YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

FNSS GZPT modernizasyonuna başladı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
“ZAHA Araçları Teslim ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi İmza Programı” T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir’in teşrifleriyle, 26 Mayıs Cuma günü, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) Gölbaşı tesisinde gerçekleştirildi.

FNSS 20 Yıl Önce Türk Silahlı Kuvvetlerine Teslim Ettiği GZPT’leri Önümüzdeki 20 Yıla Hazırlıyor​

Millî Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, savunma sektörü ve basın temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen törende, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve FNSS Savunma Sistemleri arasında “GZPT Modernizasyon Projesi” sözleşmesi imzalandı. FNSS ana yükleniciliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 305 beygir güç grubuna ve amfibi kabiliyete sahip 52 adet GZPT yeni teknoloji alt sistemler ile donatılarak modernize edilecektir. GZPT Modernizasyon Projesi ile FNSS’nin 2000’li yılların başında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiği ve birçok operasyonda görev yapmış olan GZPT’lerin en az 20 yıl daha yüksek performansla görev yapmasının önünün açılması hedeflenmektedir.
FNSS GZPT modernizasyonuna başladı
FNSS GZPT modernizasyonuna başladı Değişen tehdit ortamı, teknolojik gelişmeler ve başta ZMA modernizasyonu olmak üzere modernizasyon projelerinde elde edilen bilgi birikimi sayesinde kullanıcı geri bildirimleri ile FNSS tarafından hazırlanan çözüm paketi ile GZPT-T1’lerin yeni teknoloji alt sistemler sayesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı muharip gücüne katkı sağlaması amaçlanmaktadır. FNSS tarafından uygulanacak modernizasyon paketi sayesinde, GZPT-T1’ler uzaltılmış kullanım ömrü ve yeni nesil görev donanımları ile güncel tehditlere karşı modern bir araç olacaktır. Modernizasyon Sözleşmesi kapsamında motor ve transmisyonu da kapsayan, araç geneli revizyon işlemleri gerçekleştirilerek, GZPT-T1’lerin hareket kabiliyetinin uzun yıllar sürdürülebilirliği hedeflenecektir. Ayrıca, Proje kapsamında, kullanıcı gereksinimine göre iklimlendirme sistemi, yeni nesil araç elektroniği, insansız çift silahlı kule ve atış tespit sistemi ile konumlama seyrüsefer sistemi entegre edilecektir. FNSS ana yükleniciliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 305 beygir güç grubuna ve amfibi kabiliyete sahip 52 adet GZPT modern alt sistemler ile donatılarak modernize edilecektir. GZPT Modernizasyon Projesi ile FNSS’nin 2000’li yılların başında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiği ve birçok operasyonda görev yapmış olan GZPT’lerin en az 20 yıl daha yüksek performansla görev yapmasının önünün açılması hedeflenmektedir.

Deniz Piyadenin Güç Çarpanı ZAHA Envantere Girdi​

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (DzKK) zırhlı amfibi araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde FNSS Ana Yükleniciliğinde yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilen 9 adet ZAHA aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayına teslim edildi. Proje kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecektir.
Deniz Piyadenin Güç Çarpanı ZAHA Envantere Girdi
Deniz Piyadenin Güç Çarpanı ZAHA Envantere Girdi Proje kapsamında FNSS tarafından tasarlanan çift silahlı ÇAKA Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, ZAHA personeline zırh koruması altında ateş gücü sağlaması bakımından amfibi birliklerimize önemli bir yetenek kazandıracaktır. Silahlı Kuvvetlerimiz envanterinde bulunan hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip dünyadaki ikinci araç, Türkiye’deki ise ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA, Türk kara araçların tasarım kabiliyetlerinin sergilenmesi açısından önemli bir noktayı temsil etmektedir.
 

FatiHan

New member
Katılım
5 Mar 2024
Mesajlar
14
Tepkime puanı
7
Puanları
3
Tüm yerli ve milli üretim kara ve deniz araçlarına 7,62 mm minigun ve üzeri kalibrelerde ciws yakın hava savunma ve yakın alan savunma silah sistemi yapılmalı.Yani hibrit hem kara(yüzey) hem hava hedefleri angaje olma akkor'la katmanlı savunma yapan bir sitem özelliğide olacak şekilde gerektiğinde otonom çalışan bir silah sistemi entegre edilmeli.Çitf silah kuleli de olabilir farklı kalibrede
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst