ancak Türkiye ile ilişkileri geliştirmek bunlara hiçbir tezatlık oluşturmuyor Açık bir şekilde, İsrail Türkiye'nin ihracat rotasının bir parçası olmasını istiyor ve bu yapıyı nasıl kapsamlı bir yapı haline dönüştürebilir. Nnasıl iş birliği geliştirilebilir konusu konuşulacak ana konulardan olacağı da bilinmektedir.
İsrail'den Türkiye'ye Leviathan doğalgaz teklifi!
İsrail'den Türkiye'ye Leviathan doğalgaz teklifi! Türkiye ve Mısır da ilişkilerini düzeltme konusunda başarılı olursa, kazan-kazan formülüne dayalı yeni yolların açılması söz konusu olabilir. Doğu Akdeniz doğal gaz kaynakları, aslında AB'nin Rusya'dan gaz tedarikine bağımlılığında kısa vadede çözümün bir parçası olabilir" dedi Kaynak; yeni akit.com
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst