YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Fuat Tosyalı: Yeni bir Altay tankı geliyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) yeni program takvimi açıklandı. Alt sistemlerinin büyük bir kısmının modern muadilleriyle değiştirileceği Yeni Nesil ALTAY Tankı, 2025’te seri üretime geçecek. 2021 yılı ortasında satın aldıkları BMC’nin cirosu dolar bazında ikiye katlandığını söyleyen Tosyalı, "Kara araçları ihracatında açık ara lider olduk. Eski bağlantıları olmazsa BMC’nin satışlarının yüzde 100’ü ihracata dönüşecek. 2023 yılı ciromuz 800 milyon doları bulacak gibi görüyoruz." dedi.
Fuat Tosyalı: Yeni bir Altay tankı geliyor
Fuat Tosyalı: Yeni bir Altay tankı geliyor

EN YENİ ALTAY TANKI VİTRİNE ÇIKIYOR​

Altay tankı hakkında da son bilgileri veren Tosyalı, "Kirpi’de 2 yıllık sıra söz konusu. Kirpi’de hava savunma sistemi de yer alıyor. Biz taşıt üreticisiyiz. Silahı üretmiyoruz da, satmıyoruz da. Silahla işimiz yok bizim. BMC Power'ı Ankara’da kuruyoruz. 1200 ve 1500 beygir motor geliştirdik. Yerli motorun adı da “Tuna” olarak belirlendi. Tank artık “Yeni Altay” Daha önce üretilen prototipten daha farklı hale geldi. 5 bin saat koşması gerekiyor. Şu anda o testler sürüyor. Yeni Altay Tankı nisan ayı sonunda vitrine tam anlamıyla çıkacak" açıklamasında bulundu. Almanya’nın ambargosu sebebiyle ALTAY Tankı’nda, Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımanından oluşan Kore güç grubu kullanılacak. Mayıs ayında teslim edilecek 2 adet ALTAY Tankı da bu güç gruplarıyla gerçekleştirilecek testlerde kullanılacaklar. Güç grubu başta olmak üzere tankın diğer elektronik alt sistemlerinin de testlerinin başarılı geçmesi durumunda 2025’te seri üretime geçilmesi hedefleniyor.
EN YENİ ALTAY TANKI VİTRİNE ÇIKIYOR
EN YENİ ALTAY TANKI VİTRİNE ÇIKIYOR

ALTAY’ın Elektronikleri Değiştirilecek​

Yaklaşık 10 yıl önce Otokar tarafından tasarlanan ALTAY Tankı’nın birçok alt sistemi, zaman içerisinde eskidi. Bu doğrultuda Mayıs ayında banttan indirilecek 2 adet ALTAY Tankı, modern alt sistemlerle donatılacaklar. Bu modern alt sistemler, tankın 2025 yılında hedeflenen seri üretiminde de kullanılacaklar. Bir nevi BMC, ALTAY’ın ‘Seri Üretim Konfigürasyonu’nu oluşturmuş olacak.

ALTAY TANKINA ASELSAN KALKANI! DÜNYADA SADECE ÜÇ ÜLKE ÜRETİYOR​

ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetler ve geliştirdiği çözümlerle seri üretim sürecinde Altay tankına güç katarak, korunurluğunu artıracak.

BU YIL SERİ ÜRETİMİN İLK TANKLARININ ORTAYA ÇIKACAK​

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ana muharebe tankı ihtiyacının yurt içi geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla yürütülen Altay tankı projesinde bu yıl seri üretimin ilk tanklarının ortaya çıkması hedefleniyor. 841 MİLYON EUROLUK SÖZLEŞME ASELSAN ile projenin ana yüklenicisi BMC arasında Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi kapsamında kritik görev donanımlarıyla bu donanımlara ilişkin kullanıcı/bakım eğitimlerine yönelik yaklaşık 841 milyon euroluk sözleşme imzalanmıştı. TESLİMATLAR 2026'DA TAMAMLANACAK Sözleşme kapsamındaki teslimatların 2026 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.
ALTAY TANKI İÇİN Fabrika Ankara’da Kurulacak
ALTAY TANKI İÇİN Fabrika Ankara’da Kurulacak ASELSAN'IN SORUMLULUKLARI VAR ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Altay tankı projesinde ASELSAN'ın sorumluluklarının belli olduğunu ve sözleşmeyi imzaladıkları andan itibaren bu doğrultuda çalışmaya başladıklarını söyledi.

ALTAY TANKI İÇİN Fabrika Ankara’da Kurulacak​

Daha önce Sakarya’ya kurulması planlanan ALTAY Seri Üretim Fabrikası, yeni alınan karar doğrultunda Ankara’da kurulacak. Bu doğrultuda fabrikanın temel atma töreni, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst