YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Irak’tan skandal karar Türkçe Yasaklandı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
İran destekli Irak hükümeti, Türklerin kenti Kerkük'te depremi gerekçe göstererek Türkçe'yi yasakladı. İran destekli Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin talebi ile Kerkük'teki devlet dairelerinde Türkçe'yi yasakladı.
Irak'tan skandal karar Türkçe Yasaklandı
Irak'tan skandal karar Türkçe Yasaklandı

Irak'ta SADECE KÜRTÇE VE ARAPÇA KULLANILACAK​

Irak Bakanlar Kurulu, IKBY'nin talebi ile birlikte Kerkük'te sadece kürtçe ve Arapça'nın kullanılmasını talep etti. Skandal Türkçe yasağı kararı, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra alınırken IKBY ve Iraklı yetkililer Türkiye'nin bölge ile ilgilenemeyeceği iddiasını gerekçe gösterdi.

ITC'DEN TEPKİ!​

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliğinin Kerkük Valiliğine gönderdiği yazıyı reddettiklerini açıkladı. Yayımlanan bildiride, Irak'taki Türklerin dil ve kültürel haklarının garanti altına alınması amacıyla başbakanın acil müdahelesi talep edildi.
Irak'ta SADECE KÜRTÇE VE ARAPÇA KULLANILACAK
Irak'ta SADECE KÜRTÇE VE ARAPÇA KULLANILACAK Irak Türkmen Cephesi Siyasi Bürosu konuyla ilgili, "Başbakanın olaya acil müdahale etmesini, sunulan maddenin iptal edilmesini, yeni uygulamanın düzeltilmesini ve Irak'taki önemli etnik unsuru Türkmenlerin dil ve kültürel haklarının garanti altına alınması talimatını vermeye çağırıyoruz" ifadelerine vurgu yaptı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst