YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze ürettik

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
İran, hareket halindeki deniz araçlarını imha edebilen, ses hızından 8 kat daha süratli hareket eden "hipersonik balistik füze" ürettiğini duyurdu. Ses hızından 5 kat daha hızlı ilerleyen ve hipersonik olarak adlandıran füzeler, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor. ABD, Çin ve Rusya'nın hipersonik füzelere sahip olduğu biliniyor.
İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze ürettik
İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze ürettik İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, seyir halindeki deniz araçlarını hedef alabilen ve ses hızından 8 kat daha fazla hıza sahip hipersonik balistik füze ürettiklerini söyledi. Balistik füze üretiminde önemli gelişmeler kaydettiklerini belirten Bakıri, "Böyle bir hıza sahip balistik füze üreterek bu güce sahip 3 ülkeden biri olduk" dedi. Hipersonik balistik füze testlerinin başarılı olduğunu kaydeden Bakıri, seri üretime geçtiklerini belirterek, "Üretilen bu füze sayesinde denizlerde yarı çapı bin kilometreyi bulan bir güvenlik alanı oluşturacağız" ifadelerini kullandı. Bakıri, üretilen hipersonik balistik füzenin menzilinin ise bin 500 kilometre olduğunu söyledi. Ses hızından 5 kat daha hızlı ilerleyen ve hipersonik olarak adlandıran füzeler, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor. ABD, Çin ve Rusya'nın hipersonik füzelere sahip olduğu biliniyor.
İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze ürettik
İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze ürettik İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade de 10 Kasım 2022’de yaptığı açıklamada ülkesinin yeni bir balistik füze geliştirdiğini söylemişti.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst