YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

İran, ‘Yasin’ yerli jet eğitim uçağın’dan seri üretim kararı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
İran Savunma Bakanlığı Cumartesi günü ‘Yasin’ adı verilen yerli jet eğitim uçağını üreten montaj hattını faaliyete geçirdi. Yasin jet eğitim uçağının standart versiyonu ve uçağın seri üretimi için kurulan montaj hattı İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani tarafından tanıtıldı. Yasin savaş görevlerini de yerine getirebilecek kapasitede. İran jeti ayrıca yakın hava desteği [CAS] gibi diğer askeri operasyonları gerçekleştirmek üzere de tasarlandı.
İran, ‘Yasin’ yerli jet eğitim uçağın'dan seri üretim kararı
İran, ‘Yasin’ yerli jet eğitim uçağın'dan seri üretim kararı Yasin’in yeni versiyonu, Ekim 2019’da tanıtılan ilk prototipe kıyasla taktiksel açıdan çok daha iyileştirilmiş ve geliştirilmiş görünüyor. İran jet eğitim uçağı artık yerli üretim fırlatma koltuğu, aviyonikler, motor ve iniş takımlarıyla donatıldı. Radomuna yerleştirilen havadan hava durumu radarı yerli bilgi tabanlı şirketler tarafından üretildi. İranlı askeri uzmanlar ve teknisyenler son yıllarda geniş bir yelpazede yerli teçhizat üretiminde büyük ilerlemeler kaydederek silahlı kuvvetleri silah alanında kendi kendine yeterli hale getirdi. Yasin’in yeni versiyonu, Ekim 2019’da tanıtılan ilk prototipe kıyasla farklı özelliklere sahip.
İran, ‘Yasin’ yerli jet eğitim uçağın'dan seri üretim kararı
İran, ‘Yasin’ yerli jet eğitim uçağın'dan seri üretim kararı Bu kapsamda İslam Times tarafından yapılan habere göre uçakta yerli fırlatma koltuğu, aviyonik, motor ve iniş takımları yer almakta. 12 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde olan uçağın operasyonel kalkış koşullarında yüksüz olarak 4,3 ton ağırlığında olduğu iddia edilmekte. İranlı yetkililer, ülkenin füze gücü de dahil olmak üzere tamamen savunma amaçlı askeri yeteneklerini güçlendirmekten çekinmeyeceğini ve İran’ın savunma yeteneklerinin asla pazarlık konusu yapılmayacağını defalarca vurgulamışlardır.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst