YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

FNSS ZAHA’nın teslimatına başlandı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yerli ve milli savunma sanayisiyle öne çıkan Türkiye, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projesiyle de pek çok ülkeyi geride bıraktı. Sadece iki ülkede olan ZAHA, çıkarma operasyonlarında birliklerin kıyıya güvenli şekilde çıkartılmasını sağlıyor. ZAHA, üstün özellikleriyle hem karada hem de denizde TSK'nın gücüne güç katacak. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayı’na teslimatlarına başlandı. FNSS’nin, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek.
FNSS ZAHA’nın teslimatına başlandı
FNSS ZAHA’nın teslimatına başlandı ZAHA projesinde, araç içi ve diğer araçlar ile haberleşme, LHD sınıfı TCG Anadolu gemisi ile iletişim sistemleri gibi alt sistem tedarikleri için yerli ve milli imkânlar kullanıldı. FNSS tarafından ZAHA’ya özel olarak tasarlanan ve üretilen ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK), yerli ve milli silah sistemlerinin arasında yerini alıyor. Adını büyük Türk denizcisi Çaka Bey’den alan “ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule” deniz piyadelerimizin emrine girecek olan ZAHA’nın vurucu gücü olacak. En hızlı amfibi araç olan ZAHA, hem bir askeri kara aracının hem de bir askeri deniz aracının sahip olması gereken tüm özellik ve kabiliyetleri barındırıyor. ZAHA, em deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA ile savunma sanayi, önemli atılımlara imza atmaya devam ediyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Deniz piyadelerimize sahada önemli avantaj sağlayacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın DzKK’ya teslimatlarına başladık. Mayın ve zırh koruması, ateş gücü ve hareket yetenekleriyle dünyada bu kabiliyete sahip iki ülkeden biriyiz” ifadelerini kullandı.
FNSS ZAHA’nın teslimatına başlandı
FNSS ZAHA’nın teslimatına başlandı

FNSS ZAHA​

Üstün hareket kabiliyeti ile kötü deniz koşullarında amfibi piyade personelinin denizden sahile taşınması, ihtiyaç halinde gerek ateş gücü ile harekata destek olması gerekse personeli beka kabiliyeti ile güvenli bir şekilde iç kesimlere kadar taşıması ile dosta güven düşmana korku salan ZAHA kendine verilecek görevlere hazırlandı. Muharebe sahasında karşılaşacak zorlu koşullarda baş edebilmesi için geliştirilen ZAHA, kalifikasyon faaliyetlerine başarılı bir şekilde tamamlanmıştı.
  • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
  • Balistik ve mayın koruma seviyeleri
  • Uzaktan komutalı silah sistemi ve
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri alanlarında, benzerlerine üstünlük sağlıyor.
Proje kapsamında yine FNSS tarafından ZAHA’ya özel olarak tasarlanan ve üretilen ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK), yerli ve milli silah sistemlerinin arasında yerini alıyor. Adını büyük Türk denizcisi, Çaka Bey’den alan “ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule” deniz piyadeleri emrine girecek olan ZAHA’nın vurucu gücü olacak.
FNSS ZAHA
FNSS ZAHA Silahlı Kuvvetlerin sahip olacağı en hızlı amfibi araç olan ZAHA, kara ve deniz gereksinimleri dengelenerek, görev tanımı gereği hem bir askeri kara aracının hem de bir askeri deniz aracının sahip olması gereken tüm özellik ve kabiliyetleri üzerinde barındıracak. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan, hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA ile Türk savunma sanayii, önemli atılımlara imza atmaya devam ediyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst