YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

HAVELSAN’dan 30mm “KAPGAN İKA”

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Milli imkanlarla HAVELSAN tarafından geliştirilen KAPGAN Silahlı İnsansız Kara Aracı (İKA), ilk kez gün yüzüne çıktı. HAVELSAN, "yakında" diyerek "KAPGAN İKA"yı duyurdu. Türk savunma sanayinde silahlı insansız hava ve deniz araçlarının ardından Silahlı İnsansız Kara Aracı'nda da (İKA) dev bir adım atıldı. HAVELSAN, "yakında" diyerek "KAPGAN İKA"yı duyurdu. Türkiye'nin en büyük teknoloji firmalarından biri olarak kabul edilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait HAVELSAN, sosyal medya hesapları üzerinden KAPGAN İKA'ya ait bir animasyon yayınladı. Orta Sınıf İKA BARKAN'ı başarıyla geliştiren ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hizmetine sunan HAVELSAN, odağını daha yükseklere çevirdi. BARKAN İKA'ya göre daha büyük yapıda olan KAPGAN İKA'nın, daha yüksek kalibrede uzaktan komutalı silah sistemi ile teçhiz edileceği biliniyor.
HAVELSAN'dan 30mm KAPGAN İKA
HAVELSAN'dan 30mm "KAPGAN İKA" KAPGAN İKA YENİ BİR DÖNEMİN HABERCİSİ 30 milimetrelik topla teçhiz edilen KAPGAN İKA'nın zırhlı hedeflere karşı da ciddi oranda etkili olacağı üzerinde duruluyor. Öte yandan HAVELSAN, Dijital Birlik Konsepti kapsamında dahil edeceği KAPGAN İKA ile çok daha farklı görevler de icra edebilecek.

KAPGAN İKA 25 km/saat hızla gidebiliyor​

KAPGAN, toplam 1400 kilogram ağırlığı ile birlikte 600 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Sahada 25 kilometre/saat hızla gidebilecek araç, elektrik motorlu sistemi ile 6 saat boyunca kesintisiz görev yapabilecek. KAPGAN için 5 kilometrenin üzerinde görüş hattı haberleşmesi, GSM haberleşmesi gibi yöntemlerle kumanda edilebiliyor.
KAPGAN İKA 25 km/saat hızla gidebiliyor
KAPGAN İKA 25 km/saat hızla gidebiliyor

ZIRHLI HEDEFLERE KARŞI ETKİLİ​

Orta Sınıf İKA BARKAN’ı başarıyla geliştiren ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunan HAVELSAN, odağını daha yükseklere çevirdi. BARKAN İKA’ya göre daha büyük yapıda olan KAPGAN İKA’nın, daha yüksek kalibrede uzaktan komutalı silah sistemi ile teçhiz edileceği biliniyor. Ayrıca bu silah sisteminin 30 milimetrelik bir uzaktan komutalı silah sistemi olacağı ileri sürülüyor. Güçlü silahları sayesinde KAPGAN İKA’nın zırhlı hedeflere karşı daha etkili olması beklentiler arasında. Dronelarla iş birliği yapacak Kapgan, 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme altyapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkanı sunacak. Araca entegre kablolu veya kablosuz drone sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilecek, drone entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanabilecek, görüş dışında kalan bölgelerde kolaylıkla drone üzerinden gözetlenebilecek. Bu sayede aracın keşif, gözetleme ve operasyon kabiliyeti de artırılmış olacak.
KAPGAN İKA 6 saat operasyon kabiliyeti
KAPGAN İKA 6 saat operasyon kabiliyeti Karma/sürü dijital birlik görev icrasına uygun olarak geliştirilen Kapgan, asimetrik tehditlere karşı etkin çözüm, otomatik hedef takibi, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde meskun mahal operasyonları, keşif, gözetleme, devriye ve taktik intikallerinde ihtiyaç duyulan desteği, temel görevleri ve en önemlisi dijital muharebe alanlarının gereksinimlerini karşılayacak. KAPGAN İKA 6 saat operasyon kabiliyeti Robotik kol entegrasyonu ile ergonomik ve modüler yer komuta kontrol istasyonları da Kapgan'ın kolluk kuvvetlerinin yüksek vuruş yeteneğini artırmasını sağlayacak. Kapgan, yerli ve özgün yazılımları, modüler mimarisi sayesinde farklı ihtiyaçlara yönelik farklı boyutlarda ve farklı tiplerde çeşitli görevleri yerine getirebilecek operasyonel konfigürasyon imkanına da sahip olacak.
KAPGAN İKA 6 saat operasyon kabiliyeti
KAPGAN İKA 6 saat operasyon kabiliyeti Ağır sınıf insansız kara aracı, 1400 kilogram ağırlığa, 600 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip bulunuyor. Kapgan, saatte 25 kilometre hıza ulaşıyor, 6 saat operasyon gerçekleştirebiliyor. Kapgan, 5 kilometrenin üzerinde görüş hattı haberleşmesi, GSM haberleşmesi gibi yöntemlerle kumanda edilebiliyor. Elektrikli motorlu araç, 0,5 metre engel aşma, 1,2 metre hendek geçişi gibi yeteneklerle operasyon gerçekleştiriyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst