YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Havadan karaya süpersonik TRG-230 İha füzesi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48
Baykar’a ait Akıncı TİHA’dan ateşlenen ve Roketsan tarafından üretilen, Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-iHA ile 100 kilometre üzerindeki hedef tam isabetle vuruldu. Roketsan’ın Twitter hesabından, TRG-230-İHA füzesinin atışına ilişkin paylaşım yapıldı. Bayraktar’ın Akıncı TİHA‘sından ilk atışı yapılan ve Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan #TRG230IHA ile 100 kilometre üzerindeki hedefin tam isabetle vurulduğu bildirilen paylaşımda, “Milli mühendislik kabiliyetlerimizle sınırları aşmaya devam ediyoruz” ifadesi kullanıldı. Edinilen bilgiye göre, Çorlu’da Baykar Tesislerinden havalanan AKINCI TİHA, Sinop açıklarında 25 bin feet irtifadan TRG-230-İHA füzesini ateşlendi. Böylece TİHA’dan bırakıldıktan sonra havada otonom ateşlenme yeteneği ile süpersonik hızda, kritik hedeflere kısa sürede etki etme kabiliyet SİHA’lara kazandırıldı. Etkili menzili 20 kilometre ile 150 kilometre arası olan TRG-230-İHA füzesi, hedefe nokta vuruş hassasiyetiyle ulaşıyor. Gerçekleştirilen atış, Türkiye’de havadan karaya atılan ilk balistik süpersonik füze olma özelliğini taşıyor.
Havadan karaya süpersonik TRG-230 İha füzesi
Havadan karaya süpersonik TRG-230 İha füzesi Roketsan tarafından geliştirilen TRG-230 Karadan Karaya Füzesi, havadan atılacak şekilde revize edildi. Türkiye’nin ilk Süpersonik Füzesi TRG230-İHA’nın ilk atışı, Bayraktar AKINCI TİHA tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Atış testi kapsamında Çorlu’dan havalanan AKINCI TİHA, Sinop’taki test sahasına ulaşmak için yaklaşık 700 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirdi. 25.000ft irtifadaki AKINCI TİHA tarafından Sinop’ta belirlenen hedefe atışı gerçekleştirilen TRG230-İHA Füzesi, 100 kilometreden daha uzun bir menzilden hedefini başarıyla vurdu. Böylelikle Türk savunma sanayii, Dünya harp doktrininde yeni bir sayfa açarak tarihe geçti. Mühimmatın havada otonom ateşlenme yeteneği ile süpersonik hızda, kritik hedeflere kısa sürede etki etme kabiliyet SİHA’lara kazandırılmış oldu.

TRG-230 Füze Sistemi Teknik Özellikler​


TRG-230 Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20-70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratmaktadır. TRG-230 Füzesi; Roketsan tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile uygun arayüzlere sahip, farklı tipteki platformlar üzerinden de atılabilmektedir.

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve kendini farklı muharebe şartlarında ispat eden TRG-122 ve TRG-230 füzelerinin SİHA platformlarına entegre edileceği dile getirilmişti. İlk etapta KKS (Küresel Konumlandırma Sistemi) güdümlü TRG-122 ve TRG230 füzeleri entegre edilecekken lazer arayıcı başlıklardaki optimizasyonlardan sonra (Isınma gibi etkenlere karşı) daha hassas vuruşlara olanak tanıyan KKS+Lazer güdümlü TRLG-122 ve TRLG-230 füzeleri entegre edilecek.
TRG-230 Füze Sistemi Teknik Özellikler
TRG-230 Füze Sistemi Teknik Özellikler
Çap:230 mm
Füze Ağırlığı:215 kg
Menzil:20 – 70 km
Güdüm:ANS* + LAB**
Kontrol:Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi:Kompozit Katı
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst